• Inspiracje

zaktualizowano

Dekoracje i rozwiązania, które uczynią Twój dom przytulniejszym

Dekoracje mają wielki potencjał kształtowania charakteru poszczególnych aranżacji wnętrzarskich. Dlatego warto podejść do dekoracyjności pomieszczeń ze szczególną starannością. Zmiana dekoracji takich jak obrazy, tekstylia, zasłony, czy dywany może całkowicie odmienić charakter aranżacji. Łatwo więc przeprowadzić całkowitą metamorfozę wnętrza poprzez zmianę samych dekorów. Aktualnie panuje trend polegający na ocieplaniu i tworzeniu wnętrz przytulniejszymi. Jak dobrać dekoracje, aby uzyskać efekt przytulności we wnętrzu?

Dekoracje i ich potencjał

Urządzając swoje wnętrza domowe, dbamy nie tylko o wyposażenie mające zapewnić komfort użytkowania i funkcjonalność, ale również estetyczne wrażenia. Nawet psychologowie wskazują, że wygląd wnętrz będących naszym codziennym otoczeniem znacząco wpływa na nasze samopoczucie, zdolność koncentracji lub relaksacji, a nawet na nasze zdrowie i zmysły. Dlatego urządzając wnętrza trzeba zadbać przede wszystkim o:


  • wybór komfortowego i funkcjonalnego wyposażenia,


  • spójną kompozycję kolorystyczną,


  •  wybór stylu przewodniego,


  •  dekoracje, które będą pasować do przyjętego stylu.

przytulny salon


Dekoracje we wnętrzach kształtują odbiór estetyczny przestrzeni. Nie może ich zabraknąć nawet, w przypadku, gdy decydujemy się na styl o surowej, minimalistycznej dekoracyjności, jak przykładowo styl industrialny. W takim przypadku, dekoracją są przemysłowe wykończenia, oświetlenie, a także formy dobranych mebli.

Przytulność we wnętrzu – trend wnętrzarski 2020/2021


Jeszcze kilka sezonów temu najmodniejsze były wnętrza urządzane w sposób ultra nowoczesny, a więc ich dekoracyjność była bardzo oszczędna. Styl laboratoryjny, wszędobylska biel i szarości, a także brak wzorzystości. Dziś jednak przewodnim trendem są rozwiązania wnętrzarskie mające ocieplić charakter domowych przestrzeni. W tym sensie niejako wracamy do korzeni, gdzie dom oznacza miejsce mające być naszą przystanią, w której czeka na nas komfort, ukojenie zmęczonych zmysłów. W tym celu staramy się nadać aranżacjom efekt przytulności. A w tym zakresie najlepiej sprawdzają się właśnie dekoracje i dodatki tekstylne.

przytulna sypialnia dekoracje


Szczególny potencjał tkwi w tkaninach wnętrzarskich. Dodając do choćby surowej aranżacji w nowoczesnym stylu, nieco dodatków tekstylnych z łatwością zmienimy dekoracyjność pomieszczenia i uzyskamy przytulniejszy klimat w nim. Idealnie w tym zakresie sprawdzają się właśnie tekstylia oraz inne dekory takie jak:

  •   poduszki i poszewki dekoracyjne,


  •   zdjęcia rodzinne w formie kolaży na ścianach,


  •   sztuka – obrazy, rzeźby, grafiki, ilustracje itd.,  •   koce,


  •   świece i świeczniki,


  •   narzuty.


Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły