Gazetka 5/2021

Jaki materac dla pary z dużą różnicą wagową?

Wybór materaca dla pary może stanowić wyzwanie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku, gdy między partnerami jest duża różnica w kwestii wagi ciała. Bowiem zazwyczaj stopień twardości konkretnych modeli materacy dobieramy właśnie do wagi użytkowników, aby zapewnić zdrowy i komfortowy wypoczynek. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na rozwiązanie tego dylematu.

Jak wybrać materac dla pary?

Wybierając materac dla pary warto zacząć od przemyślenia, jakie oczekiwania i potrzeby ma każda z osób. Zazwyczaj materace dobierane są do wagi i wzrostu użytkowników, jednak w przypadku par może to stanowić pewien problem. Duże znaczenie w tym zakresie ma to, ile wynosi różnica w wadze partnerów. Jeżeli jest to mniej niż 30 kg, wówczas z powodzeniem można wybrać jeden materac, który pod względem stopnia twardości będzie optymalny dla obu osób. Polecamy przede wszystkim materace termoelastyczne, gdyż ich powierzchnia doskonale dostosowuje się do nacisku ciała i utrzymuje je w optymalnej pozycji bez uczucia zapadania. Jeżeli jednak różnica wagowa parterów wynosi powyżej 30 kg, wówczas sprawa się komplikuje. Gdyż cięższa osoba powinna wówczas wybrać materac o wyższym stopniu twardości. Upraszczając, osoba ważąca poniżej 80 kg powinna wybrać materac o średniej twardości (H2), a człowiek o masie ciała wynoszącej więcej twardość wysoką (H3). Natomiast materac o twardości H4 wskazany jest dla osób, których waga przekracza 100 kg.

 

 materace do sypialni


Materace z wkładem Dual

Rozwiązaniem dla partnerów różniących się wagą o więcej niż 30 kg są materace z wkładem Dual. Są one polecane zarówno przez fizjoterapeutów, jak i lekarzy rodzinnych. Wkład takiego materaca składa się bowiem z dwóch części. Jedna z nich jest twardsza i dedykowana osobom z większą wagą ciała, a druga bardziej miękka, by odpowiadać lżejszemu z partnerów. Dostępne są również modele, w których dodatkowo regulowany jest poziom twardości na poziomie pokrowca.

Jedno łóżko – dwa materace

Dwa materace to jeden z najpopularniejszych sposobów dopasowania powierzchni spania do indywidualnych potrzeb i preferencji dwóch użytkowników. Dobrze jest wybrać oba materace od jednego producenta, aby ich dopasowanie w łóżku było spójne, a powierzchnia spania dobrze wyrównana. Przede wszystkim jednak materace powinny być tej samej wysokości, żeby nie powstawał uskok w miejscu, w którym się łączą. W ten sposób można stworzyć zestaw, który będzie idealnie dobrany do każdego użytkownika, a jednocześnie będzie pasować do konkretnego modelu łóżka.

materac w sypialni 

Materace termoelastyczne czy lateksowe?

W przypadku partnerów z dużą różnicą wagi w szczególności polecane są materace z pianki termoelastycznej. Pod wpływem temperatury wytwarzanej przez ciało powierzchnia spania optymalnie dostosowuje się do pozycji śpiących osób. Ponadto, pianka termoelastyczna znacząco ogranicza odczuwanie ruchów jednej osoby przez drugą, co podnosi komfort wypoczynku obu partnerów. Oprócz materacy termoelastycznych polecane są równieżmaterace lateksowe. Materiał, z którego są wykonane jest nie tylko antybakteryjny i antyalergiczny, ale i cechuje go wysoka elastyczność punktowa. Dzięki temu, materac dobrze amortyzuje ruchy i nie są one odczuwalne przez drugą osobę.

Produkty powiązane z wpisem