6 złych decyzji aranżacyjnych, które optycznie zmniejszają nasze wnętrza

Jeśli często zmieniasz wystrój swojego mieszkania, z pewnością wiesz, że nie jest trudno o złe decyzje aranżacyjne. Często wynikają one z pogoni za nowinkami, chęci wyróżnienia się. Czasem bywa również tak, że błędy popełniamy kompletnie nieświadomie. Po zapoznaniu się z naszym krótkim zestawieniem być może uda Ci się uniknąć w przyszłości kilku wnętrzarskich „pomyłek”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie pomysły na aranżację mieszkania nie mają szans na powodzenie?
  • W jaki sposób można wprowadzać do wystroju różne rozwiązania w sposób bezpieczny, czyli bez obniżania funkcjonalności i estetyki mieszkania?

1. Ściany pomalowane zbyt ciemnymi lub intensywnymi kolorami

Pewnie Tobie także zdarzyło się podpatrywać modne aranżacje wnętrz w sieci lub kolorowych magazynach. Trzeba przyznać, że pomieszczenia, których ściany w całości spowija grafit, butelkowa zieleń, czy głęboki granat mają w sobie dużo szlachetności i prezentują się dosyć nietuzinkowo.

Pokusa, by w podobny sposób zaaranżować przynajmniej jedno z domowych pomieszczeń (najczęściej salon), jest spora. Warto, a nawet trzeba się jej oprzeć. Pomalowanie ścian w taki sposób to bardzo zła decyzja aranżacyjna.

Ciemne kolory, podobnie jak te krzykliwe nie nadają się na bazę wystroju. Takie wnętrze na dłuższą metę będzie wywoływało u korzystających z niego osób przygnębienie, a nawet rozdrażnienie.

Ściany w mieszkaniu lepiej jest pokryć stonowanymi, delikatnymi kolorami np. bielą, kremem, delikatną szarością. Być może taki wystrój brzmi jak nuda, ale wcale nie musi nią być.

ideaWARTO WIEDZIEĆ

Upragniony, pełny charakteru kolor możesz przemycić do pomieszczenia np. na tapicerce narożnika. Barwny mebel umieszczony na jasnym tle będzie mistrzem pierwszego planu. Samo zaś wnętrze zyska akcent, który wprowadzi do niego ożywienie.

2. Złe ustawienie mebli

Dosyć powszechne jest przekonanie, że meble ustawione przy ścianie sprawiają, że wnętrza wydają się większe i bardziej uporządkowane. W rezultacie sofa znajduje się pod jedną ścianą, zaś szafka RTV z telewizorem przy ścianie po drugiej stronie pokoju.

Taki schematyczny sposób meblowania mieszkań sprawia, że są one mało komfortowe w codziennym użytkowaniu. Podczas planowania rozmieszczenia poszczególnych modułów kieruj się zasadami ergonomii i ogólnym wrażeniem estetycznym.

3. Brak umiaru w stosowaniu dodatków

Faktem jest, że dodatki są tym elementem, bez którego nasze wnętrza wyglądają na puste, niedokończone. Powodowani chęcią uatrakcyjnienia wystroju mieszkania często popadamy w przesadę i umieszczamy dekoracje na każdym wolnym fragmencie przestrzeni.

Konsekwencje tej złej decyzji aranżacyjnej mogą mocno Ci dokuczyć. Mieszkanie z tak dużą ilością dodatków trudno jest zachować w czystości. Co ważniejsze, takie elementy aranżacji jak meble, kolor ścian czy podłogi stają się niewidoczne, bo uwagę od nich odwracają wszechobecne bibeloty.

ideaWARTO WIEDZIEĆ

Bezpiecznym dodatkiem do każdego wnętrza są żywe rośliny. Znakomicie jako ozdoba sprawdzają się w nich lustra. Współcześnie produkowane lampy rozjaśniają, a przy okazji dekorują wnętrza.

Dla drobiazgów typu lampiony, figurki, świeczki wyznacz w pomieszczeniu jedno miejsce. Może to być blat komody lub stolika kawowego, obudowa kominka, niezagospodarowany parapet. Jeżeli w wyznaczonym obszarze nie ma już wolnego miejsca dla kolejnych dodatków – to znak, że masz ich już za dużo.

4. Duże nagromadzenie mebli

Błędem, który popełniamy – i to dosyć często – jest umieszczanie zbyt dużej ilości mebli w mieszkaniu. Każdy nabywany sprzęt wydaje się nam potrzebny, a czasem wręcz niezbędny. Problem w tym, że wraz z każdym kolejnym modułem niepokojąco „kurczy się” nasza życiowa przestrzeń.

Czy w mieszkaniu o niewielkim metrażu uniknięcie tej złej decyzji aranżacyjnej jest w ogóle możliwe? Są sprawdzone patenty na odciążenie wystroju – faktyczne i optyczne. Jednym z nich jest pakowna szafa z dobrze zorganizowanym wnętrzem. Dzięki niej pozbędziesz się kilku mniejszych mebli do przechowywania i odzyskasz swobodę ruchów.

Szafa przesuwna 3-drzwiowa pomieści nie tylko odzież wierzchnią i sezonową, ale również sprzęt sportowy, buty, akcesoria. Oczywiście wielkość mebla dobierz do warunków panujących w Twoim domu.

5. Mała ilość i różnorodność oświetlenia w mieszkaniu

Wiele osób wciąż żywi przekonanie, że jedno górne oświetlenie w pomieszczeniu w zupełności wystarczy. Takie zaniechanie skutkuje obniżeniem walorów użytkowych i estetycznych mieszkania.

Lampy rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń, poprawiają nasze samopoczucie. Można je wykorzystać do zaakcentowania podziału wnętrza na strefy np. do wytyczenia kącika jadalnego poprzez zawieszenie dodatkowej lampy nad stołem.

Oświetlenie pomaga budować we wnętrzach nastrój. Przy jego użyciu można wysunąć na pierwszy plan te elementy aranżacji, którymi chcemy się pochwalić. Może to być piękny obraz, lub chociażby stylowy fotel.

6. Ślepe podążanie za modą

Na czasie są łóżka z pikowanym wezgłowiem, więc decydujesz się na jedno z nich, mimo iż Twoja sypialnia do przestronnych nie należy? W Twoim salonie jest już komplet wypoczynkowy, mimo to dobierasz do niego wciąż modnego uszaka?

Każdy z nas pragnie, by wystrój jego mieszkania był zgodny z aktualnie obowiązującymi trendami. Sztuka polega na tym, by podchodzić do nich w sposób selektywny.

Być może tak urządzone wnętrze nie będzie zbyt kreatywne, ale za to gustowne, miłe dla oka i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Ważna rzecz: nie próbuj kopiować innych. Aranżacja mieszkania powinna odzwierciedlać Twój gust i upodobania.

 

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy