• Poradnik

zaktualizowano

Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami?

Są takie meble, bez których nie sposób wyobrazić sobie kompletnego wyposażenia domu. Przykład? Stół i krzesła! Ich wstawienie do salonu lub jadalni bywa jednak problematyczne. Jeśli zastanawiasz się nie tylko nad tym, jakiego kształtu mebel wybrać, ale też ile miejsca na stół z krzesłami przeznaczyć, sprawdź podpowiedzi architektów i ekspertów od designu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile miejsca na stół z krzesłami przeznaczyć, kiedy wybierasz standardowy, prostokątny mebel?
  • Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami okrągły?
  • Jak zaoszczędzić miejsce w małym salonie, a jednocześnie wciąż cieszyć się wygodą podczas posiłków?
  • Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami owalny lub kwadratowy?

Klasyczny, prostokątny stół z krzesłami – ile miejsca trzeba przeznaczyć?

W wielu domach idealnie sprawdzają się dobrze znane rozwiązania. Jednym z nich jest wybór stołu z prostokątnym blatem, który łatwo wkomponować w resztę aranżacji! Taki mebel sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i wówczas, gdy organizujesz rodzinne przyjęcie albo spotkanie ze znajomymi.

Ile miejsca na stół z krzesłami przeznaczyć? Najlepiej kierować się kilkoma zasadami:

  • Każda osoba przy stole powinna mieć możliwość skorzystania z kawałka blatu o szerokości ok. 60 cm. Taka ilość miejsca zapewnia wygodę podczas jedzenia oraz prowadzonych przy stole rozmów – bez obawy, że łokciem potrącisz sąsiada! Ideałem jest 75 cm na osobę przy stole.
  • A co z długością blatu? Przyjmuje się, że podstawowe nakrycie zajmuje ok. 38 cm przestrzeni. Jeśli jednak zamierzasz urządzać także eleganckie przyjęcia z zachowaniem wszelkich zasad savoir-vivre, na każde nakrycie przeznacz przestrzeń 60 x 45 cm.
  • Ustawiając stół pamiętaj, że zasiadające przy nim osoby powinny mieć możliwość swobodnego odsunięcia krzeseł, aby wstać, gdy zajdzie taka potrzeba. Każde krzesło powinno wysuwać się min. na odległość 70 cm (najlepiej, gdy jest to ok. 90 cm) – zasada ta dotyczy również krzeseł ustawianych u szczytu stołu!

Warto wiedzieć!

Pomimo klasycznego kształtu, stół z prostokątnym blatem wcale nie musi mieć tradycyjnego charakteru! Wszystko zależy od materiałów, z których został wykonany, jego koloru oraz podstawy (mogą to być 4 nogi albo np. jedna podstawa znajdująca się pośrodku). Zwróć więc uwagę na takie szczegóły – dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować domową przestrzeń, a jednocześnie nadać aranżacji charakteru.

Ile miejsca zajmuje okrągły stół z krzesłami?

Stoły z okrągłym blatem w domach pojawiają się o wiele rzadziej niż prostokątne. Jeśli jednak urządzasz niewielki salon (zwłaszcza otwarty na kuchnię), rozważ również taką opcję. Dlaczego? Okrągły stół dodaje aranżacji lekkości! Brak wyraźnych, ostrych krawędzi powoduje, że taki stół zaprezentuje się delikatniej i optycznie nie przytłoczy pomieszczenia. A to szczególnie istotne, gdy urządzasz mały salon, w którym wygodnie przy stole powinno zasiąść minimum 4 domowników!

Okrągły stół – nawet większych rozmiarów – to świetny wybór także do dużych jadalni i salonów. Sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych klasycznie, rustykalnie albo w stylu prowansalskim.

Ile miejsca zajmuje okrągły stół z krzesłami? Wiele osób jest zaskoczonych tym, że na taki stół trzeba przygotować… podobną ilość miejsca, co na stół prostokątny! Choć wydaje się, że okrągłe stoły są mniejsze (a co za tym idzie pomieszczą mniej potraw), wcale tak nie jest! Przeciwnie – ich zwolennicy podkreślają, że łatwiej wykorzystać całą powierzchnię blatu i wygodnie ustawić zarówno dekoracje, jak i przygotowane dania. Nie trzeba przejmować się rogami stołu, które i tak pozostałyby niewykorzystane

Ile miejsca na stół z krzesłami w tej wersji trzeba więc przeznaczyć? Wszystko zależy od tego, ile osób będzie przy nim zasiadać. Dla 4-osobowej rodziny najlepszym rozwiązaniem byłby stół okrągły o średnicy 90 cm. Taki stół zajmie podobną przestrzeń, co stół prostokątny o wymiarach 120 x 80 cm (ok. 2,5 m2 podłogi).

Warto wiedzieć!

Przyjmuje się, że stół okrągły dla 6 osób powinien mieć średnicę minimum 1,3 m, dla 8 biesiadników – ok. 1,5 m, a dla 10 – 1,7 m.

Sposoby na zaoszczędzenie miejsca w małym salonie

Ile miejsca na stół z krzesłami trzeba przeznaczyć, gdy salon jest naprawdę mikroskopijnych rozmiarów? Dokładnie tyle, ile możesz! W takiej sytuacji sięgaj po prostu po sprytne rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić powierzchnię. 

Najprostszą opcją będzie oczywiście stół z rozkładanym blatem. Do wyboru masz m.in. modele klasyczne: gdy zajdzie potrzeba, ich blat rozsuniesz na dwie części i dołożysz do nich trzecią (najczęściej na co dzień ukrytą pod dwuczęściowym blatem). 

Inna możliwość to wybór stołu, który rozkłada się na końcach. Taki stół bywa naprawdę praktyczny – zależnie od sytuacji dobierzesz jedną z 3 dostępnych długości! Wszystko zależy od tego, czy rozłożysz jedną jego część, obydwie, czy też zsuniesz blat do najmniejszych możliwych rozmiarów!

Dobrym rozwiązaniem może też okazać się zamiana tradycyjnego stołu na… przykręcony do ściany blat! Ile miejsca na stół z krzesłami w takiej odsłonie trzeba przeznaczyć? W zasadzie niezbędne minimum. Taki „stół” na co dzień może pozostawać złożony – blat będziesz zsuwał tylko na czas posiłków.

Ile miejsca na stół z krzesłami w nieco innej odsłonie?

Czasem przy aranżacji wnętrza okazuje się, że najlepszym wyborem byłby stół owalny albo kwadratowy. Stół owalny zabiera podobną przestrzeń, co stół prostokątny. 

A wersja kwadratowa? Ogólne zasady, co do ilości miejsca dla każdego zasiadającego przy stole gościa oraz odległości, na jaką można wysunąć krzesło i w tym przypadku pozostają niezmienne. Inaczej jednak kształtuje się ilość potrzebnej przestrzeni. Zwróć więc na to uwagę, przy planowaniu aranżacji! Przykład? Blat stołu prostokątnego, przy którym obiad zje 6 osób powinien mieć wymiary 160 x 90 cm. Przy stole kwadratowym będzie to 120 x 120 cm.

Ile miejsca na stół z krzesłami trzeba będzie przeznaczyć? Wszystko zależy od szczegółów: kształtu stołu, liczby osób, które będą korzystały z mebla oraz ich stylu życia. Wszystkie te kwestie warto wziąć pod uwagę już na początkowym etapie urządzania domowej przestrzeni. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wygospodarować potrzebne miejsce i zapewnić wygodę podczas spotkań przy stole zarówno domownikom, jak i zapraszanym gościom.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły