Jaki materac warto wybrać dla nastolatka?

Rynek oferuje szeroki wybór materacy. Jednak warto poszczególny model dobierać nie tylko do indywidualnych preferencji dotyczących komfortu podczas snu, ale i stanu zdrowia, gabarytów ciała, a nawet wieku. Dlatego specjaliści wskazują, że dobrze jest wybrać inny materac dla dziecka, nastolatka i osoby dorosłej. Dzieci rosną, zmienia się ich sylwetka i codzienne potrzeby. Bardzo ważne jest, aby dobrze dobrać dla naszych dorastających pociech materac, który zapewni im prawidłowy i zdrowy rozwój podczas snu. W takim razie, jaki materac dla nastolatka będzie najlepszym wyborem? Czym się kierować przy wyborze materaca dla nastolatka?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego wybór odpowiedniego materaca młodzieżowego ma znaczenie?
  • Jakie materace są polecane dla młodzieży?
  • Jakiej twardości powinien być materac dla nastolatka?

Materac dla nastolatka a jego rozwój

Fizjoterapeuci nie od dziś wskazują, że powierzchnia na jakiej sypiamy na co dzień ma istotne znaczenie nie tylko dla efektywności wypoczynku, ale i naszego zdrowia. Dlatego wybierając materac należy zwrócić uwagę na wiele czynników związanych z higieną i zdrowym snem a nie tylko kwestię wygody. Ma to szczególnie ważne znaczenie szczególnie w przypadku wyboru materaca dla dziecka i nastolatka. Bowiem ich ciała są w nieustannym rozwoju i podlegają zmianom fizjologicznym. Materac na jakim sypia dziecko i nastolatek ma bezpośredni wpływ na jego rozwój - kręgosłup, samopoczucie, zmęczenie i ogólny rozwój. Dlatego też wybór materaca dla nastolatka jest bardzo istotny. Materac powinien zapewniać optymalne podparcie dla kręgosłupa i wpływać na regenerację ciała podczas snu. Osoby w fazie wzrostu potrzebują szczególnego podparcia, ponieważ ich kręgosłupy cały czas się rozwijają i kształtują. Ponadto dzieci i nastolatkowie rosną, więc systematycznie zmieniają się ich waga i budowa ciała.


materac młodzieżowy

 

Skutki źle dobranego materaca dla nastolatka

Tak jak w przypadku osób dorosłych, tak i u dorastającej młodzieży regularnie spanie na nieodpowiedniej powierzchni może mieć poważne skutki zdrowotne i nie tylko. Źle dobrany materac dla nastolatka może bowiem przyczynić się do powstawania wad postawy lub pogłębienia się już istniejących. Należy pamiętać, że młodzież jest w intensywnej fazie wzrostu, przez co potrzeby ciała również się zmieniają. Nieodpowiedni materac może powodować także dolegliwości bólowe i ogólny dyskomfort, ale również rozkojarzenie w ciągu dnia i problemy z koncentracją lub złym samopoczuciem. Sylwetka i waga nastolatków zmienia się bardzo szybko, więc należy zadbać oto, aby materac był trwały i odpowiednio sztywny, ale i pasował do tych zmian. Nie chcemy przecież zmieniać materaca na nowy co roku. Najlepsze będą materace z pianki wysokoelastycznej i lateksowej. Zapewniają one najlepsze podparcie i wykazują właściwości dopasowywania się do sylwetki. Dla nastolatka optymalne rozwiązanie stanowią również materace dwustronne o różnych stopniach twardości. W przypadku zmiany budowy i wagi ciała wystarczy odwrócić materac na stronę o większej twardości.

 

materac dla nastolatka 


Jaka twardość i rozmiar materaca dla nastolatka?

Materac dla nastolatka nie powinien być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Istotne, aby ciało pod wpływem nacisku nie zapadało się zbytnio w powierzchnię materaca, gdyż wówczas sylwetka przybierze nienaturalną pozycję. Zbyt twardy materac natomiast sprawi, że stawy i newralgiczne punkty ciała będą zbyt mocno uciskane, co może skutkować bólami. Stopień twardości warto dobrać do wagi ciała nastolatka. Warto zakupić materac o długości 200 cm, gdyż posłuży on dłużej i nie trzeba będzie go zbyt szybko wymieniać. Równie istotna jest szerokość powierzchni spania. Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje ok. 60 cm podczas snu. W przypadku nastolatka warto zdecydować się więc na materac 80×200 cm lub jeszcze szerszy materac 90×200 cm.

Produkty powiązane z wpisem

/jaki-materac-warto-wybrac-dla-nastolatka--n-616.html