• Łazienka
  • Pomieszczenia
  • Poradnik

zaktualizowano

5 najefektywniejszych sposobów na utrzymanie porządku w łazience!

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny, ale także najbardziej kłopotliwym pod tym względem. Codzienne użytkowanie łazienki wiąże się z tym, że łatwo w niej o kontakt z namnażającymi się wirusami, bakteriami i innymi szkodliwymi dla zdrowia drobnoustrojami. Regularnie sprzątając łazienkę możemy zmniejszyć ryzyko powstania zagrzybień czy trudnych do usunięcia osadów, a także zadbać o profilaktykę swojego zdrowia. Jednak należy to robić w odpowiedni sposób, aby porządek w łazience był nie tylko dostrzegalny wizualnie, ale i pod mikroskopem. Przekonaj się, jakie są skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w łazience.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w łazience?

Łazienka jako pomieszczenie użytkowe

Łazienka jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń pod względem utrzymania czystości i porządku, podobnie jak kuchnia. Jako wnętrze o charakterze typowo użytkowym jest miejscem, w którym dbamy o higienę osobistą, pielęgnację, a także wykonujemy szereg czynności sanitarnych. Łatwo w niej nie tylko o problemy higieniczne i związane z rozwojem szkodzących zdrowiu drobnoustrojów, ale i trudne do usunięcia zabrudzenia. Sprzątanie łazienki to nieustanna walka z zaciekami od wody, plamami z mydła, osadzającym się kamieniem, nieprzyjemnymi zapachami. Oczywiście najlepszym sposobem na utrzymanie porządku w łazience jest regularne jej sprzątanie i wycieranie sanitariatów na bieżąco. Jednak nawet pomimo tego, warto wykorzystać także inne sposoby na utrzymanie porządku w łazience, aby pomóc sobie w codziennych zmaganiach i ułatwić to zadanie.

 
 
 
 
 
Podczas sprzątania łazienki ważne jest nie tylko to, aby uzyskać estetyczne, czysto wyglądające powierzchnie, ale przede wszystkim to, aby wszystko było dokładnie zdezynfekowane. Na umywalce, brodziku czy toalecie znajduje się wiele bakterii, których rozmnażaniu należy zapobiegać. Płytki i fugi także mogą być dla nich siedliskiem.

Skuteczne sposoby na utrzymanie porządku w łazience – o czym warto pamiętać?

1. Uważaj na nadmiar wilgoci

Nadmiar wilgoci i brak skutecznej wentylacji to spory problem w kontekście utrzymania czystej i higienicznej łazienki. Jeżeli wilgoć będzie utrzymywała się permanentnie, łatwo doprowadzić do zagrzybienia tego pomieszczenia. Dlatego warto zadbać o dopływ świeżego powietrza i odprowadzenie z niego wilgoci poprzez pozostawianie otwartych drzwi na oścież choćby nocą. Ponadto pamiętajmy, aby wycierać do sucha mokrą podłogę i często suszyć ręczniki jeżeli są zbyt mokre. Nie należy także zatykać kratek wentylacyjnych,  po kąpieli uchylić drzwi lub okno.
 
 
 
 
 
2. Wygraj walkę z kurzem w łazience
W łazience tak jak w innych pomieszczeniach domowych na co dzień zbiera się kurz. Jednak w wyniku wilgoci powietrza, nie jest on tak dobrze widoczny jak na przykład na meblach w pokoju dziennym czy sypialni. Jeśli chcesz, aby twoja łazienka była zawsze czysta, przecieraj półki i armaturę raz dziennie, przy pomocy jednorazowego ręcznika nasączonego sprayem typu multisurface. Jak znaleźć na to czas? Sposoby na utrzymanie porządku w łazience można wdrażać nawet po porannej toalecie. Wystarczy potraktować przecieranie powierzchni jako jeden z codziennych nawyków. Potrwa to dosłownie 2 minuty, a pozwoli Ci uniknąć powstawania ciężkich do usunięcia zabrudzeń.

3. Zacieki na powierzchniach łazienkowych

Baterie łazienkowe, słuchawki i kabiny prysznicowe są wyjątkowo podatne na wszelkie zabrudzenia, a w szczególności zacieki oraz osady z mydła i kamienia. Są przy tym bardzo delikatne, więc jeśli zabrudzenie już powstanie, bardzo trudno jest je usunąć nie ryzykując uszkodzenia powierzchni. Najlepszym sposobem jest więc zapobieganie zabrudzeniom. Wystarczy przecierać na sucho te powierzchnie po skończonej kąpieli. Gdy są jeszcze mokre, przetarcie do sucha zapobiegnie powstaniu zacieków.
 
 
 
 
 
 
 
4. Osad na ceramice łazienkowej

Osad z mydła na powierzchniach umywalki i wanny to jedno z większych wyzwań w zakresie czyszczenia. Sposoby na utrzymanie porządku w łazience jednak rozwiążą ten problem. Osad z mydła nie powstanie, gdy każdorazowo będziemy wycierać sanitaria do sucha. Trzeba jednak przyznać, że jest to niezwykle czasochłonne zajęcie. Dlatego gdy pojawiają się widoczne osady mydlane warto przetrzeć je mieszaniną octu i wody, którą nasączymy miękką gąbkę lub ściereczkę. Gdy osady będą wyjątkowo oporne, warto spróbować odkamieniacza. Z jego pomocą plamy zejdą bez konieczności szorowania.

5. Higiena toalety
Toaleta oraz najbliższa przestrzeń w jej obrębie to z oczywistych przyczyn największe skupisko bakterii i zarazków. Aby nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania i namnażania, dobrze jest pamiętać o opuszczaniu deski klozetowej jeszcze przed spłukaniem wody. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu tzw. chmury bakteryjnej, która rozchodzi się po całej łazience, co może wywoływać różnorodne choroby. Pamiętaj też o stosowaniu kostek do WC, gdyż mają właściwości czyszczące i zapobiegają powstawaniu kamienia. Raz na kilka dni warto odkazić wnętrze muszli specjalnym płynem, który zwalcza zarazki.

Sprzątanie i utrzymanie czystości w łazience nie musi być ani trudne, ani zbyt czasochłonne. Wystarczy znać podstawowe zasady oraz przede wszystkim dbać o regularność wykonywania takich czynności. Dzięki temu nasza łazienka będzie nie tylko lśnić blaskiem i pięknie się prezentować, ale również będzie higieniczna.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły