Gazetka 6/2021

3 zasady urządzania sypialni sprzyjającej wypoczynkowi

Sypialnia jest bardzo istotnym pomieszczeniem w każdym domu. Dlatego sposób jej urządzenia ma duże znaczenie nie tylko dla komfortu jej użytkowania, czy też wrażeń estetycznych, ale również kwestii wysypiania się. Wbrew pozorom kluczowe znaczenie ma tu nie tylko dobór wygodnego łóżka sypialnianego i materaca, ale również aspekty wzornicze. Jak stworzyć przytulną alkowę domową, w której będziemy efektywnie wypoczywać?

Sypialnia, która sprzyja wypoczynkowi

Wydawać by się mogło, że aby dobrze wypoczywać w domowej sypialni potrzebne jest tylko wygodne łóżko sypialniane oraz optymalnie dobrany do niego materac. Tymczasem, warto pamiętać, że nawet psychologowie i projektanci wnętrz wskazują, że wygląd otoczenia, w którym na co dzień przebywamy ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Dlatego urządzając swoje wnętrza domowe dobrze jest pamiętać o roli jaką mają pełnić w naszym życiu. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym powinniśmy móc ukoić zmysły, zrelaksować się i efektywnie wypocząć. Dlatego jej aranżacja nie powinna być zbyt krzykliwa, bo mogłaby rozpraszać nasze zmysły zamiast uspokajać. Brak spójnej kolorystyki, wizualny chaos czy źle dobrany materac to ważne aspekty, które mogą pogorszyć jakość naszego snu i w efekcie zaburzyć dobre samopoczucie w ciągu dnia.

 

zestaw mebli do sypialni z lustrami 

 

1. Harmonijna kompozycja kolorystyczna

Zbyt bujna dekoracyjność, nadmiar elementów wzorniczych i połączenie krzykliwych kolorów nie pomogą w relaksacji ciała i umysłu. Efektywny wypoczynek jest możliwy tylko, gdy zapewnimy sobie komfortowe warunki. Warto więc wyposażyć sypialnię w wygodne łóżko z materacem, ale i zadbać o estetykę wnętrza. W tym zakresie powinniśmy zadbać o to, aby nic nie rozpraszało uwagi od relaksu. Jak to uzyskać? Zrezygnuj z mocno kontrastowych zestawień kolorystycznych i silnie nasyconych barw. Działają one pobudzająco na zmysły. Reguła ta dotyczy nie tylko ścian, lecz także kompletu mebli do sypialni, drzwi oraz dobranych dekoracji. Warto postawić na paletę naturalnych, stonowanych odcieni bieli, beżu, kremowego, czekoladowego brązu, i innych kolorów ziemi. Sprawdzą się też neutralne szarości, kojące zielenie oraz niebieskości. Takie kolory wpływają na nas odprężająco, koją zmysły, a także ułatwiają zasypianie. Ponadto budują w sypialni intymny, klimatyczny nastrój.

meble do sypialni 

2. Dobry materac i przytulne tekstylia sypialniane

Na sen przeznaczamy aż 1/3 całego życia. Ponadto sen jest niezwykle istotny nie tylko dla naszego codziennego samopoczucia i wydajności, ale także zdrowia ciała. Dlatego zainwestuj w dobry materac, czyli taki, który będzie odpowiednio podpierać ciało podczas leżenia i równomiernie rozkładać nacisk na powierzchnię snu.  

Powinien on być:

·        złożony z elementów wysokiej jakości,

·        dobrany do ciężaru ciała użytkowników,

·        dostosowujący się do pozycji przyjmowanej podczas spania,

·        odpowiednio twardy i niezbyt miękki.

3. Rośliny a jakość snu

Na komfortowy wypoczynek i relaks wpływają nie tylko dobrane meble do sypialni oraz wygląd estetyczny aranżacji. Duże znaczenie ma także higiena snu i atmosfera panująca we wnętrzu. Niektóre gatunki roślin doniczkowych poprawią wilgotność powietrza, a tym samym tworzą idealne warunki do regeneracji. Są to m.in. aloes, skrzydłokwiat, storczyk czy sansewieria. Niniejsze rośliny wykazują odwrócony proces fotosyntezy. Oznacza to, że wytwarzają tlen po zmroku. Kilka doniczek z takimi roślinami ustawionych w sypialni pomoże w zasypianiu, dotleni nasz organizm i optymalnie nawilży powietrze.