• Poradnik

zaktualizowano

Czyszczenie matowych blatów kuchennych — pro tipy!

Matowe blaty mebli kuchennych idealnie wpisują się w tradycyjne, angielskie albo rustykalne aranżacje. Ich dużą zaletą jest też to, że w przeciwieństwie do blatów lakierowanych, wszelkie odciski palców czy drobne zabrudzenia są mniej widoczne. Rozważasz wprowadzenie matowych blatów również do Twojej kuchni? Sprawdź, jak o nie dbać i utrzymywać je w nienagannym stanie!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są podstawowe zasady, których warto przestrzegać podczas sprzątania kuchni?
  • Które domowe sposoby przydadzą Ci się podczas czyszczenia matowych blatów kuchennych?
  • Po jakie środki ze sklepu warto sięgnąć?
  • Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas sprzątania i projektowania kuchni?

Czyszczenie matowych blatów kuchennych – najważniejsze zasady

O czym warto wiedzieć, zanim zabierzesz się za czyszczenie matowych blatów kuchennych i reszty zabudowy? Najpierw przygotuj sobie potrzebne akcesoria. Matowe blaty kuchenne najlepiej jest czyścić delikatnie, bez nadmiernego pocierania. Zbyt intensywne tarcie może zniszczyć powierzchnię blatów – porysować ją, a nawet zetrzeć wierzchnią warstwę! Takie niedoskonałości nadadzą kuchni nieestetyczny wygląd!

Drugą ważną kwestią jest to, aby meble kuchenne czyścić zawsze od góry do dołu. Zacznij więc od przetarcia górnych półek i szafek wiszących, a dopiero potem przejdź do czyszczenia blatów. Dzięki temu kurz i brud spadający z góry nie zniszczy Twojej wcześniejszej pracy!

Ważne!

Czyszczenie matowych blatów kuchennych zawsze przeprowadzaj miękkimi ściereczkami – bawełnianymi, flanelowymi albo wykonanymi z mikrofibry.

Domowe sposoby na czyste blaty w kuchni

Nie lubisz stosować w domu środków chemicznych albo po prostu chcesz wypróbować naturalne metody? Do czyszczenia matowych blatów kuchennych przydadzą Ci się takie substancje jak: kwasek cytrynowy, soda oczyszczona, płyn do naczyń i ocet. Kiedy Ci się przydadzą?

  • Tłuste zabrudzenia usuniesz roztworem ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Jeśli jednak po przetarciu powierzchni zauważysz, że mieszanka pozostawiła na niej smugi, do wody dodaj kilka kropli octu.
  • Rdzę oraz osad z kamienia usuniesz wodą z octem. Nie obawiaj się przykrego zapachu – szybko wyparuje! Twoje meble będą za to wyglądały jak nowe, a dodatkowo zyskają delikatny, elegancki połysk.
  • Jasne meble kuchenne z zaschniętych i trudnych do usunięcia plam oczyścisz roztworem sody oczyszczonej i wody (4 łyżki sody na 1 litr wody). Jeśli jednak postawiłeś na blaty w kolorze czarnym, grafitowym albo antracytowym, przetestuj najpierw tę metodę na małej, niewidocznej powierzchni. Soda może odbarwić kolor ciemnych blatów!
  • Zaschnięte resztki jedzenia usuniesz też, kiedy przetrzesz je plastrem cytryny albo roztworem kwasku cytrynowego (proporcje 1:2 z wodą). W przypadku tej metody również uważaj na ciemne blaty!

Warto wiedzieć!

Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia nie tylko lśniła czystością, ale też pięknie pachniała, do przygotowanych domowymi sposobami środków czyszczących dodawaj po kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Metody ze sklepu, czyli które gotowe produkty warto wybierać

Jeśli domowe sposoby nie poradzą sobie ze szczególnie uporczywymi zabrudzeniami na blatach w Twojej kuchni, zawsze możesz sięgnąć po gotowe środki czyszczące ze sklepu. Takie środki ułatwią Ci też utrzymanie porządku na co dzień.

Pierwszym z nich, w który warto się zaopatrzyć jest… płyn do mycia szyb! Choć wiele osób stosuje go jedynie na powierzchnie lakierowane lub lustrzane, to płyn do szyb świetnie sprawdza się również do czyszczenia matowych blatów kuchennych! Szybko usuwa z nich zabrudzenia i nie pozostawia nieestetycznych smug!

Równie przydatne często okazują się nawilżane chusteczki. Możesz sięgnąć po produkt dedykowany typowo do sprzątania albo wybrać nasączane chusteczki higieniczne przeznaczone do oczyszczania skóry małych dzieci. Nieduże opakowanie chusteczek warto mieć w kuchni zawsze pod ręką – przyda się, kiedy trzeba będzie zetrzeć nieco zaschniętą plamę z sosu albo mleka. Chusteczkami szybko usuniesz też zgromadzony na blatach kurz.

W kuchni warto mieć również pod ręką środek do zadań specjalnych. Właśnie takim produktem są mleczka i żele do szorowania. Te silne detergenty umożliwiają usuwanie zaschniętych, szczególnie uporczywych plam. Zanim jednak zastosujesz je na całej powierzchni blatu, zrób próbę w najmniej widocznym miejscu. Mleczka i żele mogą odbarwiać ciemne blaty, a śnieżnobiałym nadawać nieco żółtawy odcień.

Praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci życie

Kiedy wiesz już czym i jak przeprowadzić czyszczenie matowych blatów kuchennych, pora na kilka ostatnich wskazówek.

Jesteś dopiero przed wyborem blatów? W takim razie pamiętaj, że zarówno na bardzo ciemnej powierzchni, jak i tej najjaśniejszej, białej, kurz i każda, najmniejsza nawet plamka będą świetnie widoczne! Dlatego też, jeśli lubisz ład i porządek, ale nie przepadasz za codziennym przecieraniem blatów w kuchni, rozważ inne ich kolory.

Po usunięciu plam i zabrudzeń, zawsze wycieraj blaty do sucha – w ten sposób zabezpieczysz je i przedłużysz ich żywotność. Szczególną uwagę podczas sprzątania zwróć na miejsca łączenia blatów ze sobą oraz miejsce styku blatu ze ścianą. To właśnie tam najczęściej zbiera się kurz, tłuszcz oraz drobinki jedzenia. Im starsza (lub gorszej jakości) kuchnia i szpary w tych miejscach większe, tym większe ryzyko zebrania się brudu. Dokładnie więc odkurzaj i oczyszczaj te powierzchnie.

I na koniec ostatnia ważna sprawa – staraj się usuwać zabrudzenia na bieżąco, zanim zestarzeją się i zaschną. To zdecydowanie ułatwi Ci pracę!

Czyszczenie matowych blatów kuchennych, wbrew pozorom, nie jest trudniejsze niż oczyszczanie ich lakierowanych odpowiedników. Wystarczy jedynie odrobina praktycznej wiedzy i właściwe środki!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 3 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły