• Poradnik
 • Trendy

zaktualizowano

Czy szklane witryny wciąż są na topie?

Uważasz, że szklana witryna to mebel przynależny klasycznym salonom? Nic podobnego! Współcześnie produkowane modele świetnie odnajdują się w aranżacjach w każdym stylu. Można z nich korzystać na wiele odmiennych sposobów. Nie bez powodu witryny przeżywają obecnie swoje odrodzenie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto zdecydować się na szklaną witrynę?
 • Jakie można znaleźć dla niej zastosowanie w domu?
 • Jak dopasować witrynę do aranżacji swojego wnętrza?

Czy szklane witryny to przeżytek?

Witryny u wielu osób budzą skojarzenia z masywnymi, drewnianymi meblami, które dawniej znajdowały się na wyposażeniu każdego salonu. Wtedy służyły głównie do przechowywania porcelanowej zastawy i rodzinnych pamiątek. Pewnie dlatego miłośnicy nowoczesności we wnętrzach podchodzą do nich dosyć sceptycznie. 

Takie myślenie na temat witryn jest sporym błędem. Te produkowane współcześnie cechują się lżejszą formą i lepiej przemyślaną konstrukcją. Nie brakuje w nich nowoczesnych rozwiązań zwiększających komfort użytkowania.

Duże zróżnicowanie modeli sprawia, że z łatwością można znaleźć propozycję idealną do wnętrza zaaranżowanego tradycyjnie, jak również zachowanego w stylu:

 • nowoczesnym,
 • scandi, 
 • boho, 
 • a nawet industrialnym.

Warto wiedzieć!

Szklana witryna zachwyci Cię swoim stylem i funkcjonalnością. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto przemyśleć włączenie jej do wystroju. To bardzo wszechstronny mebel, który przyda się w każdym domu.

Szklane witryny – doskonały wybór nie tylko do przestronnych wnętrz

Obawiasz się, że szklana witryna nie zmieści się w Twoim salonie z uwagi na jego mocno ograniczony metraż? Dostępne modele różnią się między sobą wymiarami. 

Do wyboru masz witryny: 

 • jednodrzwiowe,
 • dwudrzwiowe,
 • trzydrzwiowe.

Ilość drzwi może, ale nie musi przekładać się na szerokość witryny. Taki podział często wynika z organizacji jej wnętrza, a konkretnie ilości przewidzianych w nim komór. Czasem wprowadzony jest w celu ułatwienia dostępu do znajdujących się w witrynie przedmiotów. Bywa też tak, że poprawia on po prostu estetykę jej wyglądu.

Do Twojej dyspozycji są modele o klasycznych proporcjach. Świetny wybór do niewielkiego salonu stanowi szklana witryna typu „słupek”, czyli wąska, ale za to wysoka. Nie zajmie dużo miejsca we wnętrzu, a pomieści całkiem sporo przedmiotów.

Możesz zdecydować się także na niską witrynę z mniejszą ilością przeszkleń, która konstrukcyjnie przypomina komodę. Jej atutem jest większa ilość przegródek przesłoniętych jednolitymi frontami.

Nie wszystkie przedmioty nadają się do trzymania na wierzchu. W takim meblu znajdzie się również dla nich miejsce. Na jego blacie możesz umieścić kilka ładnych drobiazgów, a także żywe kwiaty w ozdobnych donicach, które ożywią aranżację.

Jakie zastosowanie w domu może znaleźć szklana witryna?

Szklana witryna z założenia jest przeznaczona do ekspozycji. Brak jednolitych frontów umożliwia podziwianie umieszczonych na półkach przedmiotów. Mogą to być miłe dla oka dekoracje, a także przedmioty znajdujące zastosowanie praktyczne, ale za to ciekawe wizualnie. Z tak szykowną oprawą dodatkowo zyskają na atrakcyjności, a co za tym idzie — będą przyciągały wzrok.

Współczesne witryny sprytnie łączą funkcję ekspozycji i przechowywania. Oznacza to, że ich konstrukcja przewiduje:

 • przeszklone półki, 
 • szuflady,
 • szafki z zamkniętymi frontami. 

Można wybrać taki mebel, który wpisze się w nasze preferencje zarówno pod względem wielkości, jak i sposobu przechowywania. Jego zastosowanie może wynikać z umiejscowienia w domu. Dla przykładu szklana witryna w jadalni przyda się do składowania eleganckich serwisów obiadowych i kawowych. Jeśli jest wyposażona w szuflady, można je wypełnić bielizną stołową.

Warto wiedzieć!

Witrynę w salonie lub gabinecie możesz przysposobić na biblioteczkę. Zwróć jednak uwagę, by wybrany przez Ciebie model miał drewniane półki. Te wykonane ze szkła lepiej nadają się do ekspozycji drobnych bibelotów. Wspomagać ją będzie energooszczędne oświetlenie LED, które często stanowi standard, jeśli chodzi o wyposażenie tego mebla.W witrynie możesz umieścić kolekcję figurek, ceramiki lub innych zbieranych przez siebie przedmiotów. Niższe modele z układem mieszanym warto zaaranżować jako barek na szlachetne trunki.

Szklane witryny w każdym stylu w sklepie Meble Bogart

Witryny mogą, ale nie muszą eksponować drewnianego dekoru. U nas znajdziesz nowoczesne modele o prostej, minimalistycznej formie i białym wybarwieniu, wykończone na wysoki połysk. 

Taki mebel z pewnością nie przytłoczy Twojego wnętrza. Wprost przeciwnie, dzięki niemu będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości i wypełnione światłem.

W Twoim domu rządzą skandynawskie klimaty? Doskonale w jego wystrój wpasują się witryny z frontami typu ramiak wykończone matowym lakierem, wyposażone w ciemne, kształtne uchwyty. 

Wybrany przez Ciebie moduł może mieć białe, szare, a nawet ciemnozielone wybarwienie. Modne są konstrukcje wykorzystujące połączenie bieli i drewna. Nie zmniejszają optycznie przestrzeni, za to wprowadzają do niej ciepło oraz przytulność.

Twoje mieszkanie urządzone jest w duchu industrializmu? Świetnym jego dopełnieniem będzie szklana witryna o prostej, geometrycznej formie. Surowość z aranżacji wydobędzie drewniany model z czarnymi wstawkami i dużymi, ergonomicznymi uchwytami. Możesz wybrać również solidny moduł osadzony na ciemnym, metalowym stelażu.

Jak widzisz, możliwości szklanej witryny są imponujące. To powód, dla którego warto ją mieć w swoim domu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły