Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest tak ważny?

Głęboki, zdrowy sen jest kluczowy nie tylko dla naszego zdrowia, ale również samopoczucia na co dzień. W tym zakresie kluczowy jest wybór odpowiedniego materaca, który będzie stanowił optymalne podparcie dla naszego ciała podczas nocnego wypoczynku. Warto wiedzieć, że materac bezpośrednio wpływa na jakość i komfort naszego snu. Natomiast nieodpowiednio dobrany model może nam wręcz zaszkodzić w dłuższej perspektywie. Dlaczego wybór materaca jest tak istotny?

Konsekwencje spania na złym materacu

Coraz więcej osób zmaga się z problemami zdrowotnymi kręgosłupa. Odczuwamy ból, napięcie mięśni, a nawet przewlekłe bóle głowy. Specjaliści wskazują, że przyczyną zazwyczaj okazuje się być spanie na źle dobranym materacu. Podłoże, na którym śpimy wpływa bowiem nie tylko na komfort naszego snu oraz jego jakość, ale również na nasze zdrowie w dłuższej perspektywie. Wbrew pozorom, to właśnie materac ma największy wpływ na regenerację naszych mięśni oraz rozluźnienie stawów. To on stanowi o tym, czy zachowujemy podczas leżenia optymalną dla zdrowia pozycję ciała i czy nie przyjmujemy nienaturalnych ułożeń ciała, gdy śpimy. Kiedy materac jest zbyt sztywny zmusza ciało do napięcia na jednakowej płaszczyźnie. Podobnie jest, jeżeli jest on zbyt miękki w stosunku do wagi ciała użytkownika, gdyż wtedy ciało nienaturalnie się w nim zapada i pozycja jest nienaturalna. Powoduje to, że śpimy w niezwykle nienaturalnej pozycji, co może wzmocnić wszelkie wady postawy lub wręcz je wywołać.

jak wybrać dobry materac 

 Zły materac a nasze zdrowie

·        Złe samopoczucie na co dzień

·        Problemy z koncentracją

·        Bóle głowy, karku i kręgosłupa

·        Pojawienie się wad postawy

·        Nieefektywny wypoczynek

·        Problemy ze snem np. bezsenność

·        Alergie

·        Problemy z układem krążenia

·        Złe samopoczucie na co dzień

 

 zdrowy materac

 

Jaki materac wybrać?

Panuje błędne przekonanie, że wystarczy wybrać twardy materac, by zapewnić sobie zdrowe warunki do snu. Tymczasem, twardość materaca powinna zostać dobrana w szczególności pod względem wagi użytkownika, a także jego wzrostu. Oczywiście indywidualne preferencje względem komfortu snu również mają istotną rolę, jednak nie mogą być jedynym czynnikiem decydującym. Dlatego warto wybrać model, który posiada zmienną twardość w zależności od strony, na którą zostanie obrócony. Wpływa to na odczuwanie twardości oraz wygody, a ponadto dzięki temu jeden materac jest w stanie dopasować się do potrzeb osoby o każdej wadze. Osoby, które decydują się na zakup nowego materaca, stoją również przed dylematem czy wybrać model hybrydowy łączący warstwę piankową oraz sprężyny czy jednak materac wykonany z samych pianek. Te dwa rodzaje różnią się od siebie reagowaniem na ciało, aczkolwiek ich właściwości są stosunkowo podobne.

/dlaczego-wybor-odpowiedniego-materaca-jest-tak-wazny--n-563.html