Dekoracje stołu na co dzień — inspiracje 

Stół odgrywa ważną rolę w każdym mieszkaniu. Wokół niego toczy się życie rodzinne i towarzyskie domowników. Dlatego warto zadbać o jego estetyczny wygląd — nie tylko przy szczególnych okazjach. Nie masz pomysłu na dekorację stołu? Podpowiemy Ci, co można na nim ustawić.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego rezygnowanie z dekoracji stołu na co dzień jest złym ruchem?
 • Jakie przedmioty mogą posłużyć za ozdobę stołu?
 • Czym sugerować się, wybierając dekoracje na stół do salonu, by dobrze harmonizowały z wystrojem tego wnętrza?

Dekoracja stołu w domu — celebruj codzienność!

Wiele osób lekceważy znaczenie dekoracji stołu na co dzień. Mamy kilka solidnych argumentów, które przekonają Cię, że nie warto tego robić:

 • miłe dla oka drobiazgi umieszczone na blacie sprawią, że stół przestanie wyglądać tak pusto i robić złe wrażenie;
 • przy stylowo ozdobionym meblu przyjemnie jest usiąść, by zjeść posiłek, wypić kawę lub po prostu porozmawiać;
 • poprzez odpowiedni dobór ozdób można wyeksponować urodę stołu.
Dekoracja stołu Bonello
Stół Bonello

Poszukując dekoracji stołu na co dzień, stawiaj na jakość, a nie ilość. Jeśli zapełnisz jego blat przystrojeniem, ograniczysz sobie możliwość swobodnego i komfortowego korzystania z niego.

Ważne! Dekoracje na stół do salonu, jadalni, a także kuchni powinny jednocześnie pełnić funkcję estetyczną oraz użytkową. Szkoda jest marnować tę cenną powierzchnię użytkową na bibeloty, które nadają się tylko do podziwiania.

Pomysły na dekorację stołu na co dzień

Podczas tworzenia aranżacji stołu na Boże Narodzenie lub Wielkanoc oczywistym wyborem są tematyczne ozdoby. Problem pojawia się przy wyborze dekoracji stołu na co dzień. Jakie przedmioty warto wziąć pod uwagę?

Obrus lub bieżnik

Stołowe tekstylia, czyli obrusy i bieżniki oraz serwety dobrze sprawdzają się zarówno jako dekoracja stołu na co dzień, jak i od święta. 

Wielu osobom obrus kojarzy się z ważnymi okazjami wymagającymi wykwintnego przystrojenia stołu. Gładkie modele w kolorze białym mają oficjalny charakter. Kolory oraz desenie ujmują obrusom nieco powagi. Dzięki temu lepiej sprawują się jako dekoracja stołu na co dzień. 

Dekoracja stołu Montblanc
Stół Montblanc

Warto wiedzieć! Pamiętaj, że obrus stanowi „tło” dla przedmiotów znajdujących się na blacie stołu. Wzorzysty model o zdecydowanym zabarwieniu może spowodować, że będą mniej widoczne.

Alternatywą dla obrusa jest bieżnik, czyli długi, ale wąski pasek tkaniny. Ułożony wzdłuż stołu urozmaici jego wygląd, ale nie przytłoczy go, ani nie przysłoni jego urody.

Podkładki na stół

Podkładki mają zabezpieczać powierzchnię stołu — jak również ułożony na nim obrus — przed zabrudzeniem oraz zniszczeniem. Stanowią ładną, a zarazem bardzo praktyczną dekorację na stół do salonu lub jadalni. 

Najczęściej są spotykane maty:

 • bambusowe,
 • korkowe,
 • filcowe,
 • bawełniane oraz lniane,
 • sznurkowe,
 • wykonane z tworzyw sztucznych.
Dekoracja stołu Edward
Stół Edward

Podkładki bambusowe, korkowe, a także filcowe zapewniają dobrą izolację termiczną. Te wyprodukowane z bawełny, lnu i sznurka są od nich dużo cieńsze, a przez to nie gwarantują aż tak dobrego zabezpieczenia dla stołu.

Modele wykonane z tworzyw sztucznych łatwo jest utrzymać w czystości. Dostępne są w wielu odcieniach. Ich forma jest równie mocno zróżnicowana.

Wazony

Trudno o lepszą dekorację stołu w domu, niż bukiet świeżych, sezonowych kwiatów. Dzięki nim w Twoim wnętrzu pojawią się kolory i zapachy, a wraz z nimi zapanuje przyjemne ożywienie. 

Oczywiście kwiaty potrzebują stosownej oprawy. W wazonie w kształcie kielicha, kuli, tuby lub amfory możesz umieścić:

 • bukiety z żywych kwiatów
 • suche bukiety
 • pojedyncze ususzone gałązki.

Naczynia o designerskim kształcie lepiej pozostawić bez wypełnienia. Tak nowoczesną dekorację stołu możesz połączyć z podobnym stylistycznie świecznikiem. W ten sposób stworzysz efektowną aranżację — w sam raz do oryginalnego, modernistycznie urządzonego salonu.

Dekoracja stołu Bacardi
Stół Bacardi

Świeczniki

Świece to znakomity pomysł na dekorację stołu na co dzień, zwłaszcza gdy są skompletowane z odpowiednim świecznikiem. Z pomocą takiego dodatku możesz podkreślić estetykę wnętrza, jak również wprowadzić do niego przytulny nastrój.

Dostępne świeczniki przybierają przeróżne kształty — począwszy od skromnych modeli mających postać prostej podstawki, aż po rozłożyste kandelabry.

Największym powodzeniem cieszą się szklane świeczniki przypominające kielichy. Pasują do niemal każdego wystroju. Nie ma ryzyka, że przytłoczą stworzoną z nimi kompozycję, gdyż wyróżniają się dużą optyczną lekkością.

Dekoracje na stół do salonu — jak dopasować je do stylistyki pokoju?

Dekoracja stołu w domu ma spory wpływ na odbiór pomieszczenia, którego jest on częścią. Trzeba jednak postarać się o dobre zgranie przedmiotów tworzących oprawę dla tego mebla z klimatem panującym we wnętrzu.

Dekoracja stołu Chandler
Stół rozkładany Chandler

Nowoczesne dekoracje stołu

Styl nowoczesny wysoko ceni prostotę i elegancję. Popularnym rozwiązaniem w salonach zaaranżowanych zgodnie z nim są wazony i świeczniki ze szkła. Możesz zdecydować się także na ceramikę o stonowanym zabarwieniu.

Świetnym patentem na stworzenie nowoczesnej dekoracji stołu jest umieszczenie jednego albo dwóch takich naczyń na metalowej tacy. Zamiast niej możesz wykorzystać również podkładkę z geometrycznymi wzorami (np. heksagonami) lub żyłowaniem typowym dla marmuru.  

Dekoracje stołu boho

Styl artystycznej bohemy na dobre rozgościł się w naszych mieszkaniach. Ta wnętrzarska estetyka kocha naturalne materiały oraz wszelkiego rodzaju plecionki. 

Na dekorację stołu boho znakomicie nadaje się bieżnik lniany lub jutowy. Atrakcyjnym dopełnieniem wnętrza urządzonego w tym duchu będzie bieżnik w formie makramy.

Zamiast tekstyliów możesz ułożyć na stole okrągłe podkładki wyplecione z wikliny, trawy morskiej lub hiacyntu wodnego. Bardzo klimatyczną dekoracją stołu boho będzie wazon z suchymi trawami.Zajrzyj jeszcze do artykułu: „Jak elegancko nakryć do stołu?„.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy