Kamień naturalny we wnętrzach – jak go stosować?

W najmodniejszych aranżacjach wnętrzarskich zauważalny jest wspólny trend, który można określić jako „powrót do natury”. W naszych wnętrzach oraz w projektach prezentowanych przez światowych architektów pojawiają się bowiem przede wszystkim naturalne materiały takie jak drewno i kamień. Odchodzimy od sztucznych imitacji, przesadnych wzorów i pop-artowych wykończeń skłaniając się natomiast ku świecie przyrody. Stąd też wzrost popularności stosowania kamienia naturalnego w aranżacjach. Jakie są zalety takiego rozwiązania oraz jak stosować kamień we wnętrzach?

 

 meble do salonu


Kamień naturalny – dlaczego warto?

Projekty aranżacji wnętrzarskich w ostatnich latach przechodzą swoistą metamorfozę. Odchodzimy od wnętrz laboratoryjnych, skrajnie minimalistycznych, ale także takich w których dominowały sztuczne dodatki i wyposażenie. Dziś stawiamy przede wszystkim na naturę i inspirując się nią staramy się tworzyć przestrzenie jej bliskie. Stąd też moda na styl skandynawski, boho, wabi sabi, new nordic i inne, w których kluczem do sukcesu są naturalne rozwiązania, efekt przytulności i funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że w modnych wnętrzach królują przede wszystkim drewno i kamień naturalny. Niniejsze surowce mają wielki potencjał użytkowy i dekoracyjny, a wnętrza nimi wypełnione nabierają niebanalnego charakteru i nie wymagają już nawet innych dodatków dekoracyjnych. Stąd też pojawiła się moda na komplety mebli do salonu, w których detale wykonane są z drewna bądź kamienia (np. stoliki kawowe z marmurowym blatem). Jednak oprócz mebli, kamień naturalny doskonale sprawdza się jako sposób na dekoracyjne wykończenie ścian lub podłóg. Kamienna podłoga nadaje aranżacjom wrażenia większej przestronności i nuty surowości stanowiąc idealne tło dla wszystkich elementów wyposażenia. Natomiast kamienny blat kuchenny i pokryty tym samym kamieniem fragment ściany nad nim stworzą niebanalną atmosferę w kuchni.

 

kuchnia beton 


Jaki kolor kamienia naturalnego wybrać?

Kamienie naturalne przeznaczone do aranżacji wnętrzarskich mają wiele odcieni kolorystycznych, dzięki czemu każdy w zależności od preferencji może wybrać odcień odpowiadający konkretnym potrzebom wzorniczym. Wiele osób obawia się, że kamień naturalny wnosi do wnętrz stosunkowo surową estetykę przez co pasuje wyłącznie do nowoczesnych lub industrialnych aranżacji. Nic bardziej mylnego! Odpowiedni dobór kolorystyczny kamienia sprawia, że może wyglądać na tle aranżacji bardzo przytulnie i ciepło. Ciekawym rozwiązaniem są kamienie naturalnego zachwycające tonami kolorystycznymi, jakie oscylują wokół beżu, wanilii oraz subtelnych, piaskowych nut. Takie połączenie sprawia, że całość będzie efektownie sprawdzać się np. w rustykalnych, klasycznych bądź eklektycznych przestrzeniach, w których chcemy uzyskać efekt przytulności. Niemniej jednak, nawet szare kamienie mogą nie prezentować się zbyt surowo, jeżeli we wnętrzu zastosowane zostanie odpowiednie oświetlenie oraz elementy wyposażenia z drewna. Dobrym przykładem może być sypialnia, w której zastosowano łóżko sypialniane w kolorze drewna i ozdobę ścienną z kamieniem naturalnym lub betonem architektonicznym.

 

/kamien-naturalny-we-wnetrzach-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-jak-go-stosowac--n-466.html