Czego nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie tej wiosny? Meble Bogart podpowiada

W kwietniu przyroda zaczyna budzić się do życia. Ty także czujesz przypływ energii do działania? Spożytkuj ją, porządkując dom i jego otoczenie. Wiosna w ogrodzie to znakomity moment, by zadbać o rośliny, a także zorganizować sobie wygodną strefę do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie prace należy wykonać wraz z nadejściem wiosny w ogrodzie
 • W jaki sposób zaaranżować roślinność, by ogród wpisywał się w najgorętsze trendy?
 • Które zestawy mebliogrodowych stanowią najlepszy wybór?

Wiosna w ogrodzie – pozbądź się starego, by zrobić miejsce na nowe

Zanim zaczniesz napawać się wizją przyjemnych chwil spędzonych z kubkiem ulubionego napoju przy akompaniamencie śpiewu ptaków, podwiń rękawy i do dzieła! Ogród po zimie wymaga sporo pracy.

Na dobry początek pozbądź się wszelkich śmieci, umyj taras i kostkę dookoła domu np. myjką ciśnieniową. Na przełomie marca i kwietnia, gdy temperatura trochę się ustabilizuje, zdejmij zimowe otuliny z całorocznych roślin. To znakomity czas na uporządkowanie kwiatowych rabat i trawników. 

Zgrab z nich liście i uschnięte źdźbła trawy. Takie „wyczesanie” pomoże odświeżyć wygląd zieleńców, a przy okazji napowietrzy darnie, pobudzi je do wzrostu. Po skoszeniu trawy dosiej nasiona w pustych miejscach. Pamiętaj, by usprawnić ten teren odpowiednimi nawozami. W ten sposób będziesz cieszyć się później gęstym, zielonym kobiercem pod stopami.

PRO TIP! Zgarnięte z powierzchni trawników roślinne resztki możesz przeznaczyć na organiczny kompost. Rozważ możliwość rezygnacji z części perfekcyjnie utrzymanych trawników na rzecz kwiatowych łąk. Nie wymagają one częstego koszenia, ani nawadniania. A to duża wygoda, jak również oszczędność czasu Dodatkowo chronią one grunt przed wysychaniem, zapewniają pokarm owadom oraz drobnym zwierzętom. Bądź eko!

Jedną z ważniejszych czynności, które należy wykonać wiosną w ogrodzie, jest pielęgnacja drzewek owocowych oraz krzewów. Sprowadza się ona do podcinania suchych, uszkodzonych i chorych pędów (cięcie sanitarne). Gałęzie skracane są również po to, by:

 • zapewnić im lepszy dostęp po do światła (cięcie prześwietlające),
 • zagęścić rośliny, 
 • pobudzić ich kwitnięcie, 
 • nadać ich koronie pożądany kształt

Jakie kwiaty najładniej prezentują się w czasie wiosny w ogrodzie?

Najlepszą ozdobę ogrodu o tej porze roku stanowią kwiaty cebulkowe. Rozkwitają one jako pierwsze, przez co poprawiają jego koloryt, a do tego są mało wymagające. 

Do najbardziej znanych zwiastunów wiosny należą:

 • krokusy,
 • pierwiosnki,
 • narcyzy,
 • hiacynty,
 • szafirki,
 • tulipany.

Chcesz cieszyć się taką barwną kwiatową aranżacją na wiosnę? Zacznij pracować nad nią z odpowiednim wyprzedzeniem. Cebulki roślin kwitnących o tej porze roku trzeba wsadzić do gruntu późnym latem lub w okresie jesiennym.

Wiosna w ogrodzie: jakie rośliny warto w nim posadzić o tej porze roku?

Zanim przystąpisz do sadzenia nowych roślin, usuń z ziemi ściółkę, rozpraw się z chwastami, dobrze spulchnij podłoże oraz zasil je kompostem lub nawozem mineralnym (zawierającym azot, potas, fosfor). 

W czasie wybierania roślin do swojego ogrodu i ustalania miejsc ich nasadzenia kieruj się ich wymaganiami względem:

 • gleby, 
 • nasłonecznienia,
 • wilgotności podłoża. 

Jeśli nie jesteś wytrawnym ogrodnikiem, szukaj roślin łatwych w uprawie.

WARTO WIEDZIEĆ! Aktualne trendy wysoko punktują sielski klimat niczym w ogrodzie babuni. W cenie są rośliny bujne i kolorowe. Przebywanie wśród nich powinno przynosić Ci przyjemność, spokój oraz odprężenie.

Może warto dla odmiany zrezygnować z wystudiowanej ogrodowej aranżacji na rzecz naturalnych, swobodnie rozmieszczonych kęp? Zastanawiasz się, jakie rośliny warto posadzić wiosną w ogrodzie? Na popularności zyskują obecnie dalie, begonie, a także delikatne stokrotki. Dużym wzięciem cieszą się rośliny kwitnące na fioletowo, nawiązujące do koloru Very Peri, takie jak:

 • mieczyki, 
 • lawenda, 
 • barwinek pospolity, 
 • hortensja ogrodowa.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Najmodniejszy kolor roku 2022 według Instytutu Pantone”.

Czas na relaks! Wybierz komfortowe i stylowe meble do ogrodu 

Czas spędzony wiosną w ogrodzie nie powinien sprowadzać się tylko i wyłącznie do pracy. Po zakończeniu czynności porządkowych zadbaj o miejsce do relaksu w gronie rodziny oraz przyjaciół.

Zestaw ogrodowy Santa Clara

Dostępne zestawy mebli ogrodowych różnią się między sobą ilością elementów. Masz możliwość wybrania kompletu, który dobrze wpasuje się w ilość wolnego miejsca na Twoim tarasie lub przeznaczonej do tego celu strefie w ogrodzie.Meble z plastiku są zdecydowanie passé. Dobry wybór stanowią moduły o prostej, minimalistycznej budowie wykonane z naturalnego, starannie zaimpregnowanego drewna lub wytrzymałego metalu.

Stelaż mebli pomalowany proszkowo na ciemny kolor będzie efektownie kontrastował z zielenią w ogrodzie. Na plus jest również duża łatwość utrzymania w czystości takiego zestawu. Miękka tapicerka siedzisk powinna być wykonana z wodoodpornych, łatwych do wyczyszczenia tkanin.

Nieco rustykalne meble z palet oraz wikliny nie są może aż tak wytrzymałe, ale za to znakomicie wpisują się w klimat sielskich ogrodów. Bardzo na czasie są obecnie hamaki i wszelkiego rodzaju fotele wiszące.

Komfortowy i klimatyczny wypoczynek w ogrodzie

Zadbaj o odpowiedni nastrój w ogrodowej strefie relaksu. Zapewnią go girlandy świetlne, świece lub lampiony. W pobliżu mebli możesz umieścić rośliny w ozdobnych donicach. Wygląd dekoracji zgraj ze stylistyką swojego ogrodu.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy