Czy fotel gamingowy jest odpowiedni do pracy biurowej?

Na Twój komfort pracy przy biurku wpływa wiele czynników, ale chyba najistotniejszą kwestią jest wygodny fotel. Zastanawiasz się czy fotel gamingowy jest odpowiedni do pracy biurowej? Przeczytaj nasz artykuł i sam się przekonaj.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jest najważniejsze w pracy w biurze?
  • Jakimi cechami charakteryzuje się dobry fotel?
  • Jakie są różnice między fotelem biurowym a gamingowym?
  • Czy można pracować biurowo korzystając z fotela biurowego?

Praca przy biurku – zadbaj o swój komfort i zdrowie

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputerów. Żyjemy w świecie, gdzie coraz więcej obowiązków wykonujemy zza biurka, a nasze życie w dużej mierze toczy się w przestrzeni wirtualnej. To znak czasów i zupełnie naturalna sytuacja, dlatego zadbaj o swoje zdrowie i codzienny komfort. Długie godziny, które poświęcasz na pracę przy komputerze mają niebagatelny wpływ na Twoją postawę, która z kolei determinuje szereg możliwych dolegliwości w Twoim organizmie. Ból pleców, szyi, głowy, karku czy ramion – brzmi znajomo? Być może wykonujesz regularne ćwiczenia, robisz sobie przerwy w pracy, a mimo to problem nie znika. Wszystkiemu winny może być źle dobrany fotel.

Wygodny fotel ergonomiczny – co to znaczy?

Na rynku dostępnych jest szereg różnorodnych modeli foteli biurowych. Naprawdę jest w czym wybierać. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co oznacza wygodny i odpowiedni do pracy przy biurku fotel? Żeby fotel spełniał warunki ergonomicznego zadbaj o to, by jego zaplecek był odpowiednio wyprofilowany i dopasowywał się do naturalnej krzywizny Twojego kręgosłupa. Oczywiście oparcie powinno mieć możliwość regulacji kąta nachylenia. Dobrze, by jego wysokość kończyła się przynajmniej na równo na linii Twojej głowy. Chodzi o to, że głowa również powinna mieć stabilne oparcie. To jeden z najcięższych elementów Twojego ciała, który podtrzymywany przez szyję całymi dniami po prostu jest ogromnym ciężarem i wpływa na jakość Twojej postawy. Idealnie, jeśli zagłówek jest ruchomy i także możesz dopasować jego kąt nachylenia. Kolejna sprawa to podłokietniki. Najlepiej, jeśli będą miały możliwość regulacji wysokości, choć nie jest to punkt obligatoryjny. Ważne, by ich wysokość wymuszała na Tobie odpowiednią postawę. Oczywistą kwestią jest regulacja wysokości fotela, co raczej jest standardem w przypadku mebli biurowych. Zwróć uwagę na jakość wykonania mebla i to, z czego wykonane jest siedzisko. Ważne, by było na tyle miękkie, żeby wielogodzinne siedzenie nie sprawiało Ci bólu.

Fotel gamingowy – czy to lepsza wersja fotela biurowego?

No dobrze, wiesz już, czym charakteryzuje się dobrej jakości, ergonomiczny fotel biurowy, teraz czas, żeby przyjrzeć się fotelowi gamingowemu. Fotel gamingowy przypomina fotele, które z pewnością kojarzysz ze sportowych, wyścigowych samochodów. Przełożenie tej formy na fotele dla graczy ma za zadanie stworzenie warunków możliwie najbardziej zbliżonych do tych, w których znajduje się prawdziwy kierowca wyścigowy. Meble te mają masywną, ale i solidną konstrukcję. Wykonane są zazwyczaj ze skóry (lub tworzywa skóropodobnego), a ich największą zaletą jest maksymalna wygoda. Fotele te projektowane są z myślą o graczach, którzy spędzają długie godziny na wirtualnych rozgrywkach. Cel ten determinuje konieczność wygody i stuprocentowej ergonomii takiego mebla, dlatego bez obaw o swój kręgosłup możesz zatopić się w nim na wiele godzin. 

To, co charakterystyczne, to niezliczona liczba możliwości regulacji w fotelach gamingowych. Zdecydowanie przewyższają możliwości nawet bardziej zaawansowanych konstrukcyjnie foteli biurowych. Fotele gamingowe uchodzą także za dużo bardziej stabilne i wytrzymałe. Są też zazwyczaj dużo większe niż klasyczne fotele biurowe, więc z pewnością będziesz potrzebował na nie więcej przestrzeni.

Inną kwestią jest jeszcze design. Fotele gamingowe z pewnością nie kojarzą się z klasycznymi fotelami biurowymi, a ich projekty to raczej futurystyczne formy o mocnej kolorystyce. Zazwyczaj dominuje czerń, czerwień lub odcienie granatu. Bardziej zaawansowane modele mają opcje masowania pleców lub takie bajery, jak podświetlenie led.

Czy fotel gamingowy jest odpowiedni do pracy biurowej? Odpowiadamy na pytanie

Może więc zamiast pytania czy fotel gamingowy jest odpowiedni do pracy biurowej lepiej zadać sobie pytanie, czy potrzebujesz fotela o takiej konstrukcji i tak zaawansowanych możliwościach regulacji? Rzecz jasna, to nie jest tak, że fotel gamingowy przeznaczony jest wyłącznie dla graczy, a z kolei gracz nie powinien siadać na fotelu biurowym podczas e-rozgrywek. Jeśli na przykład pracujesz z domu, a po pracy dodatkowo lubisz sobie pograć, to nie ma przeszkód, żeby korzystać w pracy z tego samego fotela, co podczas gry. 

Ale jeśli dopiero stoisz przed wyborem fotela do pracy, to rozważ kilka kwestii:

  • Jak wiele czasu będziesz spędzać przed komputerem w ciągu dnia? Więcej niż 8-10 godzin?  Jeśli tak, to rozważ fotel gamingowy.
  • Czy masz problemy z kręgosłupem? Jeśli tak, to być może opcja fotela gamingowego będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, bo ich szersze możliwości regulacji pozwolą Ci na osiągnięcie bardziej ergonomicznej pozycji i zadbają o Twoją postawę.
  • Czy fotel gamingowy będzie wpasowywał się stylistycznie do Twojego wnętrza? Jeśli masz specjalny biurowy pokój utrzymany w bardziej sportowym stylu, to jak najbardziej. Jeśli jednak Twoje miejsce pracy to jednocześnie salon lub sypialnia w stylu klasycznym, loftowym, czy z nutką artyzmu, to być może fotel gamingowy będzie już mniej trafnym wyborem.

Jak widzisz to, czy fotel gamingowy jest odpowiedni do pracy biurowej zależy od kilku czynników. Jak zwykle jest to dość indywidualna kwestia, do której podejdź z głową i rozsądkiem.

O autorze

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy