Miękki materac – dla kogo będzie odpowiedni?

Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór różnorodnych materacy, które różnią się między innymi stopniem twardości. Wybór odpowiedniego dla siebie stopnia twardości materaca będzie miał zdecydowany wpływ na to, czy materac okaże się wygodny, ale także czy będzie zapewniać odpowiednie podparcie dla ciała. Miękkie materace wydają się być najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie uciskają ciała. Jednak okazuje się, że nie dla każdego to będzie dobry wybór. Sprawdź, czym cechują się miękkie materace i komu są dedykowane.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Czym się charakteryzują miękkie materace?
  • Dla kogo są polecane miękkie materace?
  • Jak producenci oznaczają miękkie materace?

Miękkie materace i ich specyfika

Powszechnie panuje przekonanie, że twarde materace są najzdrowsze. Tymczasem fizjoterapeuci wskazują, że także miękkie materace są jak najbardziej polecane i mogą stanowić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i ciała. Należy jednak pamiętać, że stopień twardości materaca powinien zostać dobrany do indywidualnych cech fizycznych i preferencji użytkowników. Istotne znaczenie ma również to, aby dany model materaca wykonany był z dobrych gatunkowo materiałów i cechował się wysoką elastycznością punktową. Wysokiej jakości materace miękkie mają właściwość dostosowywania się do anatomicznej budowy ciał użytkowników, dzięki czemu umożliwiają odpowiednie rozluźnienie mięśni oraz stawów. Jeżeli posiadają też zoptymalizowane strefy twardości, wówczas zapewniają optymalne podparcie kręgosłupowi umożliwiając tym samym zdrowy i komfortowy sen. Rynek oferuje miękkie materace z trzema, pięcioma i siedmioma wydzielonymi, poziomymi odcinkami, które cechują się zmienną wypornością. W ten sposób podtrzymują konkretne części ciała.

 

 meble do sypialni i materac


Które materace uznawane są za miękkie?

Sposób odczuwania tego, czy materac jest miękki to bardzo subiektywna sprawa. Znaczenie mają bowiem nie tylko indywidualne odczucia użytkownika, ale także wkład materaca, który przez producenta został określony jako miękki. Indywidualne wrażenia zależne są od wielu czynników, między innymi wagi ciała, wieku, gabarytów, czy nawet stanu zdrowia. Producenci materacy usystematyzowali stopnie twardości. Najczęściej jest to podział na cztery rodzaje oznaczone symbolami od H1 do H4. Przy czym H1 oznacza materac miękki, H2 - średni, H3 - twardy, a H4 - bardzo twardy. Warto jednak pamiętać, że na wrażenie miękkości materaca mogą wpływać nie tylko jego wypełnienie i użyte materiały, ale też pokrowiec zewnętrzny.

meble do sypialni materac

Komu polecane są miękkie materace?

Materac dobiera się między innymi do wagi ciała osoby, która będzie na nim spała. Im wyższa waga, tym twardszy powinien być materac, aby ciało się zbytnio nie zapadało w jego powierzchnię. Powinien więc być twardszy, by zapewnić możliwość utrzymania kręgosłupa w fizjologicznej pozycji przez całą noc i odciążyć mięśnie. Dlatego osoby ważące więcej niż ok. 80 kg nie wyśpią się dobrze na miękkim materacu. Niemniej jednak, wielu fizjoterapeutów wskazuje, że materace miękkie są optymalnym rozwiązaniem dla osób o wadze wynoszącej około 45 – 50 kg, o ile uznają takowy za wygodny. Natomiast dla osób, które ważą od 50 do 80 kg zalecają raczej materace o średnim stopniu twardości. Warto jednak pamiętać, że na komfort snu ma wpływ więcej czynników niż wyłącznie waga użytkownika. Dlatego dobrze jest przemyśleć wybór stopnia twardości materaca.

/miekki-materac-%E2%80%93-dla-kogo-bedzie-odpowiedni--n-586.html