Gazetka 5/2021

Czym się kierować wybierając materac?

Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór materacy. Poszczególne materace różnią się budową, sposobem wykonania, wykorzystywanymi komponentami, stopniami twardości i nie tylko. Wybór właściwego może więc stanowić nie lada wyzwanie tym bardziej, że każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje. Czym w takim razie kierować się podczas wyboru odpowiedniego materaca?

1.      Optymalny rozmiar materaca

Rozmiar materaca oczywiście powinien odpowiadać wymiarom posiadanego łóżka do sypialni. Jednak zanim je wybierzemy, warto wziąć pod uwagę nasze indywidualne preferencje pod względem komfortu, jak i warunków wnętrza sypialnianego. Wybierając swój wymarzony materac upewnij się, że ma on odpowiednie wymiary. W małych sypialniach najlepiej sprawdzą się materace dedykowane łóżkom o wymiarach 140 lub 160 cm szerokości. Natomiast w tych większych możemy spokojnie postawić na materace mające 180 cm szerokości.

Meble do sypialni i dobry materac

2.      Idealny materac a Twoje zdrowie

Wybierając materac koniecznie upewnij się, czy będzie on stanowił odpowiednie podparcie dla Twojego ciała. Każdy z nas różni się wagą i wzrostem, ale i ewentualnymi problemami zdrowotnymi. Jeżeli borykasz się z przewlekłymi bólami lub schorzeniami kręgosłupa, także tę kwestię musisz uwzględnić podczas wyboru swojego materaca. Źle dobrany materac może mieć wpływ na ich ewentualne pojawienie się w przyszłości. Jeżeli natomiast postawisz na wysokiej jakości podłoże do snu, zapewnisz sobie nie tylko komfort podczas wypoczynku, ale również zadbasz o profilaktykę zdrowia kręgosłupa i stawów.

3.      Komfort ma znaczenie

Podczas nocnego wypoczynku chcemy czuć się przede wszystkim komfortowo i wygodnie. Zdrowy i przyjemny sen zapewni nam wyłącznie dobrze dobrany materac. Jednak w tym zakresie trudno wskazać konkretne wytyczne, gdyż każdy z nas ma inne preferencje w zakresie odczuwania komfortu. Z pewnością należy wybierać materace wykonane z wysokiej jakości komponentów, gdyż zapewnią nam wygodę przez długi czas i nie będą się odkształcać. W przypadku bardzo tanich materacy często zdarza się tak, że na początku może nawet są wygodne, ale z czasem szybko się odkształcają i stają się szkodliwe dla zdrowia.

 

meble do sypialni


4.      Materac a Twoja waga

Waga użytkownika materaca ma duże znaczenie. Przyjmuje się, że osoby ważące poniżej 80 kilogramów mogą zdecydować się na materac o średnim stopniu twardości lub średnio miękkim (np. materace piankowe). Takie osoby mogą również zdecydować się na miękkie materace, o ile ich stan zdrowia na to pozwala. Dla osób ważących powyżej 80 kilogramów polecane się materace od twardości średnich i wyżej. Tu wybór będzie zależny od indywidualnych preferencji oraz ewentualnych dolegliwości fizycznych. Natomiast, gdy waga użytkownika jest większa niż 100 kg, warto wybrać materace twarde i wysokie, które będą stanowić odpowiednie podparcie i podtrzymają ciało we właściwej pozycji podczas snu.

/czym-sie-kierowac-wybierajac-materac--n-565.html