Dlaczego fotel ergonomiczny jest niezbędnym elementem komfortowego biura?

Na pracy spędzasz co najmniej ⅓ doby. Dlatego też zasługujesz na wygodne stanowisko biurowe! Wiele firm już dawno zadbało o to, aby każdy z ich pracowników miał dostęp do fotela ergonomicznego. A w domu? Coraz częściej pracujesz zdalnie, ale do komputera wciąż zasiadasz na fotelu z salonu albo krześle z jadalni? Zmień to! Różnicę poczujesz od razu, bo ergonomia fotela wpływa nie tylko na Twoje zdrowie, ale też koncentrację na wykonywanych zadaniach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest fotel ergonomiczny?
  • Jak dobrze urządzone stanowisko pracy wpływa na Twoją koncentrację podczas jej wykonywania?
  • Dlaczego fotel ergonomiczny jest wygodniejszy od innego siedziska?
  • Jak ergonomia fotela pomoże Ci zadbać o zdrowie?
  • Dlaczego jeszcze warto zainwestować w dobre fotele dla pracowników?

Czym właściwie jest fotel ergonomiczny?

O tym, że warto zakupić fotel ergonomiczny słyszysz pewnie bardzo często.

Co takiego wyróżnia ten typ krzeseł?

  • Ergonomiczne fotele mają odpowiednio wyprofilowane siedziska i oparcia, dzięki czemu wymuszają na Tobie zachowanie właściwej – wyprostowanej – postawy.
  • Takie krzesła cechuje możliwość regulacji i dopasowania różnych elementów. Wszystko po to, aby to fotel dopasował się do Ciebie – a nie Ty do fotela! Każdy model jest więc tak zaprojektowany, abyś samodzielnie dobrał do swoich potrzeb i ustawił wysokość siedziska, kąt nachylenia oparcia czy wysokość podłokietników. Bardziej zaawansowane technicznie krzesła umożliwiają Ci także regulację pozycji i głębokości siedziska czy kąta nachylenia zagłówka.
  • Krzesła ergonomiczne mają być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim wygodne! W związku z tym siedziska zawsze pokryte zostają miękką pianką, która zapewni Ci komfort podczas siedzenia.

ideaWARTO WIEDZIEĆ! Spędzanie wielu godzin dziennie w pozycji siedzącej na niewygodnym krześle, wpływa negatywnie na ludzki organizm. Może przyczyniać się do rozwoju otyłości oraz problemów z układem krążenia (np. nadciśnienia tętniczego).

Wygodniejsze miejsce pracy – lepsza koncentracja

Choć spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej już od lat wydaje się normą, nie jest naturalne dla ludzkiego organizmu. Dlatego też w ciągu dnia często zmieniasz pozycję i wiercisz się na krześle. Być może już w godzinę po rozpoczęciu pracy męczysz się, dekoncentrujesz i… właściwie myślisz tylko o tym, żeby wstać i zrobić sobie przerwę na kawę. W efekcie pracujesz dłużej i częściej denerwujesz się, że nie zdążysz wykonać wszystkich zadań. Stres i nerwy powodują też, że zaczynasz popełniać błędy.
Wygodny, ergonomiczny fotel, częściowo rozwiąże te problemy! Oczywiście, nie spędzisz na nim 8 godzin bez żadnej przerwy – co jakiś czas będziesz musiał wstać i odpocząć. Przerwy będziesz jednak robić rzadziej, bo po prostu będzie Ci wygodnie. Dzięki temu dłużej pozostaniesz skupiony na pracy i szybciej wykonasz powierzone Ci zadania.

Fotel ergonomiczny to większy komfort podczas pracy

Regulacja poszczególnych elementów fotela ergonomicznego sprawi, że dopasujesz krzesło do swojego ciała i jego potrzeb. Miękka pianka siedziska zapewni Ci wygodę podczas siedzenia. Czy może być lepiej? Oczywiście! Fotele ergonomiczne z reguły produkowane są z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. Fakt, że wystarczy przetrzeć krzesło wilgotną ściereczką docenisz zwłaszcza, jeśli jesteś alergikiem! Co więcej, większość foteli ergonomicznych powstaje z przyjemnych w dotyku, chłodnych materiałów.

Problemy ze zdrowiem? Nie tym razem!

Zapewne dobrze wiesz, że fotel ergonomiczny pomoże Ci uchronić się przed częstymi bólami pleców. Być może do tej pory ignorowałeś tę informację, bo Twój kręgosłup jest zdrowy i nigdy nie sprawiał Ci problemów. Jeśli tak jest, świetnie! Tym bardziej powinieneś zapewnić plecom właściwe podparcie podczas pracy – unikniesz bólu w przyszłości!

A może zmagasz się z takimi schorzeniami jak żylaki, bóle stawów albo wada wzroku? Nieprawidłowa postawa podczas pracy mogła mieć wpływ na ich rozwój! Często kluczowe dla zmniejszenia dolegliwości związanych ze schodzeniami tego typu jest zachowanie właściwej postawy ciała podczas siedzenia. Dobrze wyprofilowany, czyli ergonomiczny, fotel wymusi na Tobie zachowanie wyprostowanej postawy i odpowiedniego ułożenia ciała. Łatwiej więc będzie Ci pozbyć się dolegliwości.

Prowadzisz firmę? Fotel ergonomiczny pomoże Ci zadbać o jakość pracy!

Jeśli prowadzisz firmę zapewne chcesz, by wszystkie zadania były wykonywane starannie i terminowo. Zależy Ci też na przyciągnięciu i zatrzymaniu specjalistów w swojej branży. Kreatywni, doświadczeni pracownicy to przecież najlepsza inwestycja w rozwój biznesu!

Co może skłonić ich do wyboru właśnie Twojej oferty pracy? Znaczenie ma nie tylko wysokość wynagrodzenia czy atmosfera w zespole. Coraz częściej liczy się również wygląd i ergonomia stanowiska pracy. Pamiętaj, że wiele osób bardzo dba o jakość swojego życia: uprawia sport, czyta składy produktów żywnościowych. Takie osoby nie chcą spędzać kilku godzin dziennie na starym, wysłużonym krześle. Odpowiednio zaprojektowane stanowisko pracy z ergonomicznym fotelem dobrej jakości może stać się Twoją wizytówką!

Warto przy tym wspomnieć, że jeśli zdecydujesz się wyposażyć firmę w fotele ergonomiczne wysokiej klasy, posłużą one bardzo długo! Nie będziesz musiał wymieniać ich co 2-3 lata tak jak dzieje się to w przypadku słabszych modeli.

ideaWARTO WIEDZIEĆ! ⅓ wszystkich zwolnień lekarskich wystawiana jest z powodu wystąpienia problemów z kręgosłupem wymagających przyjmowania leków lub rehabilitacji. Wybór do firmy foteli ergonomicznych znacznie zmniejsza tę liczbę.

Jeśli wciąż wahasz się, czy fotel ergonomiczny to dobra inwestycja, przeprowadź eksperyment. Zamów wybrane krzesło, ustaw przy swoim biurku i przetestuj! Niczym nie ryzykujesz – pamiętaj, że kupując online zawsze masz minimum 14 dni na zwrot towaru. Kiedy jednak zasiądziesz na dobrze dobranym fotelu ergonomicznym, na pewno nie będziesz już chciał go zwrócić!

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy