Czy materac może leżeć na podłodze?

Nowoczesne trendy wnętrzarskie skłaniają się ku minimalistycznym stylom wnętrzarskim. Przoduje minimalizm, styl skandynawski, new nordic czy też boho. Wszystkie je łączy prostota, ograniczenie ilości mebli i dekoracyjności, aby wnętrza prezentowały się w sposób wyważony. Stąd też coraz częściej w modnych aranżacjach sypialni i pokojów dziecięcych decydujemy się na brak łóżka w klasycznej formie. Materac na podłodze jest od kilku lat wiodącym trendem. Wygląd aranżacji jest oczywiście istotny, ale czy materac może być kładziony bezpośrednio na podłodze? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, rezygnując z łóżka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego spanie na podłodze stało się popularne?
  • Jakie są wady spania na materacu na podłodze?
  • Jaki materac wybrać do spania na podłodze?

Dlaczego spanie na podłodze jest popularne?

Spanie na materacu położonym na podłodze ma swoje zalety nie tylko pod względem próby stworzenia modnej aranżacji sypialnianej. Może bowiem mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zwolennicy tego rozwiązania, a także niektórzy fizjoterapeuci wskazują na korzystne oddziaływanie takiego sposobu spania na kręgosłup. Wynika to z tego, że materac na podłodze pozwala na równomierne rozłożenie nacisku i w pewnym stopniu wpływa na ułożenie ciała w naturalnej pozycji. W efekcie może to z czasem zredukować bóle i przynieść poprawę stanu zdrowia osobom zmagającym się z problemami z kręgosłupem i chorobami reumatologicznymi. Spanie na poziomie podłogi zmniejsza również ryzyko rozwoju wad postawy.

 

 materace do sypialni


Jakie są wady spania na materacu położonym na podłodze?

Zanim zdecydujemy się przenieść materac bezpośrednio na podłogę, warto rozważyć nie tylko zalety takiego rozwiązanie, ale także pewne niedogodności z niego wynikające.

·        Roztocza i inne mikroorganizmy – to właśnie na powierzchni podłogowej gromadzi się najwięcej brudu. Mikroorganizmy żyjące w kurzu osiadającym na podłodze bardzo szybko się mnożą, a całkowita ich eliminacja jest w zasadzie niemożliwa. Kładąc materac tak blisko podłogi narażamy się więc na większy kontakt z drobnoustrojami. Natomiast wdychanie roztoczy będzie szczególnie szkodliwe dla alergików i astmatyków. 

·        Słabszy obieg powietrza - materac musi „oddychać” z obu stron, żeby móc prawidłowo spełniać swoje funkcje. Dlatego łóżka wyposażone są w stelaże ze szczebelkami, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza. Gdy powierzchnia materaca ściśle przylega do podłogi, kanaliki perforacyjne zostają zablokowane. W wyniku tego dochodzi do większego gromadzenia się ciepła i potu we wnętrzu materaca. Ciepło i wilgoć, które nie są odprowadzane na zewnątrz gromadzą się we wnętrzu materaca. Wówczas nie tylko higiena snu jest znacząco obniżona, ale i podczas upalnych nocy odczuwać będziemy większą temperaturę. Przegrzany materac obniży komfort snu.

·        Przeziębienie organizmu – w okresie zimowym to właśnie przy powierzchni podłogowej jest najniższa temperatura w pomieszczeniach. Spanie na chłodnej podłodze może więc podnosić ryzyko wyziębienia organizmu i zachorowania.

 

materace sypialniane


Jaki wybrać materac do spania na podłodze?

W kwestii spania na podłodze ważny jest wybór odpowiedniego materaca, którego właściwości się nie zmienią przez brak stelaża. Przede wszystkim taki materac musi mieć optymalnie rozbudowany system wentylacji. Ponadto na tyle twardy, aby dobrze podtrzymywać ciało podczas snu. Niestety nie wszystkie modele będą w tym zakresie odpowiednie. Z pewnością nie sprawdzą się materace piankowe z miękkim wkładem. Ze względu na dobrą wentylację polecane są materac lateksowe ze względu na antybakteryjne, przeciwgrzybicze właściwości i otwarto-komórkową strukturę. Warto również zwrócić uwagę na to, aby materac nie był zbyt niski. Do spania na podłodze najlepiej sprawdzą się wysokie, grube modele o większym stopniu twardości.

Produkty powiązane z wpisem

/czy-materac-moze-lezec-na-podlodze--n-608.html