Co zrobić, gdy materac jest zbyt twardy?

Aby zadbać o swój zdrowy sen oraz komfort, warto wybrać materac, którego stopień twardości będzie optymalnie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Okazuje się jednak, że może to stanowić nie lada wyzwanie. I nawet po wypróbowaniu materaca w sklepie często zdarza się, że jednak podczas codziennego użytkowania okazuje się on być dla nas zbyt twardy. Spanie na źle dopasowanym materacu może skutkować pojawieniem się przewlekłych bóli, a nawet schorzeń. Co zrobić, gdy materac okazał się zbyt twardy? Na szczęście nie musisz kupować nowego.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Dlaczego stopień twardości materaca jest tak ważny?
  • Jak rozpoznać, czy materac jest zbyt twardy?
  • Jak zmniejszyć twardość materaca?

Odpowiednia twardość materaca – dlaczego to takie ważne?

Stopień twardości materaca to kluczowa kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę podczas wybierania spośród poszczególnych modeli. Twardość materaca powinna zostać dopasowana zarówno do indywidualnych potrzeb i preferencji w zakresie komfortu, jak i wagi ciała użytkownika. Jest to bardzo istotne, gdyż źle dobrany materac nie będzie dawał nam odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, a regularne spanie na nim będzie w przyszłości skutkowało bólami, a nawet wystąpieniem pewnych schorzeń. Nieodpowiedni materacodbierze możliwość czerpania przyjemności z dobrego snu, ale i zagrozi zdrowiu i wpłynie na pogorszenie samopoczucia na co dzień. Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

zestaw mebli do sypialni i materac 

Jak dopasować twardość materaca?

·        materac H2 jest przeznaczony dla osób o wadze do 80 kg,

·        materac H3 dla osób z wagą powyżej 80 kg,

·        materac H4 przeznaczony dla osób o dużej masie ciała. 

Warto jednak pamiętać, że każdy producent w danej grupie oferowanych materaców może zapewniać różny wskaźnik stopnia twardości. Dlatego wrażenia i odczucia z użytkowania materacy od różnych producentów, które zostały oznaczone tym samym stopniem twardości może być zupełnie inne.

Jak rozpoznać, czy materac jest zbyt twardy?

Dobrze dobrany materac zapewnia przede wszystkim uczucie komfortu podczas nocnego wypoczynku. Jednak dobór konkretnego modelu może okazać się wyzwaniem. Gdyż nawet po wypróbowaniu danego modelu w sklepie, ocenić to czy jest odpowiedni możemy dopiero po pewnym czasie użytkowania. Pewne niedogodności takie jak bóle i niewygoda objawiają się bowiem po pewnym czasie. Jak rozpoznać, że wybrany materac jest zbyt twardy? Materac jest za twardy wówczas, gdy odczuwasz ucisk na ciało, a kręgosłup ułożony jest w nienaturalnej pozycji. Zadaniem każdego materaca jest optymalne dopasowanie się do kształtu i budowy ciała, aby móc je dobrze podtrzymywać w zdrowej i wygodnej pozycji. Materac o za dużej twardości może uciskać naczynia krwionośne, sprzyjać skurczom i drętwieniu mięśni. Na dłuższą metę jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Meble do sypialni i dobry materac

Materac jest zbyt twardy, gdy występują:

·        drętwienie kończyn wynikające z dużego ucisku na ciało,

·        uczucie napięcia mięśniowego,

·        wrażenie zmęczenia po przebudzeniu,

·        przewlekły ból kręgosłupa,

·        brak możliwości znalezienia odpowiedniej pozycji podczas snu.

Aby upewnić się, czy materac jest zbyt twardy, należy podczas leżenia na nim wsunąć dłoń pod lędźwiową część kręgosłupa. Jeżeli podczas tej czynności poczujesz opór i zadanie jest niewykonalne, oznacza to za miękki materac. Jeśli zaś między dłonią a plecami jest za dużo miejsca – materac jest za twardy i nie może odpowiednio dopasować się do krzywizn kręgosłupa.

Jak zmniejszyć twardość materaca?

Jeżeli Twój materac okazał się zbyt twardy, na szczęście istnieje sposób, aby wciąż go wykorzystać i nie musieć kupować nowego. Rozwiązaniem jest tzw. topper, czyli materac nawierzchniowy. Wystarczy taką nakładkę położyć na główny materac, co w efekcie da efekt zmiękczenia całej powierzchni spania. Dzięki temu znacząco poprawimy komfort wypoczynku bez konieczności ponoszenia zbyt wysokich kosztów. Materac nawierzchniowyjest  bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, dzięki materiałom wysokiej jakości zastosowanym do jego produkcji. Co więcej, nakładka dobrze ochrania docelowy, droższy materac przed brudem i kurzem. Najlepiej jest zdecydować się na model antyalergiczny i przeciwgrzybiczny, ze zdejmowalnym pokrowcem. Ponadto topper wyróżnia się cechami dobroczynnymi dla naszego ciała. Zaletą korzystania z toppera jest także możliwość wykorzystania go w innych sytuacjach. Przykładowo może stać się bezpieczną powierzchnią do zabawy dla niemowlaka, miejscem do spania dla gości czy materacem podróżnym.

/co-zrobic--gdy-materac-jest-zbyt-twardy--n-580.html