• Trendy

zaktualizowano

3…2…1… Startuje moda na wykorzystywanie naturalnych wzorów w aranżacji mieszkania!

W trendach wnętrzarskich już od kilku sezonów prym wiodą przede wszystkim style, materiały i rozwiązania wzornicze, które są inspirowane światem przyrody i naturą. Niniejsze przywiązanie do naturalnych wnętrz nabiera na sile i wygląda na to, że jeszcze przez dobrych kilka lat będziemy cieszyć się niniejszym trendem. Wynika to z tego, że przebywanie w takich przestrzeniach korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala się zrelaksować, poczuć przytulniej. Jakie naturalne wzory w aranżacji mieszkania, style i kolory będą przewodzić w najbliższych sezonach? Sprawdźmy to z pomocą naszego doradcy wnętrzarskiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego trendy wnętrzarskie koncentrują się na naturalnych rozwiązaniach?
 • Dlaczego warto zaprosić naturę do swojego salonu?
 • Jakie naturalne wzory w aranżacji mieszkania będą najmodniejsze w najbliższych sezonach?

Moda na naturalne wnętrza

Mieszkania inspirowane naturą to przestrzenie urządzone w oparciu o prostotę i oszczędność w zakresie dekoracyjności. Opierają się na stosowaniu rozwiązań takich jak: naturalne wzory w aranżacji mieszkania, materiały i surowce, kolory ziemi, minimalizm estetyczny. Nie są jednak surowe i nudne za sprawą naturalnych surowców (drewna, kamienia, bawełny, lnu) oraz przytulnych kompozycji kolorystycznych inspirowanych światem flory i fauny. Wnętrza dzięki nim stają się przyjazne oraz klimatyczne, przez co stają się znakomitym źródłem wytchnienia od zgiełku i pośpiechu współczesnego stylu życia. Tworzą je połączenia materiałów pozyskanych wprost z przyrody i harmonijna kompozycja spokojnych barw ziemi, które podkreślają charakter aranżacji.

Meblościanka z komodą Muskat

Współczesny styl życia w nieustannym pośpiechu, dążeniu do sukcesów i wykonywania codziennych, licznych obowiązków sprawił, że pragniemy z naszych mieszkań uczynić strefę wytchnienia, maksymalnego komfortu i oazę spokoju. W domach chcemy odpoczynku i wyciszenia zmysłów. Jak wiadomo nic tak pozytywnie nie wpływa na ciało i umysł człowieka, jak przyroda. Tak zrodziła się moda na naturalne wzory w aranżacji mieszkania, stosowanie inspiracji ze świata przyrody oraz otaczanie się przytulnymi, spokojnymi kolorami, które mają nas uspokajać i wyciszać zmęczone zmysły.

Naturalne wzory w aranżacji mieszkania a kolorystyka

Wnętrza inspirowane naturą są spokojnymi enklawami, w których można wypocząć i czuć się przytulnie. Aby stworzyć takie aranżacje musimy zadbać zarówno o zastosowanie odpowiednich wzorów, jak i kompozycji kolorystycznych. Nie od dziś bowiem wiadomo, że kolory, którymi na co dzień się otaczamy wywierają wpływ na nasze samopoczucie i nastroje. Aby mieszkanie było naturalne i pozytywnie wpływało na nasze poczucie komfortu i samopoczucie warto zastosować w nim kolory inspirowane światem przyrody, a więc tzw. kolory ziemi. Biele, beże, brązy, szarości, zielenie i żółcienie przeniesione wprost ze świata flory i fauny działają uspokajająco i poprawiają nastroje. Sprawiają, że aranżacje stają się ciepłe, kameralne i bardziej klimatyczne. Paleta odcieni stylu naturalnego czerpie inspiracje z bogactwa świata przyrody. To nienachalne, lekkie tonacje, które dają poczucie bezpieczeństwa i niewymuszonej elegancji.

Zestaw mebli do salonu Buffalo

Najmodniejsze naturalne kolory ziemi:

 • kamienny szary kwarc, 
 • przybrudzony kryształ,
 • złamane biele i brudne beże, 
 • odcienie miodu i piasku, 
 • ziemiste odcienie brązów, 
 • grafitowy antracyt,
 • nasycone zielenie,
 • czerwień, 
 • żółcienie,
 • błękity kojarzone z barwami nieba.
Zestaw mebli do salonu Madison

Aranżacje bazujące na niniejszych kolorach stają się wyjątkowo uniwersalne, gdyż poszczególne tonacje wzajemnie się uzupełniają i mają wydźwięk ponadczasowości. Jasne barwy dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne – o głębokim nasyceniu – dodają nuty wyrafinowania i niewymuszonej elegancji.

Naturalne wzory w aranżacji mieszkania

W mieszkaniach urządzanych w myśl stylu naturalnego, bogo, eco i scandi duże znaczenie ma nie tylko zastosowanie kolorów ziemi, ale i naturalnych materiałów i wzorów. W tym zakresie prym wiodą przede wszystkim naturalne wzory w aranżacji mieszkania bazujące na fakturach drewna, kamienia, a także lnu i bawełny. Warto je wyeksponować za pomocą drewnianych mebli i posadzki, przepastnych sof oraz dekoracji w ciepłych odcieniach, które dodadzą aranżacji swoistego wyrazu. W ten sposób można uzyskać przytulne, harmonijne aranżacje wnętrzarskie, w których przebywanie na co dzień stanie się czystą przyjemnością.

Ale naturalne wzory w aranżacji mieszkania to także te, które znajdą się we wnętrzach w postaci dekoracji, ozdobnych wykończeń ścian, a także motywów stosowanych na tekstyliach. W tym zakresie prym wiodą przede wszystkim tekstury inspirowane naturalną powierzchnią drewna np. słoje i kora, motywy piasku i gleby, a także wzory kamienne. Mogą się one znaleźć zarówno na tekstyliach wnętrzarskich, jak i jako dekoracja ścian lub powierzchnia i faktury mebli. W mieszkaniach urządzonych w myśl stylu naturalnego, eco i boho doskonale sprawdzą się ponadto wzornicze motywy botaniczne. Przykładowo liście monstery, wzory egzotycznych roślin, suszonych traw i kwiatów, a także paproci.

Zestaw mebli łazienkowych Havana

Urządzając mieszkanie w myśl stylów wnętrzarskich, które mają być inspirowane światem przyrody powinniśmy dobierać poszczególne elementy wyposażenia dbając o spójność, harmonijny efekt, a także spokojną, wyważoną dekoracyjność. Mile widziane są tu minimalistyczne podejście do dekoracyjności oraz naturalne wzory w aranżacji mieszkania.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły