Jadalnia w stylu art deco – jak dobrać do niej odpowiedni stół oraz krzesła?

Chcesz urządzić swoją jadalnię w sposób odbiegający od sztampy? Pragniesz, aby była ona szykowna, ale bez zbędnej ostentacji? Postaw na jadalnię w stylu art déco – elegancką, a przy tym bardzo komfortową. Podpowiemy Ci, jakie meble dobrze będą komponowały się z takim wystrojem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się wnętrza art déco?
  • Jakie meble sprawdzą się w jadalni zaaranżowanej w tym stylu?

Jadalnia w stylu art déco to doskonała propozycja dla osób, które czują się znudzone surowymi, minimalistycznymi aranżacjami, styl boho jest dla nich zbyt sielski, a glamour przesadnie bogaty. Zachowana w tym klimacie jadalnia będzie elegancka, a jednocześnie przytulna i funkcjonalna.

Stół do jadalni KONAMI

Jadalnia w stylu art déco: jak urządzić takie wnętrze?

Jakimi zasadami kierować się podczas aranżowania jadalni lub innego domowego pomieszczenia zgodnie z tą stylistyką?

  1. Geometria

Zamiłowanie tego wnętrzarskiego stylu do geometrii przejawia się pod postacią intrygujących kształtów mebli, a także dużych, wyrazistych wzorów na tapetach, dywanach, tapicerce. Ten styl to sztuka łączenia w aranżacji mocno różniących się od siebie elementów, co daje bardzo nietuzinkowy efekt.  

  1. Symetria

We wnętrzach art déco panuje ład i porządek. Nawet jeśli próbujesz w nich pogodzić elementy, które na pozór kompletnie do siebie nie pasują, wystrój nadal musi wyglądać na spójny, harmonijny, dobrze przemyślany. 

  1. Zdecydowane kolory

Bazę jadalni w stylu art déco powinny stanowić jasne, spokojne barwy. Dla kontrastu umieszcza się w nich nasycone, szlachetne kolory, takie jak: butelkowa zieleń, granat, czy bordo. Przydają one wnętrzom wytworności, nie dopuszczają do powstania wrażenia monotonii.

  1. Połysk metalu

Złote lub srebrne wykończenie mebli, oświetlenia i dekoracji sprawia, że wnętrza zachowane w tej estetyce wyglądają luksusowo. Połyskujących elementów nie powinno być zbyt dużo. Ten styl jest bogaty, ale klasy także nie można mu odmówić.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/products_clear/38717/ambrosio-stol-okragly--blat---marmur--noga---czarny36251.jpg
Stół do jadalni Ambrosio
  1. Funkcjonalność i prostota

Minimalizm art déco oznacza dążenie do zachowania umiaru. Owszem, przedmioty będące częścią wystroju mają zdobny charakter, ale samych dekoracji jako takich nie powinno być zbyt dużo. Brak stosowania się to tej zasady mógłby oznaczać stworzenie wnętrza nie tyle wysmakowanego, ile epatującego bogactwem, mocno przerysowanego.

Jaki stół będzie pasował do jadalni w stylu art déco?

Wybrany przez Ciebie stół pod względem wielkości oczywiście powinien zgrywać się z metrażem pomieszczenia. Musi być on również dobrze dopasowany do ilości jego użytkowników. 

Jeśli chodzi o wygląd, konstrukcję i materiały, z których wykonany jest stół – na tym obszarze masz całkiem sporą swobodę.

Warto wiedzieć! Styl art déco sprawnie łączy klasyczne wzornictwo z nowoczesnym designem. Dogodne jest to, że można samodzielnie wybrać kierunek, w którym będzie zmierzała aranżacja. Wiele osób stawia na współczesność, gdyż ta koncepcja wystroju pozwala na lepsze dopasowanie wystroju jadalni do pozostałych domowych wnętrz.

Jeśli pragniesz, by w Twojej jadalni prym wiodła klasyka, postaw na stół w całości wykonany z drewna lub model z drewnianymi nogami i blatem z płyty laminowanej, lub pokrytej fornirem.

Najlepiej, jeśli drewniany dekor będzie miał ciemne zabarwienie. Wtedy dobrze podkreśli on dostojeństwo wystroju wnętrza.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/products_clear/54000/zestaw-mebli-do-jadalni-helio-czarny---szare-szklo-36110.jpg
Stół do jadalni Helio

Blat stołu powinien być raczej minimalistyczny, solidnie umocowany. Typowa dla art déco dekoracyjność na ogół dotyczy budowy jego podstawy. 

Wybrany przez Ciebie stół może mieć nogi: kwadratowe, okrągłe, proste lub skośne. W wielu modelach są one dodatkowo wykończone metalem w kolorze złota lub srebra. Czasem ich prostą linię urozmaicają przewężenia. Dzięki takim detalom drewniane stoły, mimo masywnej budowy zyskują optyczną lekkość oraz finezję.

Twój dom urządzony jest z przepychem, ale w duchu nowoczesności? Zdecyduj się na stół ze szklanym lub marmurowym blatem wspartym na metalowym stelażu. Im bardziej geometryczna i fantazyjna będzie jego konstrukcja, tym lepiej.

Jakie krzesła najlepiej dopełnią wystrój jadalni w stylu art déco?

Wybierając krzesła do jadalni zaaranżowanej w tym klimacie, postaw na wygodę. W tym przypadku ma on wymiar miękkiego, tapicerowanego siedziska. 

Nie ma znaczenia, czy szukasz krzeseł klasycznych, czy nowoczesnych – powinny one umożliwiać spożycie posiłku w warunkach pełnego komfortu. W cenie są takie rozwiązania: jak głębokie siedzisko, wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki.

Ważne! Pamiętaj, że krzesła z podłokietnikami są bardzo wygodne, ale wymagają przestrzeni. Sprawdź, czy pod względem rozmiaru będą one pasować do wybranego przez Ciebie stołu. Może okazać się tak, że przy meblu przeznaczonym dla 6 osób, swobodnie zmieszczą się tylko 4 takie krzesła.

Szlachetność stylu art déco to wysokiej jakości materiały. Dlatego wybierz krzesła obite aksamitem, welurem, welwetem lub satyną.

Siedzisko takiego krzesła może być ozdobione dekoracyjnymi pikowaniami, przeszyciami. Dobrze będą one podkreślać jego opływowy kształt.

W klasycznych wydaniu podstawę krzeseł stanowi ciemne drewno. W modelach o bardziej nowoczesnej formie siedzisko osadzone jest na metalowym stelażu lub smukłych, zwężających się ku dołowi nóżkach. 

Znakiem rozpoznawczym stylistyki art déco jest dekoracyjność i artyzm. Nie są one jednak ważniejsze niż funkcjonalność i wygoda. Miej tę zasadę na uwadze, szukając lamp i dekoracji do swojej stylowej jadalni. Pomocny może okazać się artykuł: „Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do jadalni?”.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy