Gazetka 5/2021

Jak samodzielnie zdezynfekować mieszkanie?

Każdy z nas od czasu do czasu narażony jest na chorobę wirusową. Gdy w domu pojawia się wirus, warto przeprowadzić dezynfekcję, co może pomóc w uniknięciu zarażenia się przez pozostałych domowników lub osoby do nas przychodzące w gościnę. Dezynfekcja mieszkania po chorobie pozwala wyeliminować patogeny i oczyścić otoczenie. Czy można samodzielnie przeprowadzić skuteczną dezynfekcję w mieszkaniu? Tak! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dezynfekcja mieszkania – dlaczego to ważne?

Dezynfekcja obejmuje wszelkiego rodzaju czynności, które służą pozbyciu się z otoczenia i domowych powierzchni różnych drobnoustrojów, bakterii oraz wirusów. Takie patogeny mogą być przenoszone nie tylko drogą kropelkową, ale również znajdować się na powierzchniach użytkowych. Także komplety mebli wypoczynkowych, tekstylia, czy też materace mogą je zawierać. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy któryś z domowników zachoruje, ale również przez namnażanie się drobnoustrojów. Obecnie wiele firm zajmuje się odkażeniem domów i biur, ale możesz też to wykonać samodzielnie. Warto przeprowadzać dezynfekcję mieszkania raz na kilka tygodni, aby pozbyć się drobnoustrojów i oczyścić dom dokładniej niż podczas samego sprzątania. Dotyczy to szczególnie materacy, powierzchni tapicerowanych oraz sanitarnych. Natomiast, gdy w domu pojawia się wirus, warto przeprowadzać bieżącą dezynfekcję otoczenia osoby chorej już od początku wystąpienia pierwszych objawów. Ważne jednak, aby także po wyzdrowieniu przeprowadzić dokładne odkażanie w celu pozbycia się patogenów z mieszkania.

 

komplet mebli do sypialni 

 

Podczas odkażania mieszkania, zwróć uwagę przede wszystkim na rzeczy, których używała osoba chora, ale także na detale, takie jak kontakty, klamki, telefon, czy też ubrania, z którymi chory z pewnością miał kontakt na co dzień.

Co warto zdezynfekować w mieszkaniu?

·        Pościel, materac, meble tapicerowane

·        Telefon

·        Piloty od sprzętów RTV

·        Naczynia, sztućce, małe AGD (wszystko, co ma przyciski)

·        Klawiatura

·        Włączniki

·        Szczoteczkę do zębów

·        Deska kuchenna

·        Gąbki do kąpieli i do naczyń

 meble do pokoju dziecka

Czym zdezynfekować mieszkanie?

Jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie mieszkania jest ozonowanie. Jednak w tym celu trzeba zakupić specjalne urządzenie, czyli generator ozonu. Jest to metoda dezynfekcji i dezodoryzacji, dzięki której wnętrza stają się wolne od przykrych zapachów, ale i sterylne. Ozon świetnie sprawdza się w zabijaniu wirusów i bakterii oraz usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Dlatego często stosowany jest również w hotelach i przestrzeniach publicznych. Jednak dla osób chcących uniknąć zakupu specjalnego sprzętu do zdezynfekowania mieszkania, polecamy wykorzystać środki czystości na bazie alkoholu. Należy wybrać płyny zawierające minimum 70% stężenia alkoholu. Dobrym sposobem jest również użycie wysokiej temperatury, np. w postaci pary wodnej lub prania w pralce i zmywarce w minimum 60°C.