Gazetka 9/2020

Fotel muszelka – wielki powrót kultowego mebla

Od kilku lat obserwujemy, że w świecie designu pojawiają się kultowe meble, które prezentujemy w nowoczesnych i eklektycznych aranżacjach wnętrzarskich. Nic w tym dziwnego, bowiem są nie tylko wyjątkowo stylowe, ale także niezmiernie wygodne. Nie od dziś wiadomo, że moda kołem się toczy także w designie meblowym. Jednym z prawdziwych hitów wnętrzarskich stał się aktualnie fotel muszelka oraz inne meble inspirowane jego efektownym designem. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu niebanalnemu meblowi.

Shell armchair, czyli fotel muszla

Poprzednią epokę można śmiało nazwać wyjątkową pod względem designu meblowego. W latach 50. do 80. powstało wiele mebli, które dziś nazywamy kultowymi, gdyż cechuje je ponadczasowa forma wzornicza i niebanalny styl o uniwersalnym wyrazie. Fotel muszelka to jeden z modeli, który po dziś robi duże wrażenie. Zaliczany jest do szlachetnego grona popularnych foteli klubowych, które cechują się przede wszystkim kolorową, efektownie wykończoną tapicerką i drewnianymi zwężanymi nóżkami, które dodają bryłom lekkości. Fotel muszelka, którego okrągłe siedzisko i drobne nogi nawiązują do projektów awangardowych artystów pasuje również do współczesnych aranżacji.

  

fotel muszelka 


Czym się wyróżnia schell armchair? Przede wszystkim posiada dekoracyjną formę bryły i swoim kształtem przypomina muszlę (skąd też jego nazwa). Posiada głębokie, komfortowe siedzisko i oparcie z pionowymi przeszyciami. To właśnie oparcie z podłokietnikami jest najbardziej charakterystyczne dla tego modelu, gdyż formą przypomina morską muszlę. Fotel zwykle obity jest przyjemnymi w dotyku materiałami, takimi jak welur. Tkanina welurowa cieszy się obecnie szczególną popularnością, dzięki czemu welurowe meble wypoczynkowe wkroczyły z impetem na nasze salony.

Fotel muszelka w nowoczesnych wnętrzach

Fotel muszelka ma wyjątkowo dekoracyjną formę, przez co dominuje aranżacje i przyciąga uwagę. Pod tym względem doskonale wpisuje się zarówno w eklektyczne style wnętrzarskie, jak i te o minimalistycznym charakterze. Bowiem czyni je bardziej finezyjnymi w odbiorze. Jego obszerna forma i bogate materiały przełamana jest wysokimi nóżkami zwężanymi ku dole, dzięki czemu cała bryła zyskuje swoistą lekkość. W zależności od dodatków i pozostałego wyposażenia sprawdzi się więc praktycznie w każdej aranżacji. Prezentując charakterystykę fotela muszelki warto wspomnieć o stylu mid-century modern, którego historia sięga mody z połowy XX wieku. Po raz pierwszy styl ten został opisany w latach 80. przez Carę Greenberg. Według jej założeń w styl mid-century modern wpisują się meble i dodatki charakterystyczne dla projektów pochodzących z okresu pomiędzy 1945 rokiem a końcem lat 60. Meble te cechują przede wszystkim ergonomia i praktyczność, ale także optymistyczne wzornictwo o finezyjnym wyrazie estetycznym.

 

łóżko muszelka 


Fotel muszelka to nie wszystko

Mimo że to właśnie fotel muszelka cieszy się szczególną popularnością, to współcześni projektanci poszli o krok dalej i prezentują nam wyjątkowo atrakcyjne propozycje mebli inspirowanych jego designem. W efekcie możemy wyposażyć swoją sypialnię w łóżko muszelka, w którym zagłówek nawiązuje do kultowego fotela. Ciekawie prezentuje się również sofa o tym oryginalnym kształcie. Obite welurem fotele, sofy i łóżka, których konstrukcja opiera się na zgrabnych nogach z pewnością zachwycą wszystkich miłośników oryginalnego designu. Takie meble w kształcie muszli odnajdą się w wielu stylistykach, chociażby  w stylu glamour, vintage, a także w nowoczesnym eklektyzmie . Równie dobrze będą jednak wyglądać we wnętrzach w stylu francuskim czy new scandi.

 

/fotel-muszelka-%E2%80%93-wielki-powrot-kultowego-mebla-n-456.html