Gazetka 6/2021

Jak urządzić małe mieszkanie? PORADNIK

Małe mieszkania wymagają szczególnego podejścia do sposobu ich urządzenia, doboru kolorystyki i elementów dekoracyjnych. Łatwo w nich bowiem o powstanie efektu zagracenia i wizualnego pomniejszenia, jeżeli przesadzimy z dekoracyjnością lub źle dobierzemy poszczególne elementy wyposażenia. Przygotowaliśmy dla Ciebie precyzyjny poradnik zawierający cenne wskazówki, dzięki którym Twoje mieszkanie będzie estetycznie dopracowane i jednocześnie bardzo funkcjonalne bez względu na mały metraż.

1.      Spójność stylu wnętrzarskiego

Zanim zaczniesz urządzać swoje mieszkanie i zamawiać komplety mebli do sypialni lub salonu, zastanów się, jaki styl przewodni powinien dominować w aranżacjach. Jest to bardzo istotne, aby móc uniknąć wizualnego chaosu, który przytłoczyłby niewielkie pomieszczenia i tym samym uczynił niezbyt przyjemnymi w odbiorze. Zastanów się więc, który styl wnętrzarski najbardziej przemawia do Ciebie i Twoich bliskich. Jest to kluczowe, aby dane wzornictwo odpowiadało preferencjom domowników, by wspierać ich dobre samopoczucie w poszczególnych wnętrzach. Style wnętrzarskie pozwalają zachować spójność i wyznaczają kierunek doboru konkretnych wzorów mebli, kolorów oraz dodatków.

 

meble do salonu 


2.      Meble do małego mieszkania

W małych mieszkaniach warto zastosować funkcjonalne wyposażenie, które będzie wspierać domowników w wykonywaniu codziennych czynności. Dobierając meble do małych pomieszczeń dobrze jest się kierować zasadą minimalizmu. Dotyczy to zarówno ilości elementów wyposażenia, jak i ich estetyki. Jeżeli wnętrza są ciasne, dobrym pomysłem będzie wybór mebli o wielofunkcyjnym charakterze. Idealnym przykładem są chociażby nowoczesne półkotapczany. Pozwalają one zaoszczędzić cenne miejsce na podłodze, a nocą służą jako wygodne łóżka sypialniane. Natomiast w małych pokojach dziecięcych sprawdzą się zestawy wielofunkcyjnych mebli, które w jednej bryle mogą zawierać łóżko piętrowe, biurko, a nawet szafę lub regały na książki.

meble do sypialni 

3.      Jasne kolory to podstawa

Dobór kompozycji kolorystycznej ma duże znaczenie dla kształtowania ostatecznego charakteru poszczególnych aranżacji wnętrzarskich. Warto podejść do tego z rozmysłem i niekoniecznie kierować się wyłącznie indywidualnymi preferencjami i gustami domowników. Jeżeli mieszkanie jest dość ciasne przez niewielki metraż, wówczas warto kierować się zasadą mówiącą, że „jasne powiększa, a ciemne pomniejsza”. Jeżeli więc chcesz, aby Twoje małe metrażowo wnętrza wydawały się optycznie przestronniejsze, postaw na jasne kompozycje kolorystyczne. Idealnie sprawdzą się tu przede wszystkim kolory neutralne takie jak odcienie szarości, złamanej bieli, ale również delikatne, przytłumione pastele. Jeżeli obawiasz się, że będzie zbyt monotonnie w zakresie kolorystyki, dopełnij poszczególne aranżacje o kolorowe dekoracje i tekstylia wnętrzarskie.

/jak-urzadzic-male-mieszkanie--poradnik-n-567.html