• Poradnik

zaktualizowano

Jak dobrać biurko do małego pokoju?

Nie każdy może cieszyć się 100 metrowym mieszkaniem lub jeszcze większym domem. Jeśli do wykorzystania masz kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, to wyzwaniem będzie dobre zagospodarowanie każdego centymetra. Jak dobrać biurko do małego pokoju biurowego, by było funkcjonalne i do tego dobrze się prezentowało? Podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O czym pamiętać podczas aranżowania małego pokoju?
  • Jakie są możliwości dobrania biurka do niewielkiego pokoju?
  • Jak samodzielnie wykonać biurko do małego pokoju?

Małe pomieszczenia – duże wyzwania aranżacyjne

Nie zawsze masz do wykorzystania wielkie powierzchnie, gdzie jedynym ograniczeniem podczas urządzania jest Twoja wyobraźnia. Co, jeśli musisz zaplanować rozmieszczenie mebli w małym pokoju? To nie najprostsze zadanie, ale nie jest niemożliwe do wykonania. Współcześni projektanci mebli dają ogromny wachlarz możliwości i proponują takie rozwiązania, które z przyjdą Ci z pomocą nawet wtedy, gdy musisz urządzić mikroskopijnych rozmiarów pokój. 

Współczesne mieszkania projektowane są w taki sposób, by na możliwie niewielkiej powierzchni móc pomieścić maksymalnie wiele osób i przedmiotów. To oznacza logistyczną gimnastykę, ale z pomocą przychodzą takie rozwiązania, jak modułowe meble czy meble wielofunkcyjne, które w kilka chwil potrafią przeobrazić się w mebel o zupełnie innej formie niż początkowo zastana. A jak dobrać biurko do małego pokoju? Możliwości jest kilka i wbrew pozorom to nie takie trudne, jak może Ci się wydawać!

Chłodna ocena sytuacji

Co to znaczy mały pokój? Wyjdźmy od definicji. Dla jednej osoby będzie to pokój o powierzchni 15 metrów kwadratowych, dla kogoś innego 9 metrów. O tym, jak dużego biurka będziesz potrzebować powinny zadecydować Twoje indywidualne potrzeby oraz realna przestrzeń, którą możesz przeznaczyć na ten cel. Odpowiedz sobie na pytanie, do czego tak naprawdę będzie potrzebny Ci ten mebel? Czy okazyjnie będziesz chciał załatwić kilka spraw na laptopie? A może tworzysz swój mały kącik gamingowy lub szykujesz miejsce dla dziecka, które będzie każdego dnia odrabiać przy nim lekcje? Być może to biurko posłuży maluchowi, który dopiero zaczyna przygodę z kartką, ołówkiem i długopisem? Każda z tych sytuacji będzie wymagała nieco innego podejścia.

Biurko ze składanym blatem – kompaktowe rozwiązanie

Jeśli masz ograniczone miejsce, a dodatkowo z biurka będziesz korzystać raczej okazjonalnie, to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie składane biurko. Im prostsza konstrukcja tym lepiej. Zazwyczaj takie meble składają się z blatu o niewielkich gabarytach oraz wsporników z możliwością złożenia. Gdy tylko tego potrzebujesz rozkładasz taki blat, na którym stawiasz laptopa czy zestaw do pisania. Po zakończonej pracy przyrządy znikają z blatu, który w sposób niewidzialny przylega do ściany.

Biurko-regał/łóżko: meble wielofunkcyjne

Jak dobrać biurko do małego pokoju? Z pomocą przychodzą rozwiązania 2w1. W tej roli sprawdzą się meble, które łączą w sobie regał na książki z blatem roboczym, a także łóżka na antresoli z biurkiem umieszczonym poniżej. W takich projektach do czynienia mamy z jednej strony z meblami które pełnią rolę przechowywania drobiazgów i książek, czy są miejscem do snu z miejscem do pracy, czy nauki. Polecamy takie konstrukcje, które tuż pod blatem mają jeszcze dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Dzięki temu po zakończonej pracy schowasz tam laptopa, notatnik i przybory do pisania i unikniesz efektu bałaganu.

Zapomnij o masywnych konstrukcjach – blat na cienkich nóżkach

Myśląc o biurku do małego pokoju zwracaj uwagę na to, by nie przytłoczyć optycznie pomieszczenia. Liczą się nie tylko gabaryty mebla, ale także ich konstrukcje. Jeśli staniesz przed wyzwaniem zakupu biurka do małego pokoju, to postaw raczej na proste formy. Dużo lepiej sprawdzi się prosty, cienki blat wsparty na cienkich nóżkach niż tradycyjne biurko z zabudowanymi bokami, które wykonane są z jednolitego kawałka drewna bądź płyty.

Zwróć uwagę na proporcje

Wielkość pokoju to jedna sprawa. Weź także pod uwagę proporcje pomieszczenia, dla którego szukasz biurka. Blat może być bardziej podłużny lub kwadratowy, a to w przypadku małych pokoików może mieć decydujące znaczenie. Jeśli Twój pokój ma rzut podłużnego prostokąta, to prawdopodobnie lepiej sprawdzi się mebel o podłużnym blacie. W przypadku pokoi o rzucie zbliżonym do kwadratu, być może lepszym pomysłem będą bardziej zwarte, kompaktowe modele biurka. Przeanalizuj tę kwestię zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Najlepiej wymierz dokładnie miejsce, w którym planujesz usytuować biuro, by po powrocie ze sklepu nie zastała Cię niemiła niespodzianka.

Pro Tip

Nie zapomnij o miejscu na fotel oraz przestrzeni niezbędnej do jego odsuwania. Przy dokonywaniu pomiarów weź pod uwagę tych dodatkowych kilkadziesiąt centymetrów.

Biurko na wymiar – sposób na dopasowanie idealne

Jest jeszcze jeden sposób na to, by idealnie dopasować biurko do małego pokoju. Możesz sam je zaprojektować i zlecić stolarzowi lub jeśli masz takie umiejętności i sprzęt – wykonać je samodzielnie. Dzięki temu masz szansę na idealne i najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni. Takie biurko możesz wykonać na przykład ze zwykłej płyty meblowej – drewnianej lub MDF, którą osadzisz na nóżkach lub na stałe przymocujesz do ściany na wspornikach. Bardzo często takie rozwiązania stosuje się w pokojach dziecięcych, gdzie w jednym pomieszczeniu mieszka więcej niż jeden lokator. Taki wąski blat, który ciągnie się na całej długości jednej ze ścian świetnie sprawdzi się w roli biurka dla rodzeństwa, które dzieli ze sobą jedną przestrzeń.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły