Jak wybrać idealną poduszkę do spania?

Poduszka jest elementarnym wyposażeniem każdej sypialni. Ma ona nie tylko zapewniać nam wyjątkowy komfort podczas wypoczynku, ale również stanowić właściwe podpieranie odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy. Dzięki temu mięśnie się rozluźniają, gdyż redukowane jest ich napięcie. Nieodpowiednia poduszka może natomiast prowadzić do przewlekłych bólów i uczucia sztywności karku, a nawet chrapania. Wybór poduszek jest wyjątkowo bogaty, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek pomocnych w wybraniu tej właściwej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego dobór poduszki do spania ma znaczenie?
  • Jak poznać, czy dana poduszka jest odpowiednia dla Ciebie?
  • Czy budowa ciała ma znaczenie w doborze poduszki?

Odpowiedni materac i poduszka do spania

Poduszka powinna być odpowiednio dopasowana nie tylko naszych indywidualnych preferencji związanych z komfortem snu, ale również do materaca, na którym śpimy. Jeśli wybierzesz miękki materac i do niego zbyt twardą poduszkę, ciało pod wpływem nacisku na jego powierzchnię zagłębi się niżej, przy czym głowa zostanie w zbyt wysokiej pozycji. W wyniku tego szyja wygnie się nienaturalnie i w dłuższej perspektywie odczuwać będziemy ból oraz napięcie w odcinku szyjnym. Natomiast twardy materac i miękka poduszka będą skutkować niewystarczającym podparciem odcinka szyjnego. Dlatego poduszkę do spania powinniśmy wybrać dopiero po zakupie odpowiedniego materaca.

poduszka do spania

Po czym poznać czy poduszka jest odpowiednia?

Tak jak w przypadku doboru materaca, poduszkę również należy dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Jak upewnić się czy wybrana poduszka jest dla Ciebie odpowiednia? Połóż się na plecach tak, żeby poduszka podpierała szyję, a ramiona ułożyły się na materacu. Twarz powinna być zwrócona do sufitu. Jeśli podbródek skierowany jest w stronę klatki piersiowej, oznacza to, że poduszka jest za wysoka lub zbyt twarda. Natomiast jeśli głowa odchyla się mocno do tyłu, poduszka jest za niska lub za miękka. Następnie połóż się na boku. W tej pozycji kręgosłup szyjny powinien układać się w linii prostej. Jeśli głowa obniża się w stronę materaca, oznacza to, że poduszka jest za niska lub za miękka. Przy czym, jeśli przechyla się nienaturalnie do góry, oznacza to, że poduszka jest za wysoka lub za twarda. Dzięki takim testom dopasujesz poduszkę, na której będziesz zdrowo i komfortowo wypoczywać. Możesz też poprosić drugą osobę, aby oceniła pozycje głowy podczas tych testów.

poduszka do spania sypialnia

Na co zwrócić uwagę kupując poduszkę do spania?

Budowa ciała, a wybór poduszki

·        Osoby posiadające wąskie ramiona, potrzebują mniej podparcia pod szyją. Wówczas odpowiedniejsza jest poduszka niższa lub miękka.

·        Osoby z szerokimi ramionami, potrzebują poduszek wyższych lub twardszych, aby głębiej wypełnić przestrzeń między materacem a głową.

·        Twarda poduszka może powodować większy ucisk. 

·        Zbyt miękka poduszka może podczas spania na boku utrudniać oddychanie.

Zdrowy sen a kształt poduszki

Rynek oferuje bogaty wybór poduszek różniących się między innymi kształtem. Kształt poduszki należy dobrać w zależności od pozycji, w której najczęściej śpisz. Największą popularnością cieszą się poduszki profilowane oraz płaskie, gdyż dobrze się sprawdzają zarówno podczas spania na boku, jak i na plecach. Poduszka medyczna charakteryzuje się tym, że jej forma składa się z dwóch wyższych wałków i wgłębienia na głowę w środkowej części. W ten sposób zyskujemy optymalne podparcie dla szyi. Natomiast poduszki płaskie można użytkować dwustronnie. Jeśli zasypiasz na brzuchu, powinieneś szukać poduszek niższych. Osoby, które mają krótszą szyję lub rozbudowane ramiona, mogą wybrać poduszkę ze specjalnym wcięciem na ramiona.

Produkty powiązane z wpisem

/jak-wybrac-idealna-poduszke-do-spania--n-613.html