• Poradnik

zaktualizowano

Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu?

Wyposażasz domowe biuro? A może Twoja pociecha rozpoczyna naukę w szkole? W obydwu przypadkach czeka Cię zakup biurka. Przy jego wyborze nie kieruj się jedynie względami estetycznymi! Pod uwagę weź również funkcjonalność mebla oraz jego wymiary. Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu korzystającej z niego osoby i dlaczego to takie ważne? Powodów jest co najmniej kilka!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie znaczenie dla zdrowia ma wysokość biurka?
  • Jak dobrać biurko do wzrostu dziecka?
  • Jakie wymiary powinno mieć biurko dla dorosłych?
  • Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie biurka?

Dlaczego wysokość biurka jest tak ważna?

Zestaw mebli biurowych Cloe
Zestaw mebli biurowych Cloe

Po co w ogóle zaprzątać sobie głowę wysokością biurka? Zarówno Ty podczas pracy, jak i Twoje dziecko, kiedy się uczy lub odrabia lekcje, siedzicie przy biurku. Każdego dnia zapewne spędzacie więc w tej pozycji wiele godzin! Jeśli po pracy coraz częściej odczuwasz bóle pleców, karku i głowy, a Twoje dziecko zaczyna się garbić, sprawdź wysokość biurka. Wymiary tego mebla mają duże znaczenie dla Waszego zdrowia, wyglądu i samopoczucia!

Kiedy biuro jest zbyt niskie, pisanie czy odczytywanie przy nim dokumentów będzie powodowało, że zaczniesz się garbić. Z kolei zbyt wysokie biurko wymusi utrzymywanie głowy w nienaturalnej pozycji. Nieświadomie będziesz ją zadzierał i lekko wysuwał do przodu podbródek. Efekt? Mogą pojawić się bóle karku, szyi i głowy! Co więcej, źle dobrana wysokość biurka przyczyni się do powstania nieprawidłowych nawyków. Będziesz więc garbił się albo zadzierał głowę o wiele częściej – i to nie tylko podczas pracy!

Warto wiedzieć!

Pozycja siedząca nie jest naturalną dla człowieka pozycją, w której powinien pozostawać przez wiele godzin! Ludzie przystosowani są raczej do ciągłego ruchu, przemieszczania się – ewentualnie pozostawania w pozycji stojącej. Dlatego też tak ważne jest, abyś dobrze dobrał wysokość biurka do wzrostu oraz co jakiś czas robił sobie przerwy w pracy. W ich czasie odejdź od biurka, a najlepiej przeciągnij się i wykonaj kilka skłonów!

Biurko z trzema szufladami Loria
Biurko z trzema szufladami Loria

Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu dziecka?

Zakup pierwszego biurka dla Twojej pociechy może być nieco stresujący. Chciałbyś przecież, aby Twoje dziecko miało dość miejsca na wszystkie szkolne przybory i książki. Ważne jest też, aby na biurku zmieścił się komputer. Najlepiej byłoby przy tym tak dobrać szerokość i wysokość biurka do wzrostu dziecka, aby posłużyło mu ono choć przez kilka lat. Czy to jest możliwe? Tak! Wystarczy, że przy wyborze mebla skupisz się na jego wymiarach.

Optymalna długość blatu dziecięcego biurka to ok. 100-120 cm. Na tak dużym biurku zmieszczą się wszystkie pomoce naukowe oraz monitor komputera. Szerokość biurka powinna z kolei wynosić minimum 60 cm. A co z jego wysokością? Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu dziecka? Masz przynajmniej 3 możliwości!

  • Wybierz biurko idealnie dopasowane do wzrostu Twojego dziecka. Dla najmłodszych dzieci o wzroście 116-125 cm będzie to 53 cm, dla starszych (mierzących 126-134 cm) – 56 cm. Wadą tego rozwiązania jest to, że biurko posłuży dziecku bardzo krótko. Czasem już po roku będzie konieczna wymiana mebla!
Biurko z wysuwanym blatem Jenna
Biurko z wysuwanym blatem Jenna
  • Kup wyższe biurko wraz z ergonomicznym fotelem z regulacją wysokości. Młodszemu dziecku, od razu na początku szkolnej przygody możesz zakupić biurko o wysokości ok. 63-67 cm. Dorośnie do niego, kiedy jego wzrost wyniesie ok. 150 cm. Wcześniej odpowiednią wysokość względem blatu uzyskacie przy pomocy fotela. Kiedy Twoje dziecko wejdzie w wiek nastoletni i będziesz zmieniał wystrój jego pokoju, wymień też biurko. Zamów wtedy takie o standardowej wysokości, tj. ok. 75 cm wysokości.
  • Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu dziecka bez konieczności wymiany mebla? Postaw nie tylko na krzesło, ale też biurko z regulacją wysokości! Dzięki temu obydwa meble posłużą Twojemu dziecku naprawdę długo!

Wymiary biurka dla dorosłych osób

Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu w przypadku dorosłych? Standardowo uznaje się, że biurko dla dorosłego powinno mieć ok. 75 cm wysokości. Jednak takie biuro będzie właściwe jedynie dla osób średniego wzrostu, tj. 167-175 cm. Jeśli jesteś niższy (między 158 a 166 cm), wybierz biurko o blacie na wysokości maksymalnie 71 cm. Z kolei osoby bardzo wysokie (wzrost powyżej 183 cm) powinny celować w biurko do pracy z blatem umieszczonym na wysokości 82 cm.

Nowoczesne biurko Nicole z ryflowanym forntem
Nowoczesne biurko Nicole – kaszmir

Ciekawym rozwiązaniem dla dorosłych, które w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne, jest też zakup biurka z regulowaną wysokością. Takie biurko umożliwi Ci pracę w pozycji siedzącej albo stojącej! Dlaczego warto rozważyć tę opcję? Praca na stojąco jest o wiele korzystniejsza dla Twojego ciała niż długotrwałe siedzenie! Stojąc minimalizujesz takie problemy zdrowotne jak: bóle pleców i szyi czy problemy z krążeniem. Co więcej, kiedy stoisz pracuje więcej Twoich mięśni, a Ty spalasz o 20% więcej kalorii niż gdybyś w tym samym czasie siedział!

Fotele ergonomiczne, które mogą Cię zainteresować:

Długotrwałe stanie nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Jeśli w tej pozycji będziesz pracował codziennie po 8-10 godzin, mogą pojawić się u Ciebie problemy z żylakami albo obrzęki nóg (zwłaszcza łydek i kostek). Najlepiej więc znaleźć „złoty środek” i co kilka godzin zmieniać ułożenie ciała. I tu właśnie przydaje się biurko z regulacją wysokości. Jak dobrać wysokość biurka do wzrostu w tym przypadku? Najczęściej blat możesz swobodnie podnosić w zakresie od 70 do 115-120 cm. Taka regulacja jest odpowiednia dla większości osób pracujących przy komputerze.

Warto wiedzieć!

Biurka z regulacją wysokości blatu coraz częściej wybierane są nie tylko przez osoby pracujące przy komputerze z domu. Stawiają na nie również wielkie korporacje – takie biurka stają się standardowym wyposażeniem np. wielu sal konferencyjnych!

Biurko z szufladą Maleza
Biurko z szufladą Maleza

Nie tylko wysokość biurka! Wymiary, które również mają znaczenie

Kiedy dobierzesz już odpowiednią wysokość biurka do wzrostu, zwróć uwagę na inne jego wymiary, które mają wpływ na Twoje zdrowie. Pamiętaj, że podczas pracy powinieneś zachować minimum 40 cm odległości wzroku od monitora komputera. Jeśli odległość ta będzie mniejsza, narazisz się na łzawienie oraz pękanie naczynek krwionośnych oczu.  Zadbaj też, aby Twoje biurko miało minimum 65-70 cm głębokości i ok. 120 cm długości. Dzięki temu z łatwością zmieścisz na nim wszystkie potrzebne rzeczy i przez cały czas zachowasz wygodę! Na biurku znajdzie się wówczas miejsce zarówno na dokumenty, komputer, jak i filiżankę z kawą!

Dobranie właściwej wysokości biurka do wzrostu ma znaczenie nie tylko w przypadku dzieci. Równie ważne jest dla osób dorosłych. Dzięki temu wyrobisz sobie dobre nawyki podczas pracy, a także zapobiegniesz wielu problemom zdrowotnym. Zadbasz też o swój komfort – utrzymywanie poprawnej pozycji ciała podczas pracy nie tylko zminimalizuje ewentualne bóle. Przyczyni się także do poprawy Twojego samopoczucia! Wszystko to pozytywnie wpłynie na jakość wykonywanej pracy oraz jej tempo!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły