Jaki wpływ ma materac na komfort snu?

Wybór konkretnego materaca jest wyjątkowo istotny nie tylko dla jakości naszego snu, ale również komfortu, jaki odczuwamy każdej nocy. Podczas zakupu materaca zastanawiamy się, jaki model wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, co wiąże się z większymi dylematami zakupowymi i rodzi wiele pytań. Każdemu z nas zależy, aby podczas snu i wypoczynku czuć się komfortowo. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z odpowiednim dopasowaniem rodzaju materaca do naszych indywidualnych potrzeb.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jakie czynniki wpływają na komfort snu?
  • Czy stelaż pod materac ma znaczenie?
  • Jak dobrać materac do wagi użytkownika?

Na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się komfortem podczas snu?

1.      Waga ciała a materac

Wybierając materac należy dobrać stopień jego twardości do wagi użytkownika. Materace miękkie polecane są osobom, których waga ciała nie przekracza 80 kg. Natomiast te o średniej twardości dedykowane są tym, którzy ważą do 100 kg. Osoby o wyższej masie ciała powinny zdecydować się na materace grubsze, a najlepiej wielowarstwowe. Należy też zwrócić uwagę na to, by materac nie był zbyt twardy ani zbyt miękki. Jeżeli dany materac będzie zbyt twardy, spowoduje podczas snu długotrwały ucisk naczyń krwionośnych, drętwienie kończyn, a także nie zapewni komfortu podczas snu. Natomiast jeżeli materac okaże się zbyt miękki, ciało zapada się w niego zbyt mocno. Będzie to skutkować uczuciem niewygody, ale również zmęczeniem i bólami pleców w ciągu dnia.

komplet mebli do sypialni i materac

2.      Odpowiednia pozycja podczas snu

Oprócz stopnia twardości podczas wyboru materaca warto przeanalizować to, w jakiej pozycji zazwyczaj sypiamy. Osoby preferujące spanie na boku powinny zdecydować się na materac dopasowujący się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Może to być materac termoelastyczny. Taki materac optymalnie utrzymuje nasz kręgosłup w naturalnej linii lekkiej litery S. Również niektóre materace lateksowe, a nawet sprężynowe będą dobrze spełniać oczekiwania. Dla osób śpiących na wznak wybór odpowiednich materacy jest zdecydowanie szerszy, gdyż ciężar ciała rozkłada się wówczas równomiernie. Osoby, które podczas nocy często zmieniają pozycje, powinny wybrać materac z pianki visco – termoelastycznej, bądź z pianek wysokoelastycznych. Takie materace są bardziej uniwersalne i właściwie wyprofilowane, dzięki czemu szybko dopasowują się do kształtu ciała podczas zmian pozycji.

meble sypialniane i stelaż

3.      Stelaż materaca a komfort snu

Dla komfortu snu duże znaczenie ma nie tylko sam materac, ale również odpowiednio dobrany do niego stelaż. Stelaż wpływa na poprawę wentylacji materaca, a także jego trwałość i twardość. Dobrze dobrany poprawia też jakość snu. Najbardziej powszechny jest stelaż szczebelkowy, który jest zwijany na taśmie. Sprawdza się głównie jako podstawa i usztywnienie materaca. Niestety, bardzo często skraca żywotność materaca. Natomiast stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami lepiej współpracuje z materacem, gdyż odgina się pod ciężarem ciała śpiącej osoby. Najbardziej polecane są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Wpływają one na podniesienie komfortu snu i dopasowanie powierzchni do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu poprawiają też regenerację organizmu. Takie stelaże są odpowiednie dla większości materaców piankowych, lateksowych i termoelastycznych. Nie pasują jednak do materacy sprężynowych oraz posiadających wkłady kokosowe.

/jaki-wplyw-ma-materac-na-komfort-snu--n-582.html