• Poradnik

zaktualizowano

Dwie sofy w salonie – czy to dobry pomysł?

Planujesz zmianę wystroju pokoju dziennego? Największych rozterek w takiej sytuacji dostarcza wybór odpowiedniego mebla wypoczynkowego. Narożniki są rozłożyste, a do tego kuszą innowacyjnymi rozwiązaniami. My proponujemy Ci umieszczenie dwóch sof w salonie. Taki wybór otworzy przed Tobą nowe możliwości, jeśli chodzi o jego aranżację.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto umieścić dwie sofy w salonie?
  • Czy wystrój z dwoma meblami wypoczynkowymi można zastosować w pokoju o małym metrażu?
  • Jak zaplanować ustawienie dwóch sof w salonie? Inspiracje, na których warto się wzorować.

Dwie sofy w salonie – aranżacja nastawiona na sukces czy niepowodzenie?

Pokój dzienny jest pomieszczeniem przeznaczonym głównie do relaksu. Wiele osób mebluje go z wykorzystaniem masywnego narożnika, na którym znajdzie się miejsce dla wszystkich domowników. Ten mebel oferuje wymarzone warunki do wypoczynku w rodzinnym gronie np. wieczornych seansów filmowych. Można się na nim wygodnie rozsiąść, a nawet położyć. 

dwie sofy w salonie
Nowoczesna sofa dwuosobowa Solano II

Co z domami, w których kwitnie życie towarzyskie? Dla nich narożnik nie będzie najszczęśliwszym wyborem. Co prawda pomieści wiele osób, ale trudno im będzie zachować kontakt wzrokowy, który jest niezbędny do swobodnego prowadzenia rozmów. 

Jeżeli lubisz zapraszać do siebie rodzinę lub znajomych, zdecyduj się na dwie sofy w salonie. Aranżacja pokoju zyska większą optyczną lekkość, przy zachowaniu dużej ilości miejsc siedzących.

http://szara%20kanapa%20do%20salonu,%20z%20miękkim%20siedziskiem%20 Kanapa rozkładana Luzano

2710.00 zł 2710.00 zł

http://kanapa%20z%20pikowanym%20bokiem Kanapa z funkcją spania Vanisa

2380.00 zł 2380.00 zł

http://jasna%20sofa%20w%20miękkim%20materiale%20 Sofa z funkcją spania Ronda

3711.00 zł 3711.00 zł

Zasadniczo do wyboru masz dwa schematy rozstawienia dwóch sof w salonie:

  • równoległy (naprzeciw siebie),
  • prostopadły (w kształcie litery L).

Warto wiedzieć!

Dwie sofy w małym salonie o podłużnym kształcie można ulokować również liniowo – wzdłuż jednej ze ścian. Dzięki temu nie będą blokowały możliwości poruszania się po pokoju. Zastanawiasz się, jak taka konfiguracja mebli odnajdzie się podczas imprez? Na ich okoliczność możesz ją dowolnie modyfikować. Sofy są lżejsze (nie tylko wizualnie) niż narożniki, a przez to bardziej mobilne.

To ważny argument przemawiający za umieszczeniem dwóch sof w salonie. Aranżację pokoju można zmienić, gdy pojawi się taka potrzeba. To bardzo dobra opcja dla osób, które źle znoszą monotonię. Trzeba tylko przeorganizować usytuowanie mebli, by pomieszczenie zyskało zupełnie nowy, świeży wygląd. Docenisz tę możliwość także w czasie sprzątania. 

dwie sofy w salonie aranżacje
Sofa dwuosobowa z regulowanymi zagłówkami Belavio II

Dwie sofy w małym salonie – czy to może się udać?

Już wiesz, że wstawienie dwóch mebli wypoczynkowych do pokoju dziennego daje sporo korzyści. Pytanie brzmi: czy dwie sofy w małym salonie mają prawo bytu? A może to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla dużych mieszkań? 

Żeby stworzyć funkcjonalny wystrój niewielkiego pokoju, należy zróżnicować wymiary mebli. Taki ruch pozwoli Ci zaoszczędzić trochę cennej przestrzeni. Dwie różne sofy w salonie łatwiej jest dopasować do panujących w nim warunków.

Łączenie modułów o odmiennej formie rekomendujemy osobom z dobrym wyczuciem estetyki, dysponującym większą ilością życiowej przestrzeni. Podczas aranżowania dwóch różnych sof w salonie o niezbyt dużej powierzchni, trzeba zachować ostrożność. Jest spore ryzyko, że przytłoczą jego wystrój. Najlepszym wyjściem są dwa meble o odmiennej wielkości pochodzące z tej samej kolekcji.

Zależy Ci na wprowadzeniu do pokoju szczypty ożywienia? Odważ się na dwie sofy w salonie z tapicerką o różnym zabarwieniu. Gdy postawisz na odcienie tego samego koloru, osiągniesz bardzo harmonijny oraz elegancki efekt. Przy ograniczonym metrażu kojarzenie ze sobą mocnych, wyrazistych barw może doprowadzić do powstania wrażenia wizualnej ciasnoty. 

Dwie sofy w salonie – inspiracje, praktyczne wskazówki

Rozkład dwóch sof w salonie można dopasować nie tylko do jego kształtu i wielkości, lecz również stylu życia i upodobań domowników.

dwie sofy w salonie inspiracje
Nowoczesna kanapa trzyosobowa Candel II

Wiele osób decyduje się na schemat z sofami ulokowanymi prostopadle do siebie. Wolną przestrzeń między nimi korzystnie jest wypełnić stolikiem kawowym, na którym można będzie umieścić:

  • w czasie wizyt gości – kawę i słodkości,
  • po godzinach – pilota do TV, telefon oraz inne niezbędne drobiazgi.

Jak zaplanować rozkład pozostałych mebli w aranżacji z dwiema sofami w salonie? Przy jednej ze ścian możesz urządzić kącik telewizyjny – z szafką RTV bądź meblościanką, jeśli chcesz mieć więcej miejsca do przechowywania. W niewielkim pokoju lepiej sprawdzi się opcja minimum, czyli niewielka szafka lub telewizor umocowany na ścianie.

Zajrzyj jeszcze do artykułu: „Aranżacja ściany za kanapą”. 

W mieszkaniu z otwartą kuchnią dwie sofy w salonie warto wykorzystać do wyznaczenia granicy przebiegu strefy wypoczynkowej i gotowania. Można się nimi posłużyć także przy organizacji kącika jadalnianego. Wystarczy, że za jedną z sof pozostawisz skrawek wolnego miejsca na stół z krzesłami, przy którym cała Twoja rodzina będzie mogła komfortowo spożywać posiłki.

Układ w kształcie litery L idealnie nadaje się do ciekawego zaaranżowania dwóch różnych sof w salonie. Jedna z nich może mieć minimalistyczną, prostą linię, druga zaś zaokrągloną bryłę oraz dekoracyjne pikowania. Razem będą prezentowały się bardzo intrygująco.

Jak jeszcze można umiejscowić dwie sofy w salonie? Inspiracji na szczęście nie brakuje. Znakomicie będą prezentowały się naprzeciwko siebie – ze stolikiem kawowym lub ławą pomiędzy nimi. Przy dużym metrażu taką strefę wypoczynkową dogodnie jest ulokować w centralnej części pokoju i rozbudować o fotele lub chociażby pufy. Typowa dla tego układu mebli symetria sprawi, że w aranżacji salonu zagości ład i porządek.

Gdzie w wystroju z dwiema sofami w salonie można umieścić telewizor? Powinien znaleźć się na ścianie usytuowanej prostopadle do mebli wypoczynkowych. Siedzące na nich osoby będą mogły na niego spoglądać. 

Warto wiedzieć!

Dwie sofy w salonie przydadzą Ci się, gdy często nocujesz gości. W pomieszczeniu z sofami tworzącymi literę L (ciasno przylegającymi do siebie), tylko jedną z nich można będzie rozłożyć. Wyposażenie go w aż dwa meble z funkcją spania nie ma sensu. W tym kontekście większą swobodę zapewniają sofy zwrócone frontem do siebie.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

3 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły