• Poradnik

zaktualizowano

Jak odpowiednio przygotować się do samodzielnego montażu mebli?

Samodzielny montaż mebli to rozwiązanie cenione przez wiele osób! Pozwala zaoszczędzić pieniądze i daje sporo satysfakcji. Jeśli nieco się go obawiasz, bo nigdy nie składałeś sam mebli do pokoju dziennego, śpieszymy z pomocą! Sprawdź, co trzeba wiedzieć, aby szybko i sprawnie samodzielnie złożyć każde meble!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie narzędzia będą Ci potrzebne do pracy?
  • Jak przygotować pomieszczenie, w którym zamontujesz meble?
  • Jakich zasad trzeba przestrzegać, aby samodzielny montaż mebli przebiegał szybko i sprawnie?
  • Jak i kiedy zamontować gałki, szuflady i inne elementy dodatkowe mebli?

Narzędziowy niezbędnik przy montażu mebli

Kiedy w Twoim domu pojawią się paczki z zakupionymi meblami, pierwsze co powinieneś zrobić to znaleźć i dokładnie przeczytać instrukcję ich składania! To właśnie w niej zamieszczone są informacje na temat tego, jakich narzędzi trzeba będzie użyć oraz jak łączyć ze sobą poszczególne elementy. Sprawdź, czy wszystko jest dla Ciebie jasne i zrozumiałe.

Następnie przygotuj podstawowe narzędzia. Najważniejszym z nich będzie śrubokręt albo wiertarko-wkrętarka. To drugie urządzenie przyda Ci się zwłaszcza, jeśli planujesz złożenie całego kompletu mebli. Znacznie przyspieszy i ułatwi pracę!

Przydatny może okazać się także młotek. Najbardziej przydaje się on przy wieszaniu przygotowanych szafek albo składaniu szaf i regałów (najczęściej ich plecy są przytwierdzane do reszty mebla za pomocą małych gwoździków).

W zestawie mebli są szafki wiszące? Koniecznie więc zadbaj, aby podczas ich montażu mieć przy sobie poziomicę!

Ważne!

Jeśli czytając instrukcję napotkałeś niejasności, spróbuj rozwikłać je jeszcze zanim rozpoczniesz prace. Dzięki temu prawdopodobnie uda Ci się uniknąć sytuacji, w której będziesz musiał wyciągnąć już wkręcone śruby i niepotrzebnie tracić czas. Zapisy z instrukcji bardzo często możesz np. porównać z instruktażowym filmikiem zamieszczonym w internecie przez producenta mebli, które zamierzasz złożyć.

Przygotuj pomieszczenie!

Drugą ważną kwestią poprzedzającą właściwy samodzielny montaż mebli powinno być przygotowanie pomieszczenia. Być może jesteś w trakcie większego remontu i czeka Cię jeszcze pomalowanie ścian albo ułożenie paneli na podłodze? W takim razie z wyjęciem z opakowań części meblowych i ich składaniem wstrzymaj się do czasu, aż inne prace zostaną wykonane. Nie będziesz miał problemu z przechowywaniem lub ochroną przed zniszczeniem się nowych mebli, a mniejsze części nie zawieruszą się podczas sprzątania.

Przygotowanie pomieszczenia obejmuje też takie zadania jak np. rozplanowanie całej aranżacji. Ustal dokładnie gdzie powinien stanąć każdy mebel. Jeśli zamierzasz przymocować do ścian szafki wiszące albo przytwierdzić do nich regały, sprawdź, czy na pewno możesz to zrobić. Pamiętaj, że ścianki działowe w niektórych budynkach są na tyle lekkie i cienkie, że mogą nie utrzymać ciężaru rzędu półek wypełnionych książkami. W ścianach, pod tynkiem, biegną też kable – zaopatrz się więc w choćby najprostszy wykrywacz przewodów i sprawdź ich rozkład. Zrób to nawet, jeśli masz przy sobie dokładne plany budynku!

Na koniec przygotuj miejsce, na którym będziesz składał meble. Jeśli nie chcesz, aby ich kanty porysowały świeżo ułożone panele, rozłóż na podłodze kartony albo koce i ręczniki. Pracuj dopiero na tak przygotowanym podłożu.

Najważniejsze zasady, czyli w jakiej kolejności montować poszczególne elementy

Kiedy wszystko jest już przygotowane, samodzielny montaż mebli nie powinien przysporzyć Ci większych kłopotów. Zwłaszcza, jeśli będziesz pamiętał o kilku podstawowych zasadach:

  • Jeśli planujesz montaż szafek wiszących i stojących, zacznij od tych, które trzeba powiesić. Będziesz miał łatwiejszy dostęp do ściany i wygodniej będzie Ci się pracowało.
  • Zapewnij sobie pomocnika. Kiedy składasz większe meble, takie jak szafa, narożnik czy wysoki regał, dobrze, abyś mógł liczyć na wsparcie drugiej osoby. Przyda Ci się ono zwłaszcza wówczas, kiedy trzeba będzie nałożyć drzwi szafy na zawiasy, przesunąć mebel albo przyłożyć do niego długą, nieforemną część.
  • Posegreguj części. Taka praktyka jest szczególnie polecana, jeśli składasz większy, bardziej skomplikowany mebel albo cały duży zestaw. Wówczas dobrze jest na samym początku oddzielić od siebie części „szkieletu” mebla, szuflad i półek. Ostatecznie przyspieszy to Twoją pracę!

Warto wiedzieć!

Składanie mebli zaczynaj zawsze od największych części i podstaw mebla. Szuflady i półki pozostaw na koniec.

Pora na ostatnie szlify i dodatki!

Kiedy wykonałeś już większość prac, pora na montaż detali. To zadanie, choć wydaje się najprostsze, wymaga czasem odrobiny precyzji. Na tym etapie zamontujesz takie elementy wykończeniowe jak gałki, uchwyty, półki czy szuflady. Zwróć szczególną uwagę na to, aby równo zamontować zwłaszcza elementy widoczne z zewnątrz. Sprawdzaj też, czy żaden uchwyt lub gałka nie jest przekręcona w inną stronę niż pozostałe – zaoszczędzi Ci to ewentualnych późniejszych poprawek.

Co potem? Pozostanie Ci już tylko wstawić złożone meble na docelowe miejsca i ułożyć na nich rzeczy!

Samodzielny montaż mebli od kilkunastu już lat zyskuje na popularności. Obecnie niemal wszystkie meble, które możesz zamówić online i stacjonarnie, złożysz sam. Jeśli dobrze się do tego przygotujesz i zaopatrzysz we wszystkie potrzebne podczas pracy narzędzia, złożenie mebli nie zajmie Ci zbyt dużo czasu. Zwykle wystarcza 1-2 dni, by cieszyć się całym nowym kompletem mebli. Pojedyncze sztuki złożysz jeszcze szybciej – z powodzeniem na pracę możesz przeznaczyć zaledwie jedno popołudnie.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły