Na jakie certyfikaty warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Wybierając materac większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na jego stopień twardości, jakość wykonania oraz to, czy zapewni on komfort użytkowania. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że konkretny materac powinien być również bezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego duże znaczenie mają certyfikaty, jakie zostały przyznane konkretnemu modelowi materaca. Sprawdź więc, jakie są najważniejsze atesty i certyfikaty przyznawane materacom na rynku. O czym świadczą i jak je rozpoznać po skrótowych oznaczeniach?

Z tego artykułu dowiesz się:

·        Dlaczego warto zwrócić uwagę na rodzaj certyfikatów w konkretnych materacach?

·        Jakie są najważniejsze certyfikaty przyznawane materacom?

·        Jak wybrać materac z danym certyfikatem?

Powiązany wpis:  Czym różni się materac bonellowy od kieszeniowego?

Certyfikaty i atesty dla materacy – dlaczego są ważne?

Atesty i certyfikaty w materacu nadawane są przez zewnętrzne instytucje, aby zachować obiektywizm i pewność uczciwości w ich przyznawaniu konkretnym produktom i producentom. Ich celem jest potwierdzenie wysokiej jakości zarówno samego produktu, jak i komponentów wykorzystanych do jego produkcji. Jest to szczególnie istotne zarówno w kwestii bezpieczeństwa użytkowania materacy, jak i ich jakości oraz trwałości. Na poszczególne certyfikaty szczególną baczność powinny zwracać uwagę osoby schorowane i poddające się rehabilitacji, gdyż dla nich wskazane są materace rehabilitacyjne. Niektóre certyfikaty przeznaczone są tylko dla określonego typu materacy, na przykład medycznych albo dziecięcych. Inne natomiast wskazują na bezpieczeństwo dla alergików itp.

Materace – certyfikaty, na które warto zwrócić uwagę

Atest PZH

Atest PZH to jeden z elementarnych certyfikatów, który musi posiadać każdy materac, jeżeli ma zostać dopuszczony do sprzedaży. Zaświadczenie to daje nam gwarancję, że dany produkt nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia i nie został wykonany z toksycznych komponentów. Dlatego wybierając konkretny materac do spania, zwróć uwagę czy posiada atest PZH.

CE

CE jest to deklaracja producenta, że dany produkt spełnia dyrektywy Unii Europejskiej. Jest to swoiste zaświadczenie od producenta materacy, że konkretny model jest bezpieczny w codziennym użytkowaniu. Ponadto niniejszy certyfikat zapewnia również możliwość swobodnego przepływu towarów na rynku europejskim.

 

materace do sypialni 

 

 

Certyfikat Oeko-Tex

To certyfikat, który producenci muszą aktualizować co roku, dzięki czemu konsumenci zyskują pewność, że konkretne materace z oferty są wciąż tak samo jakościowe, jak te wyprodukowane w poprzednich seriach. Certyfikat Oeko-Tex nadawany jest tylko tym materacom, do produkcji których użyto w pełni bezpiecznych, ekologicznych materiałów. Na ten certyfikat powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby zmagające się z alergiami i chorobami skóry oraz rodzice małych dzieci. Aby produkt został odznaczony certyfikatem, musi spełniać wiele rygorystycznych norm pod kątem zawartości substancji uznanych za szkodliwe lub potencjalnie groźnych dla zdrowia człowieka.

Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka

Ten certyfikat jest najważniejszy dla osób szukających bezpiecznego materaca dla swojej pociechy. Jest to bardzo prestiżowy certyfikat, który nadawany jest po wielu konsultacjach i badaniach. Dzięki niemu zyskujemy gwarancję tego, że dany materac dla dziecka spełnia najsurowsze normy bezpieczeństwa.

 

materace i meble do sypialni 

 

 

Inne istotne certyfikaty

·        Certyfikaty Instytutu Włókiennictwa w Łodzi

·        Świadectwa Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu

·        Certipur - certyfikat zaświadczający, że materac z pianki poliuretanowej, nie jest zanieczyszczony substancjami chemicznymi. 

·        CFC Free – poświadczenie, że materac nie zawiera freonów.

·        Certyfikat LGA – gwarantuje, że jest bezpieczny w użytkowaniu i przyjazny dla środowiska.

Produkty powiązane z wpisem

/na-jakie-certyfikaty-warto-zwrocic-uwage-przy-wyborze-materaca--n-604.html