5 pomysłów na ciekawe oraz praktyczne zorganizowanie holu

Masz wrażenie, że hol w Twoim domu urządzony jest zbyt zachowawczo? Ciągle zmagasz się w nim z chaosem i brakiem wolnego miejsca? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, dzięki którym aranżacja Twojego przedpokoju zyska zupełnie nowe oblicze.
 
 
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak atrakcyjnie urządzić hol?
  • Jakie elementy powinny się w nim znaleźć?
 
W polskich realiach mieszkaniowych hol jest jedną z trudniejszych do zagospodarowania przestrzeni. Z reguły ma on niewielki metraż lub jest długi i wąski, a przez to mało ustawny. W rezultacie urządzamy go bardzo powściągliwie, bez krztyny fantazji. Co zrobić, by przedpokój stał się godną reprezentacją domu?
 

1. Meble – do siedzenia i przechowywania

Nastawienie na oszczędzanie przestrzeni sprawia, że meble w przedpokoju ograniczamy do niezbędnego minimum. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest nie tyle rezygnacja z poszczególnych modułów, ile mądre ich dobieranie.
 
W tym domowym pomieszczeniu doskonale sprawują się pomysłowe meble 2 w 1 zapewniające możliwość wygodnego zmieniania butów, a przy okazji dodatkową przestrzeń do ich przechowywania.
 
 
Ławka–stojak na obuwie to kompaktowy i lekki wizualnie mebel, a więc idealny do małych wnętrz. Szafka na buty z siedziskiem wymaga większej ilości miejsca, ale za to wyposażona jest w zamykane fronty, które pomagają w budowaniu wrażenia wizualnego ładu we wnętrzu.
Weź pod uwagę możliwość włączenia do wystroju holu pufy z pojemnikiem na różne drobiazgi. Tego typu meble produkowane są w celu podnoszenia komfortu wypoczynku w salonie, ale mogą to robić również w przedpokoju.
 

 

 

 2. Lustra powiększające przestrzeń

Jak wiadomo, lustra umożliwiają kontrolę wyglądu przed wyjściem z domu. Nie jest to jedyny powód, dla którego warto zawiesić je w holu. Taka lśniąca tafla rozjaśni i optycznie go powiększy, a także wypełni pustą ścianę.
 
 
idea WARTO WIEDZIEĆ
Według filozofii feng shui lustro umieszczone naprzeciw drzwi wejściowych do domu będzie odbijało dobrą energię napływającą do niego z zewnątrz, co negatywnie wpłynie na zdrowie jego mieszkańców.
 
Zainstaluj lustro w takim miejscu, by prezentowało ono najbardziej atrakcyjne elementy wystroju. Może to być obraz na ścianie lub bukiet ustawiony na blacie komody.
 
Lustro możesz przemycić do wystroju przedpokoju na kilka różnych sposobów. Może ono zdobić front szafy lub stanowić zintegrowany moduł z naściennym wieszakiem na ubrania. W dużym holu znakomicie będzie wyglądała konsola z lustrem.
 
Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie wąskiego przedpokoju jest stworzenie na jednej z dłuższych ścian galerii składającej się z kilku luster o różnych kształtach i rozmiarach.
 

3. Różnorodne oświetlenie

W wielu mieszkaniach korytarz nie ma dostępu do światła dziennego. Pomieszczenie oświetlone skąpo lub z wykorzystaniem źle dobranego oświetlenia będzie wydawało się ciasne i ponure.
W dużym, foremnym holu sprawdzi się centralnie zawieszona lampa. Zamontuj ją na takiej wysokości, by nie przeszkadzała, a jednocześnie oświetlała jak największy jego obszar.
 
ideaWARTO WIEDZIEĆ
Ciemny, zamknięty klosz lampy skieruje snop światła na obszar znajdujący się tuż pod nim. Jeśli zależy Ci na oświetleniu jak największej powierzchni, postaw na przezroczysty klosz lub oświetlenie żarówkowe pozbawione osłonek.
 
 
Sprawdzonym patentem na długi przedpokój są dyskretne halogeny równomiernie wpuszczone w sufit na całej jego długości. Newralgiczne punkty we wnętrzu dodatkowo rozjaśnij z wykorzystaniem lamp ściennych.
 
Przy lustrze możesz zainstalować jedną większą oprawę z kilkoma źródłami światła lub dwie o nieco skromniejszej konstrukcji. Kinkiet kula z mlecznego szkła sprawi, że Twój korytarz zyska elegancki charakter. Lubisz industrialne klimaty? Zdecyduj się na metalowy kinkiet zachowany w matowej czerni.
 
 
 

 

4. Pojemna szafa na straży ładu i porządku

Zbyt duża ilość przedmiotów pozostających na wierzchu sprawia, że wnętrze traci metraż (optycznie i dosłownie), a jego aranżacja wszelki swój urok. Taki chaos pomoże Ci ujarzmić pakowna szafa przesuwna. Pomieścisz w niej odzież wierzchnią, a może nawet sezonową, buty, sprzęt sportowy. Taki sposób otwierania mebla umożliwi Ci zachowanie swobody poruszania się we wnętrzu.
 
W Twoim przedpokoju nie ma miejsca dla tak dużego modułu? Postaw na szafę z otwieranymi drzwiami o nieco mniejszych gabarytach.
 
Nawet jeśli rozmiar szafy dopasujesz odpowiednio do wielkości pomieszczenia, nadal jest ryzyko, że będzie ona przytłaczała wystrój. Unikniesz tego efektu, wybierając mebel z frontami szklanymi lub lakierowanymi na wysoki połysk. Najlepiej, jeśli będą one zachowane w jasnej, stonowanej kolorystyce.
 

5. Wnętrzarskie smaczki

Dekoracje takie jak wazony, świeczniki i lampiony upiększają wnętrza. Jednak potrzebują one blatu, na którym można będzie je wyeksponować. W wielu holach najzwyczajniej go nie ma lub szkoda jest go marnować na bibeloty. W takiej sytuacji, zamiast nich warto wykorzystać przedmioty codziennego użytku o intrygującym wyglądzie.
 
Elementem wyposażenia przedpokoju, który wspaniale spełni się w tej roli, może być nietypowy wieszak na wierzchnią odzież lub stojak na parasolki.
 
Przedpokój może być równie stylowy, co pozostałe domowe wnętrza nie tracąc przy tym nic ze swojej funkcjonalności. Trzeba jednak pamiętać, że w tym pomieszczeniu liczy się jakość, a nie ilość. Poszczególne rozwiązania należy dopasowywać do wielkości i kształtu pomieszczenia, zaś meble i dodatki do wybranej dla holu stylistyki.
 
W ten sposób uda się stworzyć przestrzeń wygodną w codziennym użytkowaniu, a zarazem na tyle atrakcyjną, by chciało się w niej pozostać na dłużej.
 
 

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy