Nowoczesne meblościanki – ponadczasowy trend?

Meblościanka jest meblem, który ma długą historię. Zdecydowanej większości osób mebel ten kojarzy się przede wszystkim z okresem PRL-u i charakterystycznymi zabudowami meblowymi w pokojach dziennych i ówczesnych sypialniach, które zajmowały całe ściany. Skojarzenie jest oczywiście słuszne, ale trzeba podkreślić, że współczesne meblościanki co prawda są równie funkcjonalne i praktyczne, jednakże cechują się też wyjątkowo nowoczesnym wzornictwem. Czy to możliwe by meblościanki wyszły kiedykolwiek z mody?


Meblościanka – historia mebla w pigułce


W okresie PRL-u meblościanka była niczym spełnienie marzeń. Każdy jej pragnął ze względu na dużą pojemność przechowywania, ciekawy wygląd, ale także modę. Zyskała nawet szlachetną nazwę i określano ją jako – królową wnętrz. Korzenie tego mebla są w USA, gdzie Charles i Ray Eames w latach 40. XX wieku stworzyli protoplastę tego modelu. Polska nazwa meblościanka powstała, gdyż mebel stawiany był wzdłuż ściany pokoju, tworząc kompletną zabudowę na którą składały się liczne półki, wnęki i szuflady. Mebel zadebiutował podczas prezentacji w 1959 roku na wystawie designu Spółdzielni Artystów Ład. Wówczas nazywana była „meblami Kowalskich”.

 

meblościanka 


Meblościanka wczoraj i dziś


Słysząc słowo „meblościanka” zapewne wyobrażasz sobie wielki zabudowany mebel, który przez masywny gabaryt zajmie większość ściany w pomieszczeniu. A przecież dziś takie rozwiązania są niemodne. Cenimy minimalizm, przestronność i lekkie formy. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nowoczesne meblościanki z tymi dawnymi wspólne mają wyłącznie funkcjonalność i dużą pojemność przechowywania. Nowoczesne meblościanki charakteryzują się lekkimi formami brył, efektownymi wykończeniami oraz dekoracyjnością wpisującą się w modne trendy designerskie. Stanowią idealne wyposażenie pokojów dziennych, biur, jak i pokojów młodzieżowych. Natomiast za sprawą modułowych konstrukcji można dowolnie komponować zestawy.

 

nowoczesna meblościanka 


Nowoczesne meblościanki


Komplety mebli do salonu powinny łączyć w sobie funkcjonalność z modnym designem. Takie właśnie są nowoczesne meblościanki, które od swoich poprzednich wersji przejęły praktyczny wymiar i możliwość zmieszczenia w nich sporej ilości dowolnych przedmiotów i sprzętów RTV. Wyróżniają się jednak nowatorskimi rozwiązaniami pozwalającymi na bardziej satysfakcjonujące użytkowanie. Ich design idealnie wpisuje się w modne wzornictwo. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatki w postaci atrakcyjnych przeszkleń, a także oświetlenia LED, które pozwala pięknie wyeksponować bryły i podkreślić ich ozdobne walory.