Gazetka 8/2021

Krzesła gięte - zachwyć się ich finezyjną formą

Krzesła gięte wróciły do trendów wnętrzarskich z wielkim impetem. Ich design jest na tyle ponadczasowy, że moda na nie kołem się toczy. Idealnie też wpisują się w różne style wnętrzarskie – zarówno te bardziej klasyczne, jak i nowoczesne. Dzięki temu stają się praktyczną ozdobą dowolnych aranżacji wnętrzarskich. Poznaj historię polskich krzeseł giętych i dowiedz się, dlaczego warto je wprowadzić do swoich aranżacji.

Krzesła gięte – 140 lat tradycji

Nowoczesne krzesła gięte różnią się znacząco od swoich pierwowzorów. Niemniej jednak technika gięcia drewna do ich produkcji pozostała ta sama, a jej historia ma polskie korzenie – warto więc ją poznać. Wszystko ma swój początek w fabryce Fameg, która już od 1881 roku produkuje krzesła gięte, które zachwycają niebanalną stylistyką oraz długowiecznością. Fabryka Mebli Giętych „Braci Thonet”, początkowo funkcjonowała jako rodzinna firma. Obecnie „thonetowskie” meble nieprzerwanie produkowane są w oparciu o tradycje sięgające XIX wieku. Krzesła produkowane w Fameg wykonane są z naturalnego drewna bukowego, jesionu, orzecha, olchy oraz dębu. Współcześnie także wielu innych producentów krzeseł czerpie z tradycji gięcia drewna wypracowanej przez fabrykę braci Thonet. Dzięki temu obecnie mamy bogaty wybór poszczególnych propozycji wzorniczych i stylistycznych.

 

krzesła gięte 


Proces produkcji krzeseł giętych

Proces produkcji krzeseł giętych rozpoczyna się od precyzyjnej selekcji drewna, które następnie jest suszone i poddawane obróbce termicznej. To właśnie na tym etapie nadaje się kształty poszczególnym elementom. Gotowe formy z litego drewna umieszczane są w parowych piecach ze zwiększonym ciśnieniem, co pozwala uplastycznić drewno. Następnie drewno poddawane jest procesowi gięcia za pomocą umieszczenia w specjalnych metalowych strukturach. Gięcie drewna to proces wymagający szczególnej precyzji i doświadczenia, gdyż niewłaściwie przygotowane i wygięte drewno może się złamać. Poszczególne elementy krzesła są po gięciu szlifowane i montowane na konstrukcji bryły.

 

nowoczesne krzesło gięte 


Nowoczesne i klasyczne krzesła gięte

Bez wątpienia krzesła gięte znów stały się wyjątkowo modne. W ofertach poszczególnych producentów oprócz tradycyjnych, ponadczasowych modeli krzeseł, które nawiązują do kultowych projektów znajdziemy również nowoczesne krzesła o finezyjnym wzornictwie. Coraz częściej jednak projektanci wracają do modeli z poprzedniego wieku, sięgając po wzory z lat 50. i 60. i wprowadzają je w nowoczesne aranżacje. W ten sposób zapomniane dotychczas wzory dostają nowe życie. Natomiast aranżację zyskują eklektyczny charakter. Krzesła gięte są estetycznie uniwersalne, dzięki czemu pasują do każdego wnętrza i stylu.

Krzesło gięte Dakota 

Produkty powiązane z wpisem