• Boho
  • Poradnik
  • Style

zaktualizowano

Czy urządzenie sypialni w stylu rustykalnym wpłynie na nasz nastrój?

Sypialnia w stylu rustykalnym kojarzy się ze spokojem, przytulnością i harmonią. Miejscem, do którego z ulgą wrócisz po dniu stresującej pracy, aby odpocząć i się zrelaksować. Wszystkie te skojarzenia są jak najbardziej poprawne! Jaki jeszcze wpływ na Twoje samopoczucie może mieć sypialnia w stylu rustykalnym? Sprawdź koniecznie!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są cechy wyróżniające styl rustykalny?
  • Które dodatki i elementy wystroju sprawią, że zamienisz klasyczną lub minimalistyczną sypialnię w rustykalną?
  • Jak styl wnętrzarski i stosowane w nim kolory mogą wpłynąć na Twój nastrój?
  • Jakie meble dobrać do rustykalnej sypialni?

Co wyróżnia sypialnię w stylu rustykalnym?

Na początek warto bliżej poznać styl rustykalny oraz dowiedzieć się, co go wyróżnia.

Styl rustykalny, choć kojarzony głównie z obrazem sielskiej wsi i majątkami ziemskimi zamożnej szlachty, tak naprawdę wywodzi się ze… Stanów Zjednoczonych! Narodził się na przełomie XIX i XX w. Początkowo proste drewniane meble i dodatki tworzone w myśl tej nowej koncepcji aranżacyjnej, miały być wykorzystywane głównie w domkach letniskowych. Szybko jednak zyskały popularność na tyle dużą, że elementy stylu rustykalnego zaczęto wprowadzać także do wykorzystywanych na co dzień mieszkań i domów.

Dziś styl rustykalny świetnie wpisuje się w koncepcję „slow life”. W pomieszczeniach, np. sypialni czy salonie, urządzonym zgodnie z jego zasadami, dominują kolory natury oraz drewno. Najlepiej takie, które wygląda jak najbardziej naturalnie – z widocznymi słojami czy wystającymi tu i ówdzie sękami. Drewnianym meblom i podłodze może towarzyszyć naturalny kamień. Świetnie wygląda wykonany z niego gzyms kominka albo fragment podłogi. Kamień dobrze też sprawdzi się jako ozdoba ściany. Powinien być utrzymany w kolorach bieli, beżu lub delikatnej szarości.

Kolorystyka wnętrz rustykalnych jest spokojna i stonowana. Pojawiają się w niej głównie biele, beże, odcienie żółtego, zieleni i błękitu.

Warto wiedzieć!

W czasie kiedy w Stanach Zjednoczonych narodził się styl rustykalny, w Polsce popularny był jego odpowiednik – styl dworkowy. Założenia obydwu okazały się na tyle podobne do siebie, że dziś praktycznie zlewają się w jedno. Najbardziej wyraźnym rozróżnieniem jest właśnie odwołanie do historii i części świata, w której powstała dana koncepcja.

Jak szybko nadać wnętrzu rustykalnego charakteru?

Marzysz o sypialni w stylu rustykalnym, ale nie możesz pozwolić sobie na gruntowny remont? Zmiany wprowadzaj więc powoli. Niech na komodzie lub szafce nocnej pojawi się prosty, ceramiczny wazon z polnymi kwiatami. Na ścianach umieść grafiki i obrazy przedstawiające elementy natury. Mogą to być kłosy zbóż, pnie drzew albo kwietne łąki. Najważniejsze, by były utrzymane w stonowanej kolorystyce – wówczas wprowadzą do wnętrza spokój i harmonię.

W sypialni w stylu rustykalnym nie może też zabraknąć lampek nocnych. Idealne będą klasyczne w formie modele: z drewnianą lub ceramiczną podstawą i jasnym, materiałowym abażurem.

Zwróć wreszcie uwagę na tekstylia: pościel oraz narzuty na łóżko. Wybierz wersje jednokolorowe (np. w odcieniach beżu), kraciaste albo w pasy. Możesz też postawić na pościel w klimacie retro – białą z obrzeżem obszytym sztywną koronką.

Ważne będą także takie elementy jak śnieżnobiałe, koronkowe firanki w oknach czy miękki dywan przy łóżku.

Ważne!

W sypialni w stylu rustykalnym powinny pojawić się również rośliny! Ustaw na podłodze duże donice lub zainstaluj podwieszane kwietniki. Pomieszczenie w jednej chwili nabierze bardziej „domowego” charakteru.

Moc wzorów i kolorów, czyli co najbardziej pozytywnie oddziałuje na Twój nastrój

Dlaczego sypialnia w stylu rustykalnym jest tak wyjątkowa? Co sprawia, że we wnętrzu od razu ogarnia Cię uczucie spokoju? 

Czynników jest przynajmniej kilka:

  • Drewniane (lub drewnopodobne) elementy wyposażenia ocieplają wnętrze. Ich kolor oraz struktura działają kojąco na ludzkie zmysły;
  • Wzory takie jak koronki, hafty czy krata kojarzone są z ciepłem domowego ogniska, sielskim obrazem wsi albo wprost – wakacjami u babci. Ich widok sprawia, że mimowolnie uśmiechasz się, a Twoje mięśnie się rozluźniają;
  • Ważne są również kolory w pomieszczeniu. Stonowane barwy sprzyjają relaksowi, poczuciu spokoju i odprężenia. Dlatego też, kiedy sypialnia w stylu rustykalnym zostaje urządzona w barwach złamanej bieli, beżu i pozostałych odcieniach natury, od razu we wnętrzu łatwiej Ci odpocząć;

Jeśli jeszcze mocniej chcesz wprowadzić do pokoju atmosferę sielskości, zwróć uwagę na zapachy. Wstaw do pomieszczenia np. kominki albo świeczniki i umieść w nich podgrzewacze o aromacie polnych kwiatów, wanilii, cynamonu albo szarlotki.

Meble w stylu rustykalnym, które odmienią wygląd Twojej sypialni

Jeśli dodatki, ozdoby i zapachy to dla Ciebie za mało, przearanżuj całkowicie sypialnię! Wstaw do niej odpowiednie meble, które sprawią, że styl rustykalny zagości w niej na dobre.

Wybierz łóżko, komodę i szafki o proste formie, wykonane z solidnego drewna. Sprzęty powinny być ciężkie, masywne, utrzymane w naturalnej kolorystyce. Dobrze sprawdzi się zarówno ciemne drewno (np. orzech czy palisander), jak i jaśniejsze odmiany (dąb, olcha czy modrzew). Meble mogą zdobić metalowe okucia – charakterystyczne dla sprzętów rodem z początków XX w. Doda to całej aranżacji szyku w stylu retro!

Style wnętrzarskie, które wybierasz do swojego mieszkania mają ogromny wpływ nie tylko na to, jak prezentuje się przestrzeń, ale też na Twój nastrój, gdy w niej przebywasz. Warto mieć tego świadomość i wybierać takie połączenia wzorów, kolorów oraz materiałów, które ułatwią Ci odpoczynek i wzmocnią poczucie wewnętrznego spokoju.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły