Jak wybrać odpowiedni stelaż do materaca?

Wybór odpowiedniego materaca do łóżka sypialnianego jest kluczowy zarówno dla naszego komfortu snu, jak i zdrowia oraz dobrego samopoczucia na co dzień. Jednakże, wybierając materac często zapominamy o tym, że to na czym go ułożymy jest równie istotne dla zdrowego i wygodnego snu, jak i prawidłowego funkcjonowania materaca. Warto więc zastanowić się, jakie cechy powinien spełniać dobrze dobrany stelaż pod materac.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Dlaczego dobór odpowiedniego stelaża jest tak istotny?
  • Czym się charakteryzuje dobry stelaż pod materac?
  • Jak dobrać stelaż do konkretnego materaca?

Dlaczego stelaż ma znaczenie?

Stelaż pod materac to niezbędny element każdego łóżka. Niektóre modele łóżek posiadają wbudowane już stelaże uniwersalne, ale do pozostałych należy je dokupić. Specjaliści wskazują, że wbrew pozorom to dobra opcja, gdyż dzięki temu można dobrać odpowiedni stelaż, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Stelaż to wkład z listewek, najlepiej tych elastycznych, wygiętych w delikatny łuk. Taki stelaż zapewnia optymalną amortyzację siły nacisku naszego ciała i podnosi walory użytkowe dobranego materaca. Źle dobrany stelaż do łóżka może zdeformować materac, a także wpłynąć na pogorszenie się komfortu i jakości snu. Konkretny stelaż może także wpływać na odczuwalną twardość powierzchni materaca. W związku z tym, przed zakupem konkretnego modelu stelaża warto sprawdzić, czy będzie dobrze współpracował z materacem. Stelaż wpływa także na odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, co znacząco podnosi higienę snu oraz żywotność materaca.

komplet sypialni i materac

Jakie cechy powinien posiadać dobry stelaż do materaca?

·        Zapewnia wygodę, elastyczność i ergonomiczną pozycję.

·        Stelaż powinien pozwalać na nieustanną cyrkulację powietrza przez materac i umożliwiać odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.

·        Stelaże powinny być zbudowane z elastycznych, drewnianych listew, które zapewnią równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas leżenia.

·        Niektóre modele posiadają opcję regulacji twardości w odcinku lędźwiowym i pozwalają na uniesienie oparcia głowy i stóp. 

Jaki stelaż do łóżka warto wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju stelaża powinien być związany z tym, jaki materac posiadamy lub planujemy nabyć. To właśnie materac jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego łóżka sypialnianego, a stelaż stanowi dla niego istotne wsparcie. Jak w takim razie odpowiednio dobrać stelaż do konkretnego materaca? Materace lateksowe, z pianek wysokoelastycznych i sprężyny typu Multipocket wymagają zastosowania stelaża elastycznego o gęstym układzie listewek. Odległości między listewkami nie powinny przekraczać szerokości odstępu wynoszącego 4 cm. Pozostałe materace można zastosować na stelażach elastycznych, w których odległości między listewkami są większe.

meble sypialniane i stelaż

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy stelaż?

·        Stopień elastyczności stelaża – stelaż powinien optymalnie pracować i delikatnie uginać się pod ciężarem ciała.

·        Rozstaw listewek należy dostosować w zależności od typu materaca.

·        Rozmiar stelaża należy dostosować do posiadanego materaca.

·        Dodatkowe funkcje stelaża (np. regulowanie) warto dostosować do indywidualnych oczekiwań i potrzeb użytkowników.

/jak-wybrac-odpowiedni-stelaz-do-materaca--n-581.html