Fotel gamingowy czy ergonomiczny — na co zwracać uwagę przy wyborze?

Dobór odpowiedniego fotela to niezwykle istotna sprawa. Spędzając całe godziny w biurze lub swoim pokoju gamingowym musisz zadbać o swój kręgosłup i prawidłową postawę ciała. Dlatego podpowiemy Ci, jaki fotel wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką powinieneś mieć postawę podczas pracy przy komputerze?
  • Czym charakteryzuje się fotel gamingowy?
  • Jakie są cechy charakterystyczne dla foteli ergonomicznych?
  • Na co zwracać uwagę podczas wyboru fotela?
  • Który fotel wybrać – gamingowy czy ergonomiczny?

Postawa to podstawa!

Ludzki organizm nie jest przystosowany ewolucyjnie do wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Tym bardziej przed ekranem komputera z rękami uniesionymi przy klawiaturze. Bóle pleców, rąk, a często również głowy, nie biorą się znikąd, dlatego tak ważna jest higiena pracy czy po prostu czasu wolnego, który spędzasz przed komputerem. Żeby uniknąć dolegliwości bólowych, zadbaj o idealny fotel, który dopasuje się do kształtu Twoich pleców, będzie podtrzymywał głowę oraz taki, który będzie stanowił podparcie Twoich rąk, by nie tworzyć niepotrzebnych napięć mięśniowych. Jeśli zastanawiasz się, jaki fotel wybrać – fotel gamingowy czy ergonomiczny oraz, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu, zapoznaj się najpierw z definicjami obu tych rodzajów krzeseł i sprawdź, czym każdy z nich się charakteryzuje i wyróżnia.

Fotel gamingowy – czym się charakteryzuje?

Fotele gamingowe wyróżniają się głównie designem i linią modeli. Przypominają one fotele rodem ze sportowych modeli samochodów. I coś w tym jest, w końcu e-gracze to też sportowcy, tyle, że na wirtualnym torze jazdy. Gamingowe modele foteli mają kubełkowe kształty, a zagłówek jest zintegrowaną częścią oparcia. Ale wygląd to nie jedyna różnica. Fotele dla graczy mają zazwyczaj znacznie więcej możliwości regulacji i dopasowania do ciała. Wysokość i kąt nachylenia oparcia to nie wszystko. Fotele można regulować także w partii podłokietników czy głębokość siedziska, a wiele modeli ma funkcję modelowania samego oparcia tak, by w jak najbardziej ergonomiczny sposób przylegał do lędźwi. To niezwykle istotne, ponieważ gracze zazwyczaj spędzają długie godziny bez przerwy przed monitorem.

Jeśli będziesz zastanawiać się nad tym czy wybrać fotel gamingowy, czy ergonomiczny i wybierzesz ten dla graczy, to zwróć uwagę, by wybrany przez Ciebie model wykonany jest z dobrego jakościowo materiału i posiadał wszystkie możliwości regulacji. To od tego zależeć będzie Twój komfort, a finalnie zdrowie.

Fotel ergonomiczny, czyli jaki?

Co kryje się pod nazwą fotel ergonomiczny? To fotel biurowy, którego funkcją jest solidne podtrzymywanie postawy podczas długich godzin spędzanych przed komputerem. Dobry fotel ergonomiczny powinien wyróżniać się szerokimi możliwościami regulacji oraz mieć odpowiedni kształt i budowę. Dokonując wyboru zakupu fotela ergonomicznego, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów.

Przede wszystkim odpowiednie oparcie, które będzie dopasowywać się do krzywizny kręgosłupa. Ważne jest to, aby plecy mogły maksymalnie przylegać do oparcia. Taki kształt zapewni odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego Twoich pleców. Niestety to ta część ciała, która jest najbardziej narażona na ucisk i związany z tym dotkliwy ból.

Kolejna sprawa to zagłówek. Twój fotel koniecznie powinien być wyposażony w ten element, który będzie podtrzymywał głowę. Może Ci się wydawać, że to mało istotny szczegół, ale uwierz nam, że nawet lekkie oparcie głowy o zagłówek odciąża odcinek szyjny kręgosłupa od podtrzymywania ciężaru. Zwróć uwagę na to, by zagłówek miał możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia. To coś, czego fotele gamingowe raczej nie mają!

Dobry fotel ergonomiczny powinien mieć zaokrągloną krawędź przednią. To po to, by nie powodować ucisku na żyły, które przepływają pod kolanami. Zwróć także uwagę na to, by siedzisko nie było zbyt głębokie. Nawet jeśli krawędź przednia będzie zakończona na okrągło, ale siedzisko będzie zbyt długie, to i tak nogi będą uciskane przez krawędź krzesła. To nie wpłynie na komfort użytkowania i krążenie krwi w Twoim organizmie. Właściwie wystarczy, aby ¾ Twoich ud spoczywało na siedzisku.Nie zapomnij o możliwości regulacji fotela w kilku płaszczyznach. Podstawa to góra i dół, ale nie mniej ważny jest kąt odchylenia oparcia. Niektóre modele mają opcję zmiany kąta nachylenia siedziska oraz mogą regulować jego głębokość. Każde ciało jest inne, dlatego indywidualne dopasowanie jest tak ważne.

Fotel gamingowy czy ergonomiczny – podpowiadamy, który wybrać

Nie ma jednej i prostej odpowiedzi na pytanie: fotel gamingowy czy ergonomiczny? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby i możliwości. Fotel gamingowy polecamy, co oczywiste, dla osób, które spędzają długie godziny na e-sporcie. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie wybierać foteli z najniższej półki. Przy tańszych modelach nie masz pewności, że zaprojektowane zostały zgodnie z wszelkimi normami bezpieczeństwa. Nie jest powiedziane, że fotel dla graczy nie może stanąć w biurze, w którym pracujesz długie godziny przed komputerem. Wszystko zależy, jaki rodzaj pracy wykonujesz. Jeśli na przykład jesteś video makerem albo fotografem lub grafikiem komputerowym, który nie opuszcza stanowiska pracy przez długie godziny, to taki fotel może przypaść Ci do gustu.

Fotel ergonomiczny to propozycja uniwersalna, którą zdecydowanie bardziej polecamy osobom, które w ciągu dnia przez większość czasu stukają w klawiaturę przy biurku. Fotele ergonomiczne zazwyczaj lepiej dopasowują się do kształtu pleców i lepiej podtrzymują lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Zwróć uwagę, że fotele ergonomiczne bardzo często mają siedzisko zrobione z siateczkowego materiału. To pomaga na przepływ powietrza i powoduje, że nie będziesz się pocić. To szczególnie istotne w letnich miesiącach, gdy nie masz pod ręką klimatyzacji!

Żaden, nawet najlepszy fotel, nie zastąpi jednak regularnych przerw w pracy czy grze na rozprostowanie kości. Zdaniem fizjoterapeutów nawet najdroższy fotel nie będzie miał przewagi nad cogodzinną, krótką gimnastyką. A najlepiej, jeśli połączysz oba te aspekty – najlepszy fotel i przestrzeganie zasad bhp podczas pracy przy komputerze.

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy