Bonell, czy faliste — które sprężyny w materacu wybrać?

Urządzasz swoją sypialnię? Zastanawiasz się, na jaki styl się zdecydować? A może jesteś już na finiszu swojego projektu marzeń? Jeśli stoisz przed decyzją zakupu materaca do swojej sypialni, zostań z nami na chwilę, a my podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiedni materac, by zapewnił Ci komfort na odpowiednim poziomie i służył przez wiele lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie jest zastosowanie i sposób działania sprężyn bonellowych i falistych?
              
  • Co sprawdzi się bardziej w Twojej sypialni: sprężyna bonell czy falista?
              
  • Jakie sprężyny wybrać w sofie i fotelu?
              
  • Jakie są opinie ekspertów na temat sprężyn bonellowych i falistych?

Sprężyny faliste czy bonell do spania

Materac bonnell czy falisty?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, jest istotniejsze niż ekstrawaganckie dodatki. Przed zakupem zwróć szczególną uwagę na jakość i rodzaj zamontowanych sprężyn w materacu, sofie czy fotelu.

Sprężyny faliste czy bonell? Do spania potrzebujesz czegoś, co da Ci komfort, na który zasługujesz. Sprężyny bonellowe i faliste to najczęściej stosowane rozwiązania w materacach do sypialni i meblach tapicerowanych. Różnią się konstrukcją wykonania i sposobem działania.

Sprężyny faliste i bonell – różnice

Zacznijmy od krótkich definicji. Sprężyny bonellowe to sprężyny przypominające w przekroju klepsydrę, pionowo połączone u podstawy. Ich twardość jest tym większa, im większe jest ich obciążenie. Ich zaletą jest równomierne rozłożenie nacisku punktowego.

Sprężyny faliste wykonane są z drutu o grubości około 5 mm. Powyginany w kształt litery „u” drut tworzy falę a zarazem stabilne i równomierne podparcie dla siedziska. Ich główną zaletą jest to, że nie odkształcają się nawet w trakcie intensywnego użytkowania. Idealnie sprawdzą się w meblach wypoczynkowych. np. sprężyna falista do fotela będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Częściej z wygodą kojarzone są sprężyny bonellowe. Opinie na ich temat są bardzo dobre, ale przyjrzyjmy się także sprężynowym.

Materac bonnell czy falisty?

Sprężyna bonell czy falista sprawdzi się lepiej do spania? Bardzo często funkcję spania przejmują rozkładane sofy, tapczany czy wersalki. Możesz postawić na takie, które w swojej konstrukcji wykorzystują obydwa rozwiązania: sprężyny bonell, przedzielone warstwą filcu, gąbki, a podtrzymywane przez warstwę sprężyn falistych. Dzięki temu zyskasz wygodę i trwałość.

Zatem, jeśli zastanawiasz się, co jest wygodniejsze – sprężyna bonell czy falista, wybierz połączenie obydwu!

Pro tip: materac to nie tylko główna konstrukcja! Przed zakupem sprawdź dokładnie, z jakich dodatkowych materiałów (pianka, wypełnienie, pokrowiec) i o jakiej grubości został wykonany materac, na który się decydujesz.

Sprężyny bonellowe – opinie

Sprężyna bonell czy falista to nie jedyne rozwiązanie. Aktualne stanowisko ekspertów na temat zdrowego snu powinny skierować Twoją uwagę również na sprężyny kieszeniowe. To jednak nieco większy wydatek. Umieszczone w osobnych kieszeniach sprężyny działają niezależnie od siebie i uginają się dokładnie w miejscu nacisku. Sprężyny kieszeniowe to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sprężyny bonellowe. Opinie użytkowników plasują materace kieszeniowe najwyżej w rankingach. Weź pod uwagę ten produkt, jeśli wybierasz materac nie tylko dla siebie. Sprężyna bonell czy falista gorzej sprawdzi się wypadku materaców dla par.

Materac bonnell czy falisty?

Strefa wypoczynku – sprężyna falista do fotela: sprężyny bonell czy faliste w sofie

Już wiesz, że sprężyny faliste czy bonell nie są najbardziej komfortową propozycją do Twojej sypialni. Przejdźmy do salonu. Nie tylko wybór materaca do sypialni jest istotny. Salon to główna strefa wypoczynku dziennego, w którym spędzasz większość swojego wolnego czasu. Także tu potrzebujesz naprawdę dobrej jakości mebli, które nie tylko zachwycą swoim designem, ale będą wygodne i przede wszystkim odporne na częste użytkowanie.

Najczęściej wybieranymi do salonu meblami wypoczynkowymi są: sofa, narożnik i fotel.

Jeśli myślisz o czymś na lata, zrezygnuj z niskiej jakości mebli, których konstrukcją jest pianka. Szybko tracą sprężystość i zapadają się w miejscach najczęściej używanych. Nie jesteś pewien, jakie sprężyny: bonell czy faliste w sofie lub kanapie będą najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od tego, jak zaprojektowany jest mebel. Jeśli jest to zwarta, jednolita, klasyczna konstrukcja, zdecyduj się na sprężyny faliste. Meble tak zaprojektowane będą trwałe. Ich zaletą będzie również stosunkowo niska cena. Sprężyna falista do fotela będzie też optymalnie wygodnym rozwiązaniem.

Jesli jednak gustujesz w tych meblach, w których siedzisko jest dzielone, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się sprężyny bonellowe, które zagwarantują komfortowy rozkład nacisku punktowego. W ślad za komfortem pójdzie jednak również wyższa cena.

Stoisz przed wyborem: sprężyny bonell czy faliste w sofie? Zastanów się nad tym, jakim budżetem dysponujesz i co bardziej wpisze się w styl wnętrza, w którym stanie mebel. Sprężyna bonell czy falista, niezależnie od modelu mebla, będzie korzystniejszym rozwiązaniem niż produkty z pianki, które nie są tak wygodne i wytrzymałe.

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy