Gazetka 8/2021

Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?

Wybór idealnego materaca może stanowić nie lada wyzwanie. Powinniśmy bowiem pamiętać o odpowiedniej twardości jego powierzchni, która będzie dopasowana do naszej wagi, sylwetki i indywidualnych potrzeb. Jest to jedna z głównych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego materaca do spania. Każdy z nas potrzebuje optymalnie dobranej powierzchni spania, która nie powinna być zbyt miękka, ani zbyt twarda. Co jednak zrobić, gdy materac okazał się zbyt miękki?

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Dlaczego wybór pomiędzy miękkim a twardym materacem jest tak ważny?

  • Jakie są skutki spania na zbyt miękkim materacu?

  • Jak sprawić, by materac był twardszy?

  • Dlaczego warto zainteresować się tematem materacy nawierzchniowych?

Powiązany wpis: Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest tak ważny?

Materac twardy czy miękki – dlaczego wybór jest ważny?

Od optymalnie dobranego materaca często zależy nie tylko nasz komfort podczas wypoczynku, ale również zdrowie. Szczególną uwagę należy zwrócić na stopień twardości powierzchni spania. Zbyt miękki materac może wywoływać bóle kręgosłupa, nieprzyjemne napięcie mięśni, a nawet przewlekłe bóle głowy. Ponadto nie pozwala na odpowiednie ułożenie ciała, a każda zmiana pozycji wymaga od użytkownika wysiłku. Oznacza to, że zbyt miękki materac uniemożliwia zdrowy wypoczynek i nie pozwala się optymalnie wyspać, a w dłuższej perspektywie może wpływać na pogorszenie stanu zdrowia. Warto wiedzieć, że najnowsze modele materacy mają różne stopnie twardości oznaczane symbolami od H1 (dla osób o masie ciała nieprzekraczającej 60 kg) do H4 (dla pozostałych), gdzie mniejsza wartość oznacza miękką powierzchnię.

komplet mebli do sypialni

Skutki spania na zbyt miękkim materacu:

·        obniżenie komfortu snu,

·        pogłębienie schorzeń,

·        pojawią się bóle kręgosłupa i stawów,

·        duże napięcie mięśni,

·        brak regeneracji ciała podczas snu,

·        zmiana pozycji ciała wymaga dużego wysiłku,

·        poczucie zmęczenia,

·        złe samopoczucie na co dzień,

·        sztywność karku,

·        bóle w okolicach szyi lub lędźwi.

komplet mebli do sypialni

Jak utwardzić materac do spania?

Jeżeli zakupiony materac okazał się zbyt miękki, nie musisz od razu wymieniać go na nowy. Dobrze jest wypróbować najpierw sposoby, które mają na celu utwardzić materac i przystosować do indywidualnych potrzeb.

Pierwszy sposób to zakup specjalnej maty kokosowej, którą można włożyć pod pokrowiec lub między pianki (w przypadku materacy piankowych posiadających oddzielone warstwy). Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt zakupu, jak również właściwości, jakimi się charakteryzuje mata kokosowa. Wkładka wykonana jest z naturalnych materiałów, co poprawia też cyrkulację powietrza w materacu, zapewniając ochronę przed namnażaniem bakterii i kurzu. W drugim przypadku można zastosować materac nawierzchniowy z wbudowaną matą kokosową. 

Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest topper na materac. Jest to nakładka, która oprócz tego, że dodatkowo utwardza powierzchnię spania, chroni materac przed skutkami eksploatacji oraz zapewnia lepszą stabilizację dla ciała. Większość dobrej jakości nakładek wyróżnia się właściwościami antyalergicznymi i bakteriobójczymi, dzięki czemu chroni materac przed rozwojem alergenów.

materac i meble sypialniane

Kolejnym sposobem utwardzenia powierzchni zbyt miękkiego materaca stanowi tzw. materac nawierzchniowy z pianki wysokoelastycznej, która usztywnia i wyrównuje stopień twardości powierzchni spania, dając przy tym lepsze podparcie dla naszego kręgosłupa. Taki materac nawierzchniowy zwiększa również stropień higieny snu, wydłuża żywotność materaca głównego, a także poprawia komfort snu.

Jeżeli Twój materac jest zbyt miękki i odczuwasz tego konsekwencje, ważne jest, abyś zmiany te wprowadził jak najszybciej. Poprawa twardości na właściwą zwiększy wygodę podczas snu i wypoczynku. Ale co najważniejsze przyczyni się też do poprawy samopoczucia, wyeliminuje przewlekłe bóle oraz pozwoli w pełni regenerować organizm podczas snu. Mięśnie staną się optymalnie rozluźnione, a w ciągu dnia będziesz czuć się wyspany i zdolny do podejmowania wyzwań nowego dnia.

 

zajrzyj również:
Hilding - Strefa zdrowego snu - Materace