Twardy materac – dla kogo będzie najlepszy?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowy sen jest odpowiednio dobrany materac. Zbyt twardy lub za miękki materac sprawi, że nie tylko będziemy czuć niewygodę podczas wypoczynku, ale także mogą pojawić się dolegliwości bólowe i złe samopoczucie na co dzień. Tymczasem okazuje się, że większość osób wybiera źle dobrane dla siebie materace. Wynika to z tego, że twardość materaca jest bardzo subiektywnym odczuciem. Dla kogo twardy materac będzie zarówno wygodny, jak i zdrowy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Komu dedykowane są twarde materace?
  • Czy twardy materac zapewnia komfort?
  • Na co zwrócić uwagę kupując twardy materac?

Dla kogo odpowiedni będzie twardy materac?

Materace dostępne są zazwyczaj w trzech podstawowych grupach dzielących je pod względem stopnia twardości. Większość producentów materacy wskazuje, że dobór materaca powinien być zależny od wagi ciała użytkownika. Twarde materace dedykowane są szczególnie dla osób o większej wadze, ponieważ zapewniają wówczas lepsze podparcie i ciało nie zapada się w ich powierzchnię. Przede wszystkim nie są polecane dla osób o wadze poniżej 80 kg. Dla tych osób lepszym rozwiązaniem będzie materac bardziej miękki oznaczany jako H1. Jeżeli ktoś posiada wagę w przedziale 80 - 100 kg, to najlepszym pomysłem będzie materac twardy. Osoby ważące powyżej 100 kg powinny wybrać bardzo twarde podłoże do spania.

meble do sypialni i twardy materac

Twardy materac a komfort snu

Wybór materaca pod kątem komfortu jego użytkowania uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkowników. Wydawać by się więc mogło, że wystarczy wypróbować materac w sklepie, aby wiedzieć, czy będzie dla nas komfortowy. Tymczasem, niestety tak nie jest. Często okazuje się, że jednorazowe wypróbowanie materaca daje mylne wrażenia w zakresie komfortu i dopiero po zakupie i upłynięciu pewnego czasu, materac wydaje się jednak niewygodny. Aby uniknąć takiej sytuacji, można kierować się upodobaniami pod względem przyjmowanej zwykle pozycji snu. Twardy materac nie będzie dobrym pomysłem dla osób, które często zmieniają pozycję w trakcie snu. Wówczas większą elastyczność i lepsze dopasowanie zapewni bardziej miękki materac. Natomiast osoby lubiące spać na brzuchu i plecach mogą lepiej wysypiać się na materacach twardszych, a preferujące pozycję na boku - na miękkich.

 materac twardy do sypialni

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca

Twarde materace cieszą się stanowczo największą popularnością spośród pozostałych ich rodzajów. Mają bowiem wiele istotnych zalet, jednak przed zakupem warto się upewnić czy konkretny typ nam rzeczywiście odpowiada i dobrze pasuje do naszych indywidualnych cech ciała. Zadbajmy więc o to, aby podłoże do spania było jak najlepiej dopasowane do naszego organizmu. Przy kupowaniu nowego materaca warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Materac powinien zapewniać doskonałe podparcie, a zatem należy go dobrać do wagi, wzrostu i budowy ciała, żeby mógł się odpowiednio dopasować do zmian pozycji. Ponadto ważne jest tworzywo, z którego materac jest wykonany, a więc jaki jest jego wkład wypełnienia. Dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę materacy z pianki termoelastycznej lub sprężyn typu Multipocket.

Produkty powiązane z wpisem

PROMOCJA
NOWOŚĆ
Transport gratis
/twardy-materac-%E2%80%93-dla-kogo-bedzie-najlepszy--n-588.html