Podpowiadamy, jak wybrać materac dla seniora

Dla osób starszych i zmagających się z kłopotami ze snem bądź schorzeniami zdrowotnymi warto wybrać materace o specjalnych właściwościach. Dzięki temu można realnie wpłynąć na poprawę jakości snu, kondycję, a nawet wspierać efekty rehabilitacji. Z czasem nasze ciało się zmienia i pojawiają się inne wymagania i potrzeby – także w zakresie warunków do wypoczynku. Kwestia dobrego zdrowia i samopoczucia na co dzień zależy od wielu aspektów, w tym również od dobrego materaca. Dlatego wybierając materac dla osoby starszej, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które wpłyną na efektywny wypoczynek nocą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wybrać odpowiedni materac dla seniora?
  • Jakie cechy mają materace rehabilitacyjne?
  • Dlaczego dobry materac ma znaczenie dla osób starszych?

 

Materac dla seniora - wygoda i komfort podczas snu

Wiele osób starszych boryka się z problemami ze snem – bezsennością, uczuciem niewygody i „połamania” po przespanej nocy, a także częstym wybudzaniem się. Specjaliści wskazują, że już po pięćdziesiątym roku życia około 20% ludzi narzeka na pogorszenie komfortu i efektywności wypoczynku i z wiekiem te wartości wzrastają dotycząc coraz większej liczby seniorów. Dodatkowo sytuację pogarszają różne schorzenia i choroby mające wpływ na to, jak wypoczywamy. Najczęściej osobom starszym dokuczają problemy ze stawami, kręgosłupem, układem krążenia, reumatyzmem. Mogą one nasilać się podczas próby wypoczynku nocą. W takich sytuacjach najlepiej jest tak zorganizować sypialnię, aby osoba starsza mogła spać na wygodnym, wspierającym poprawę zdrowia materacu. Dobrze dobrany materac do spania dla osoby starszej zwiększy w znacznym stopniu komfort snu, a nawet może wspierać eliminowanie różnorodnych dolegliwości bólowych.

 

materace do sypialni 

 

 

Idealny materac dla osoby starszej 

Oczywiście każda osoba ma indywidualne preferencje w zakresie wyboru konkretnego rodzaju materaca. Jednak są modele, które oprócz zapewniania komfortu mogą wspierać osoby starsze i schorowane w efektywnym wypoczynku, a nawet pomagać w uzyskaniu efektów rehabilitacji. Pod tym względem najbardziej polecane są materace medyczne i tzw. materace rehabilitacyjne. Posiadają one specjalne certyfikaty potwierdzające ich właściwości rehabilitacyjne i wspierające zdrowy wypoczynek podczas snu. Przede wszystkim, bardzo ważne jest to, aby materac dla seniora posiadał odpowiednio dopasowaną do indywidualnych preferencji twardość. Stopień twardości materaca dobieramy głównie w oparciu o wagę osoby, która ma z niego korzystać.

Podczas wyboru wkładu warto zwrócić uwagę na elastyczność powierzchni, aby podtrzymywała całą sylwetkę w sposób optymalny, a ciało zbytnio się nie zapadało w materac ani nie było uciskane przez zbyt twardą powierzchnię. Mogłoby to skutkować problemami z krążeniem krwi, napięciami mięśniowymi i pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia seniora. Należy więc zwrócić uwagę na najbardziej narażone na zwiększony nacisk punkty ciała, czyli biodra, barki oraz mięśnie nóg. W tym zakresie polecane są materace termoelastyczne charakteryzujące się przystosowaniem powierzchni wkładu do autonomicznego kształtu użytkownika, za pomocą miliona delikatnych pęcherzyków wypełniających przestrzenie pianki. 

 

materace dla saniora  

 

 

Materace medyczne i ich zalety dla seniorów

·        Posiadają liczne atesty otrzymane w wyniku przeprowadzenia szeregu restrykcyjnych badań.

·        Rekomendowane dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby.

·        Polecane dla osób, które chciałyby profilaktycznie zadbać o poprawę stanu swojego zdrowia.

·        Materace medyczne - przeciwodleżynowe zapobiegają występowaniu bolesnego owrzodzenia skóry.

·        Wspomagają proces rehabilitacji.

·        Wpływają na poprawę sprawnego działania układu mięśniowo-kostnego.

·        Dopasowują się do anatomicznej budowy ciała.

Produkty powiązane z wpisem

/podpowiadamy--jak-wybrac-materac-dla-seniora-n-605.html