Wkładka kokosowa w materacach - jakie daje korzyści?

Coraz więcej osób zainteresowanych jest wyborem materacy posiadających wkład z maty kokosowej. Takie rozwiązanie zyskuje na popularności ze względu na swoje liczne zalety. Odpowiedni materac z matą kokosową nie tylko zwiększa odczuwalny komfort podczas snu, ale także reguluje wilgotność i cyrkulację powietrza. Sprawdź, czy materac z kokosem będzie również odpowiedni właśnie dla Ciebie.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jakie są zalety materacy kokosowych?
  • Jakie są rodzaje materacy z kokosem?
  • Dlaczego wkład kokosowy w materacu ma znaczenie?

Wkładka kokosowa w materacu i jej zalety

Materac ma wyjątkowo duże znaczenie dla zdrowego snu, dobrego samopoczucia na co dzień, ale również efektywności wypoczynku nocnego. Dlatego wybierając konkretny model, należy dopasować nie tylko jego stopień twardości do indywidualnych preferencji i wagi ciała użytkowników, ale również rodzaj wypełnienia. Aktualnie na popularności zyskują materace posiadające wkład kokosowy. Mata kokosowa jest naturalnym utwardzaczem powierzchni, który wytwarzany jest ze skorupy kokosa. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo naturalne i ekologiczne, ale również poprawiające właściwości użytkowe materaca. Mata z kokosu posiada wiele dobroczynnych właściwości, dzięki którym można także wpłynąć na komfort snu. Takie wypełnienie materaca nie wydziela toksyn ani innych szkodliwych substancji, a za sprawą tego, że zawiera wiele soli mineralnych zapobiega rozwojowi roztoczy i pleśni.

sypialnia z materacem

Jakie jeszcze są zalety wkładu z kokosa?

·        Włókno kokosowe charakteryzuje się wysoką odpornością na zużycie.

·        Posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

·        Dobrze pochłaniają i oddają wilgoć, dlatego nie powodują nadmiernego zawilgocenia materaca.

·        Wspierają cyrkulację powietrza wpływając na podniesienie standardu higieny snu.

·        Ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość są odporne na odkształcenia i mogą służyć przez długie lata.

·        Przedłużają żywotność materacy.

 sypialnia i materac kokosowy

Należy jednak pamiętać o tym, że materace z matą kokosową są zwykle twardsze. Dlatego mogą nie być odpowiednie dla osób o bardzo niskiej wadze ciała i wolącym spać na materacach miękkich. Zbyt twardy materac może wówczas nadmiernie uciskać wystające części ciała (ramiona, biodra) i przez to będzie powodował nieprzyjemne uczucie napięcia mięśni i wywoływał dolegliwości bólowe.

Rodzaje materaców kokosowych

Materace kokosowe można zakupić w różnych wariantach do wyboru. Wynika to z tego, że znajdująca się w materacach mata kokosowa może być łączona z różnymi typami pianek, jak również ze sprężynami. Można również zdecydować się na materace nawierzchniowe, czyli tzw. toppery, które są wykonane właśnie z mat kokosowych.

·        Materace kokosowe z piankami - konstrukcja składa się z maty kokosowej połączonej z jednym albo z kilkoma typami pianek.

·        Materace kokosowe z piankami poliuretanowymi – stanowią najtańszy wariant w tej grupie produktów. Jednak warto pamiętać, że tanie pianki PUR stosunkowo szybko niszczeją i się odkształcają, więc materac nie będzie służył zbyt długo.

·        Materace z pianką wysokoelastyczną – należą do średniej kategorii cenowej. Pianka w nich zawarta określana jest jako pianka HR. Ze względu na swoją budowę jest wytrzymalsza i wykazuje lepszą elastyczność punktową od zwykłej pianki PUR. To ekonomiczny wybór dla osób oczekujących lepszej jakości i komfortu snu.

·        Materace z pianek termoelastycznych VISCO oraz pianek lateksowych - warstwa kokosu najczęściej umiejscowiona jest pod piankami, usztywniając w ten sposób całą konstrukcję materacy. Zdecydowanie podnosi to komfort użytkowania, a przy tym pozwala na uzyskanie lepszej twardości nawierzchni.

 

/wkladka-kokosowa-w-materacach---jakie-daje-korzysci--n-583.html