Jak osobowość człowieka wpływa na wybierane przez niego style aranżacyjne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to się dzieje, że jednym osobom bardziej podobają się pełne blasku wnętrza glamour, a inni wolą skandynawską prostotę? Jeśli tak, rąbka tajemnicy pomoże Ci uchylić teoria typów osobowości. W dużej mierze od tego, jakie cechy dominują w Twoim charakterze i jak reagujesz na życiowe sytuacje zależy, jak urządzisz swój salon, sypialnię czy całe mieszkanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Która teoria typów osobowości jest najbardziej znana i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?
  • Jakie style wnętrzarskie najczęściej wybierają otwarci, radośni ekstrawertycy?
  • Co podoba się introwertykom ze skłonnością do perfekcjonizmu?
  • Na jaki styl najchętniej stawiają osoby pewne siebie i władcze?
  • W jakich wnętrzach dobrze poczują się ci, którzy na co dzień są spokojni i wrażliwi?

Osobowość, a wybierane style aranżacyjne

Najbardziej popularna teoria typów osobowości, pod którą podwaliny stworzył starożytny grecki filozof Hipokrates, wyróżnia 4 rodzaje charakterów: sangwinik, melancholik, choleryk i flegmatyk. Czy można odnieść ją do sposobu urządzania wnętrz i podejmowanych decyzji zakupowych? Oczywiście, że tak! Twój charakter i sposób bycia ma przecież istotny wpływ na to, jak się ubierasz, jak lubisz spędzać czas i jak urządzasz swój dom. Warto więc uważnie przyjrzeć się sobie i zobaczyć jak oddziałuje na siebie relacja: osobowość a wybierane style aranżacyjne.

Sangwinik, czyli otwarty, emocjonalny optymista

Pierwszy wspomniany typ osobowości, sangwinik, to osoba, którą mógłbyś określić jako „duszę towarzystwa”. Sangwinicy są radośni i spontaniczni. Lubią pracować z ludźmi, a nowe wyzwania postrzegają jako szanse na rozwój. Często jednak działają chaotycznie, szybko się nudzą i porzucają w połowie rozpoczęte projekty.

Jak taka osobowość przekłada się na wybierane style aranżacyjne? Sangwinik najlepiej czuje się we wnętrzach eklektycznych. Ich aranżacja nie wymaga podporządkowywania się schematom i zasadom. Wystarczy odważnie wybrać motyw przewodni, a potem swobodnie odnosić się do niego, łącząc pozornie niepasujące do siebie elementy. Warto też dodać wyrazisty kolor. Takie eksperymenty aranżacyjne przeprowadzane przez sangwiników kończą się zwykle pełnym sukcesem!

ideaWARTO WIEDZIEĆ! Kolory, które najczęściej spotkasz we wnętrzach zaaranżowanych przez sangwinika to żółty, pomarańczowy lub zielony w czystych, wiosennych odcieniach.

Perfekcjonistyczny melancholik

Drugi wymieniany typ osobowości to melancholik. Jak w jego przypadku wygląda relacja osobowość, a wybierane style aranżacyjne?
Melancholik jest utalentowanym, poważnym analitykiem. Ma skłonność do drobiazgowego sprawdzania wszystkich faktów przed podjęciem decyzji. Jest zorganizowany i oszczędny. Bywa jednak nieufny, przesadnie ostrożny i wycofany. Wcześniej dostrzeże zagrożenia niż szanse.

Masz osobowość melancholika? Zapewne więc dobrze poczujesz się w jasnych, harmonijnych wnętrzach w stylu minimalistycznym lub skandynawskim.

  • Minimalizm zakłada dokładne przemyślenie i zaprojektowanie przestrzeni. Żaden przedmiot nie znajdzie się w Twoim salonie przypadkiem, każdy ma spełniać określone funkcje. Kolory wnętrza są stonowane: dominują szarości i barwy złamanej bieli.

  • Wnętrza skandynawskie bardzo często stanowią cieplejszą wersję minimalistycznych. Meble i dodatki wykonane są z naturalnych materiałów, którym towarzyszą jasne kolory. Pomieszczenia stają się proste i harmonijne. A to sprawia, że łatwiej w nich odpocząć i zachować tak ważny dla melancholików perfekcyjny porządek.

Władczy i energiczny choleryk

Najczęściej chyba komentowanym typem osobowości jest choleryk. Osoba, którą cechuje taki charakter jest aktywna, bardzo ambitna i konsekwentna w działaniu. Pracuje szybko i efektywnie, lubi przewodzić innym. Choleryk nie znosi jednak sprzeciwu, a dla osiągnięcia celu może nawet posunąć się do manipulacji. Choć budzi w innych zaufanie, sam momentalnie ocenia ich z pozycji siły i gardzi słabościami.

Czy w przypadku choleryka również widoczna jest reguła dotycząca osobowości, a wybieranych stylów aranżacyjnych? Jak najbardziej! Cholerycy to miłośnicy stylu glamour.

Wnętrza glamour są odważnym, wyrazistym połączeniem blasku i elegancji. Pojawiają się w nich miękkie tkaniny, kryształowe i złote ornamenty połyskujące dodatki, oraz pikowane sofy. Aby wszystko to stanowiło harmonijną całość, projekt wnętrza musi wykonać osoba energiczna i przebojowa, której pomysły wykraczają poza znane schematy. A to przecież  typowe cechy choleryka.

Opanowany i cierpliwy flegmatyk

Flegmatycy to osoby ciche, spokojne i pogodne. Są empatyczne, chętnie wysłuchują innych. W pracy kompetentne i solidne, bywają jednocześnie mało asertywne. Flegmatycy unikają konfliktów, nie lubią zmian, a podejmowanie decyzji jest dla nich zawsze ogromnym wyzwaniem.

Ludzie charakteryzujący się takim typem osobowości bardzo chętnie urządzają wnętrza w stylu ekologicznym. Dlaczego? Styl ekologiczny zakłada wykorzystywanie przedmiotów z recyclingu, zwrot w kierunku natury i przyrody. Popularne jest samodzielne odnawianie mebli wyszukanych na targach staroci lub w komisach. A to wymaga spokoju, cierpliwości oraz dużej dozy empatii.

ideaWARTO WIEDZIEĆ!
Flegmatycy najlepiej czują się we wnętrzach utrzymanych w kolorach ziemi.

Relacja osobowość, a wybierane style aranżacyjne bardzo rzadko brana jest na co dzień pod uwagę. Kiedy jednak chwilę zastanowisz się nad tym tematem, odkryjesz, jak bardzo jest widoczna. Warto więc, będąc w odwiedzinach u dalszych znajomych albo rozpoczynając współpracę z nowym kontrahentem, zwrócić uwagę na to, jak urządzono salon lub biuro. Łatwiej będzie Ci wówczas określić charakter danej osoby i zdecydować, czy Wasza relacja ma szanse na powodzenie. Tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym ważne są przecież nie tylko wiedza i kompetencje, ale też ułatwiająca wspólne działanie zbieżność charakterów.

O autorze

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Powiązane wpisy