Gazetka 8/2021

Jaki materac do łóżka piętrowego wybrać?

Łóżka piętrowe są bardzo popularnym rozwiązaniem zarówno w pokojach dziecięcych, jak i młodzieżowych. Pozwalają bowiem zaoszczędzić cenną przestrzeń w pomieszczeniu oraz zapewnić wygodne i bezpieczne warunki do wypoczynku. Niemniej jednak najważniejszy jest tu dobór materaca do każdej powierzchni snu. To właśnie materace są kluczowe w zakresie zapewnienia zdrowego snu i podparcia dla ciała. Sprawdź, jak wybrać idealny materac do łóżka piętrowego.

Materac do łóżka piętrowego a stopień twardości

Materac jest najważniejszym elementem wyposażenia sypialni mającym realny wpływ na zdrowy sen. Pierwszym czynnikiem,  podczas wyboru odpowiedniego materaca jest zwrócenie uwagi na jego stopień twardości. Ma bowiem wpływ zarówno na komfort snu, efektywność wypoczynku, jak i zapewnienie optymalnego podparcia dla ciała. Stopień twardości materaca do łóżka piętrowego musi być odpowiednio dobrany do wagi danej osoby. Na rynku dostępne są różne klasy twardości określane oznaczeniem od H1 do H5, przy czym H1 to najbardziej miękki materac, a H5 najtwardszy. Odpowiednim rozwiązaniem dla większości dzieci i młodzieży są materace sklasyfikowane jako H2. Gdyż dedykowane są osobom, których waga nie przekracza 80 kilogramów. Dlatego też bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku łóżka piętrowego.

 

meble do sypialni 


Grubość materaca do łóżka piętrowego

Materac do łóżka piętrowego powinien posiadać odpowiednią grubość, co ma wpływ zarówno na komfort snu, jak odpowiednie dopasowanie powierzchni spania do tego rodzaju mebla. W przypadku, gdy dziecko ma około 12 lat, optymalnym rozwiązaniem będzie materac o grubości od 10 do 11 centymetrów. Wówczas ciało podczas wypoczynku zyska odpowiednią amortyzację podczas ruchów i nie będzie odczuwalny dyskomfort. Gdy dziecko przekroczy ten wiek, a jego waga ulegnie znacznemu zwiększeniu, dobrze jest wymienić materac do łóżka piętowego na grubszy i zarazem twardszy.

meble do sypialni 

Materac do łóżka piętrowego a rodzaj wkładu

Rodzaj wkładu materaca decyduje zarówno o komforcie i zdrowym śnie, jak i znacząco wpływa na kwestię higieny wypoczynku. Wypełnienie materaca nie powinno sprzyjać gromadzeniu bakterii oraz rozwoju pleśni i grzybów. Najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym jest materac lateksowy. Zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa, wyróżnia się doskonałą sprężystością, a także odpornością na trud eksploatacji. Kanały wentylacyjne przyczyniają się do dobrej cyrkulacji powietrza oraz odprowadzania wilgoci na zewnątrz materaca. Dobrą alternatywą są ponadto materace piankowe, które posiadają optymalną elastyczność w poszczególnych miejscach nacisku na powierzchnię. Jednakże, aby uzyskać właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, należy wybierać produkty najwyższej jakości.

Warto pamiętać, że materace sprężynowe nie są polecane dla dzieci, gdyż ze względu na lekką wagę ciała powierzchnia materaca nie może optymalnie dostosować się do indywidualnych cech użytkownika. W związku z tym, gdy zastanawiamy się nad wyborem materaca do łóżka piętrowego, dobrze jest wybierać spośród materaców lateksowych bądź piankowych.

zajrzyj również:
Hilding - Strefa zdrowego snu - Materace