• Kuchnia
  • Poradnik

zaktualizowano

Idealna kuchnia – co musi się w niej znaleźć?

W kuchni spędzamy kilka godzin każdego dnia – na gotowaniu, jedzeniu i rozmowach. Dlatego powinna być ona urządzona z zachowaniem zasad ergonomii, a do tego kompleksowo wyposażona. Co musi znaleźć się w kuchni, aby jej aranżacja cieszyła oko i co ważniejsze – była komfortowa w codziennym użytkowaniu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak praktycznie zorganizować przestrzeń kuchennych szafek oraz szuflad?
  • Jakie rozwiązania w kuchni sprzyjają życiu w zgodzie z naturą?

Kuchnia marzeń: jak można ją stworzyć?

Gdy myślisz o kuchni swoich marzeń, jaki obrazek masz w głowie? My wyobrażamy sobie wnętrze, w którym zabudowa umożliwia maksymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Równie ważne jest kuchenne wyposażenie, czyli sprzęt AGD, garnki, patelnie, naczynia i rozmaite przybory. Powinno być ono dobrane do potrzeb użytkowników oraz rozmieszczone zgodnie z podziałem strefowym obowiązującym w kuchni.

Co musi znaleźć się w kuchni, by przygotowywanie posiłków stało się tak łatwe i przyjemne jak nigdy dotąd? Sprytne rozwiązania, które umożliwią wykorzystanie pełni potencjału tego wnętrza. Chcesz wiedzieć, o czym jest mowa? Zapraszamy Cię do lektury naszego artykułu. 

Jak usprawnić przechowywanie w kuchni? 

Problem z przechowywaniem może dotknąć każdą kuchnię – bez względu na jej wielkość. Często wynika on nie tyle z ilości szafek w zabudowie, ile z braku dobrego pomysłu na uporządkowanie ich wnętrza. 

Co musi znaleźć się w kuchni, aby nie zapanował w niej chaos? Oto kilka prostych, ale skutecznych patentów na usprawnienie kuchennej organizacji:

  • kosze cargo 

Kosze cargo znajdują zastosowanie przede wszystkim przy magazynowaniu zapasów żywności. Wyróżniają się one ażurową konstrukcją umożliwiająca łatwy podgląd ich zawartości. Po otworzeniu szafki z takim koszem, szybko zyskasz orientację, gdzie znajdują się poszczególne artykuły.

Ważne!

Funkcjonalność systemów do przechowywania podnoszą rozmaite akcesoria np. prowadnice z pełnym wysuwem i cichym dotykiem. W górnych szafkach znakomicie sprawują się podnośniki umożliwiające otwieranie ich do góry.

  • systemy narożne

Szafki narożne są trudne do zagospodarowania. Z tego powodu często nazywane są one kuchenną „martwą strefą”. Rozwiązaniem są specjalne systemy do przechowywania dedykowane dla szafek narożnych. 

Może to karuzela składająca się z kilku rzędów obrotowych półek. Ciekawą propozycję stanowią systemy z wysuwanymi w całości na zewnątrz półkami. Do wyboru masz modele o prostym kształcie i zaokrąglone nerki.

  • organizery do szuflad

Szuflady idealnie nadają się do przechowywania sztućców oraz różnych przyborów, bez których trudno obejść się w kuchni. Jeśli zaopatrzysz je we wkłady do szuflad, zawsze będzie panował w nich porządek.

Warto wiedzieć!

Głębsze szuflady warto wyposażyć w maty wodne i antypoślizgowe. Stanowią one skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniem, a nawet uszkodzeniem. Przy okazji nie dopuszczają one do przemieszczania się przedmiotów schowanych we wnętrzu szuflad.

Sprytny pomysł na kuchenne „niezbędniki”

Są przedmioty, które warto trzymać w kuchni na wierzchu, dosłownie w zasięgu ręki. Mowa jest tutaj głównie o przyprawach oraz drobnych akcesoriach takich jak: łyżki cedzakowe, chochle, łopatki, szpatułki itp. Co musi znaleźć się w kuchni, aby można je było przechowywać w sposób estetyczny, a jednocześnie praktyczny?

KAMMONO półka naścienna

Popularnym elementem wyposażenia kuchni jest reling. To rodzaj wieszaka, na którym można umocować rozmaite półeczki, koszyczki, pojemniki, a także haczyki. Relingi instaluje się pod górną zabudową lub zamiast niej. Pomagają one odciążyć kuchenne szafki, a także umożliwiają wygodne przechowywanie najpotrzebniejszych w kuchni gadżetów.

Podobne zastosowanie znajdują kuchenne półki. Na ogół mają one minimalistyczną konstrukcję i niewielkie wymiary. Można na nich ustawić przyprawy w pojemniczkach, zioła w doniczkach oraz niewielkie naczynia.

Rozwiązania w stylu eko

Aranżując strefę zmywania w kuchni, wiele osób marginalnie traktuje obszar pod zlewozmywakiem. Przestrzeń tę warto wyposażyć w komplet pojemników do segregowania odpadów. Taki sortownik to ogromna wygoda oraz spora oszczędność miejsca. Zwalnia on z konieczności trzymania w szafce kilku osobnych pojemników.

Co musi znaleźć się w kuchni, aby praca w niej była bardziej wydajna? Postaw na taśmy LED montowane w listwach. Najchętniej wykorzystuje się je do równomiernego oświetlania roboczych blatów, co zwiększa komfort i precyzję wykonywania rozmaitych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków.

Największą zaletą takich energooszczędnych taśm jest prostota montażu i dyskretna konstrukcja, która nie zakłóca aranżacji kuchni. Dostępne są modele pozwalające na dostosowanie barwy światła do własnych potrzeb. Rozwiązania eko są trendy, a przy okazji bardzo użyteczne. Warto po nie sięgać! Planujesz popracować nie tylko nad funkcjonalnością, ale również estetyką wystroju swojej kuchni? Pomocny może być artykuł: „Jak zmieniają się trendy w aranżacji kuchni w 2022 roku?”.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły