Jak udekorować nowoczesny salon?

Nowoczesne wnętrza dzienne urządzane są zazwyczaj w myśl stylu minimalistycznego, który się przejawia zarówno w wykorzystywaniu prostych form, neutralnych kompozycji kolorystycznych, jak i oszczędnego podejścia do kwestii dekoracyjności. Jednakże trzeba przyznać, że tak skrajnie minimalistyczne podejście do ozdób w efekcie może przynieść aranżację zbyt surową, a nawet nudną w odbiorze. Dlatego także w nowoczesnych pokojach dziennych warto pokusić się o dopełnienie ich nutą dekoracyjności. Jakie dekoracje wybrać do salonu?
 
Salon w stylu nowoczesnym
Salon urządzony w myśl stylu nowoczesnego zachwyca efektem przestronności i niebanalnymi rozwiązaniami ze świata designu wnętrzarskiego. Finezyjne formy mebli często stanowią dekorację samą w sobie. Jednak aby wnętrze nabrało wyrazu, warto w nim zadbać także o detale. Oczywiście w nowoczesnych wnętrzach nie możemy przesadzać z ich ilością, a ich dobór powinien zostać precyzyjnie przemyślany, bowiem nie ma tu miejsca na przypadkowość, czy pamiątkowe bibeloty w różnych stylach wzorniczych. Nowoczesne dekoracje powinny być nie tylko ozdobą odpowiednio wkomponowaną w estetykę aranżacji, ale także pełnić jakieś role. Bowiem styl nowoczesny wprost uwielbia praktyczne podejście do wyposażenia. Idealnie się tu więc sprawdzą wazony na kwiaty dekoracyjne lub ramki z ciekawymi fotografiami lub pracami graficznymi.
Sztuka – idealna dekoracja nowoczesnego salonu
Sztuka jest ponadczasowa i stanowi idealne rozwiązanie dekoracyjne do wnętrz w każdym stylu. Jednak to właśnie w nowoczesnych aranżacjach sprawdzi się w tej roli najlepiej. Pokój dzienny, w którym przeważać będą neutralne kompozycje kolorystyczne i minimalizm zarówno w ilości wyposażenia, jak i wzornictwie, potrzebuje swoistego dopełnienia. Obrazy na ścianę sprawdzą się w tej roli wręcz doskonale. W nowoczesnych salonach pięknie się zaprezentują przede wszystkim dzieła abstrakcyjne, grafiki, obrazy w stylu pop-art, obrazy 3D. Ciekawe będą także abstrakcyjne portrety lub wykonane niestandardowymi technikami malarskimi obrazy prezentujące geometryczne formy i kształty.

W nowoczesnych pokojach dziennych ozdobić można nie tylko ściany. Warto pokusić się o rzeźby i figurki, które uatrakcyjnią półki i skupią na sobie uwagę skłaniając do kontemplacji nad sztuką nowoczesną.
 
 
Przedmioty użytkowe jako ozdoby
W nowoczesnych aranżacjach często to właśnie przedmioty codziennego użytku stanowią najlepszą dekorację wnętrza. Oznacza to, że zamiast bibelotów i ozdób o roli wyłącznie dekoracyjnej, wybierane są przede wszystkim rzeczy, których będziemy rzeczywiście używać, bo mają praktyczne zastosowanie, lecz cechuje je także designerskie wzornictwo. Takie przedmioty stanowią swoiste 2w1. Mogą to być meble o finezyjnych wzorach i kształtach, a także niebanalne oświetlenie elementów aranżacji. Nawet przedmioty takie jak popielniczka, lampa, czy stolik dekoracyjny mogą stanowić najlepszą dekorację użytkową w nowoczesnym salonie.

O autorze

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Powiązane wpisy