Gazetka 1/2020

Fotele z PRL-u - jaka jest ich historia i dlaczego wciąż są trendy?

Fotel jest jednym z kluczowych mebli wypoczynkowych w każdym domu. I choć wybór poszczególnych modeli jest wyjątkowo szeroki, to wciąż pojawiają się perełki meblowe o ponadczasowym charakterze cieszące się szczególną popularnością. W tym zakresie najczęściej pojawiają się fotele stylizowane, które powstają jako reaktywacja kultowych modeli z okresu PRL-u. Przyjrzyjmy się więc bliżej ich historii i cechom.

Fotel – mebel z historią

Pierwsze fotele znane były już w starożytności, ale wówczas nie były one dostępne powszechnie. Pierwszym fotelem był oczywiście tron, a późniejsze wersje tego mebla pojawiały się w skromniejszej wersji w zamożnych domach przedstawicieli najwyższych klas społecznych. Nawet jeszcze w XVIII wieku na dworze Ludwika XVI siedzieć na fotelu mogli wyłącznie nieliczni. Jak powstały fotele, których główną funkcją użytkową miało być zapewnienie relaksu? Ewolucja miała swój początek w zwykłych stołkach przypominających taborety, do których z czasem dodano oparcie i powstało krzesło. Dla zwiększenia wygody wzbogacono je też o podłokietniki  i tym sposobem narodził się fotel. Niemniej jednak, fotele przypominające dzisiejsze meble, które kojarzą się z miękkością i maksymalnym komfortem, powstały dopiero na początku XIX wieku, gdyż wówczas wynaleziono tapicerkę sprężynową. Historia foteli jest więc inspirująca, ale warto także zwrócić uwagę na fakt, że na przestrzeni lat powstały modele, które dziś śmiało możemy nazwać kultowymi. Bowiem ich moda nie przemija i wciąż doskonale prezentują się w naszych aranżacjach, mimo zmieniających się trendów wnętrzarskich.

 

fotel klubowy 


Fotele PRL – moda, która nie przemija

To właśnie w okresie PRL-u oraz w szeroko pojętym okresie lat 50. do 70. powstawały wyjątkowe projekty foteli, które także dziś cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Historia mebli z okresu PRL-u wciąż ma przed nami wiele tajemnic, lecz miłośnicy designu i kolekcjonerzy odkrywają kolejne zapomniane fakty i nazwiska, które dziś nabierają dla nas szczególnego znaczenia. Znane projekty dziś możemy znaleźć już nie tylko na grupach sprzedażowych ze starociami, czy też podczas wyprzedaży garażowych. Bowiem wielu współczesnych producentów i sprzedawców mebli doceniając historyczne perełki tworzy fotele stylizowane np. fotel muszelka i fotel egg. Dzięki temu możemy cieszyć się nowymi odsłonami kultowych mebli, które w eklektyczny sposób łączą ponadczasowy design z nowoczesnymi i modnymi materiałami.

 

 


Kultowe fotele, które dziś powróciły w nowej odsłonie

Fotel RM58 R. Modzelewskiego - prototyp powstał w 1958 roku, gdy na polskim rynku popularnymi materiałami były głównie drewno i sklejka. Zamiast nich Modzelewski wykorzystał laminat poliestrowo-szklany, co dało niebanalny efekt wzorniczy. Wówczas była to forma wyjątkowo wyprzedzająca swoje czasy i wręcz futurystyczna.

Fotel 366 J.M. Chierowskiego – jeden z najpopularniejszych modeli foteli z okresu PRL. Wyprodukowano go na dużą skalę, gdyż zachwycił masy. Dziś często pojawia się w postaci po renowacji, bądź jako nowy mebel stylizowany.

Fotele klubowe i koktajlowe – fotel klubowy - to właśnie ten rodzaj kultowych foteli cieszy się dziś największym zainteresowaniem. Zgodnie z definicją nazwa odnosi się do niskich, głębokich foteli obitych tapicerką lub skórą. Obecnie mianem klubowych określamy różne modele, od popularnego fotela „Liska” począwszy, a na „Chierowskim” kończąc. Bardzo często określa się w ten sposób fotel koktajlowy, czyli niewielki mebel z oparciem w kształcie wachlarza.

Fotele w stylu mid-century modern – fotele z drewnianą ramą o prostej formie, pozbawionej ozdób, gdzieniegdzie zaokrąglonej. Smukłe nóżki zwężają się ku dołowi, niskie siedzisko sprzyja wygodzie podczas użytkowania. Najpopularniejsze modele w tym stylu to fotel Chierowskiego i fotel 300-190 projektu Henryka Lisa (nazywany fotelem „Liskiem”).

/fotele-z-prl-u---jaka-jest-ich-historia-i-dlaczego-wciaz-sa-trendy--n-448.html