Gazetka 1/2020

Urządzamy salon w stylu eco friendly

Styl ekologiczny zdobywa coraz większą popularność. Wynika to z wzrastającej świadomości ekologicznej, która nie dotyczy już jedynie mody na rozwiązania energooszczędne, zdrowy styl życia i dbanie o klimat. Bowiem coraz większym zainteresowaniem cieszą się też aranżacje, które inspirowane są przyrodą i pozwalają nam cieszyć się tym co naturalne. W efekcie jednym z hitów wnętrzarskich stał się salon w stylu ekologicznym. Jak go urządzić?

Salon w stylu eco friendly można urządzić niewielkim kosztem, ale jest to tylko jedna z wielu zalet tego designu. Z samego założenia styl ten jest bezpretensjonalny, minimalistyczny i przede wszystkim naturalny. Główną inspiracją jest więc natura oraz piękno surowców pozyskanych ze świata przyrody. Eko design ogranicza wykorzystanie wszelkich szkodliwych dla środowiska tworzyw do koniecznego minimum. Zamiast nich wykorzystując takie, które po zużyciu będzie można łatwo zutylizować, bez szkody dla środowiska.

 

 fotel z wikliny naturalny


Styl ekologiczny we wnętrzach

Produkty wpisujące się w trend eco friendly cieszą się szczególną popularnością. Wynika to ze zwiększonego zainteresowania ekologicznym stylem życia, zdrowym odżywianiem, dbaniem o klimat. Jeszcze do niedawna w naszych domach ekologia przejawiała się wyłącznie w postaci wybierania energooszczędnych i bezpiecznych dla środowiska naturalnego sprzętów gospodarstwa domowego oraz w zastosowaniu rozwiązań mających poprawić termoizolacyjność mieszkań. Tymczasem, bycie eco friendly stało się także inspiracją dla świata mody odzieżowej oraz szeroko pojętego designu. Stąd też obserwując nowoczesne propozycje projektantów wnętrz możemy zauważyć ekologiczne inspiracje i rozwiązania wnętrzarskie. Ale jak to się przekłada na urządzenie salonu? Otóż salon jest jednym z kluczowych miejsc w domu. Dlatego meble do salonu, jak i pozostałe elementy wyposażenia mają sprawiać, że będziemy się czuć komfortowo. Biorąc pod uwagę, że przebywanie w otoczeniu przyrody wpływa na nasz komfort i spokój ducha, także w salonie warto zastosować rozwiązania bliskie naturze.

 

naturalne meble do salonu 


Styl eko w salonie a kolory

Wybierając kolory do salonu, warto wziąć pod uwagę, że w jego przestrzeni spędzamy znaczną część wolnego czasu. To właśnie w salonie gromadzi się rodzina oraz goście, by cieszyć się spokojem, relaksem i wspólnym towarzystwem. Dlatego też aranżacja salonu powinna sprzyjać poczuciu spokoju, relaksacji i wypoczynku. Styl ekologiczny w tym celu sprawdzi się wręcz doskonale. Psycholodzy wskazują, że kolory, którymi otaczamy się na co dzień mają realny wpływ na nasze samopoczucie. Natomiast styl eco friendly zakłada otaczanie się kolorami inspirowanymi światem flory i fauny. Wynika to z tego, że nie tylko prezentują się one naturalnie, ale też koją nasze zmysły niczym kontakt z przyrodą. W związku z tym w eco salonie sprawdzą się odcienie beżowe i naturalne brązy, błękity, zielenie, a także odcienie neutralne jak szarości, grafity oraz biel. Natomiast wybrane materiały wykończeniowe powinny być naturalne. Dlatego też w salonie sprawdzą się wykończenia z drewna i kamienia. Całość natomiast dopełnią zielone rośliny, których tu nigdy nie będzie zbyt wiele.

 

meble do salonu z drewna 


Materiały, które powinny się znaleźć w eco salonie:

·        Drewno – nowoczesna boazeria, podłoga z desek lub barlinecka, drewniane meble do salonu

·        Wiklina – krzesło wiklinowe, fotel bujany, osłonki na doniczki

·        Kamień – stolik kawowy z marmurowym blatem, ściana pokryta kamieniami, rzeźby z kamienia

·        Terakota

·        Naturalne tkaniny np. len i bawełna – zasłony, narzuty, pledy, dywaniki, poduszki dekoracyjne

/urzadzamy-salon-w-stylu-eco-friendly-n-443.html