• Poradnik

zaktualizowano

Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną?

Meble tapicerowane skórą naturalną nie tracą na popularności, co jest wynikiem ich ponadczasowego charakteru i tego, w jaki sposób wpływają na wyrazistość poszczególnych aranżacji wnętrzarskich. Pokój dzienny lub gabinet, które są wyposażone w meble ze skórzaną tapicerką nabierają nuty swoistej elegancji, wyważonego wyrafinowania i ekskluzywności. Jednak, aby ich wysoka jakość i estetyczny wygląd trwały przez długie lata, należy je w odpowiedni sposób czyścić i pielęgnować. Przekonaj się, jak powinna przebiegać pielęgnacja tapicerki skórzanej.

Meble w skórze naturalnej – w czym tkwi ich fenomen?

Meble wypoczynkowe ze skóry naturalnej stanowią synonim elegancji, luksusu i dobrego gustu. Ale ich fenomen tkwi również w wysokiej jakości i niebanalnej trwałości. Ponadto skóra obiciowa ma uniwersalny charakter wzorniczy. Gdyż w zależności od projektu formy mebla, będzie optymalnym rozwiązaniem tapicerskim dla każdego stylu – zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego.

Wraz z upływem czasu tapicerka skórzana nabiera szlachetności i nawet po wielu latach eksploatacji wygląda gustownie. Oczywiście pod warunkiem, że o nią odpowiednio zadbamy. W tym celu niezbędna jest regularna pielęgnacja tapicerki skórzanej. Dzięki temu meble pokryte skórą nie tylko będą efektownie wyglądać przez długie lata, ale i będą odpowiednio zabezpieczone przed trudami codziennej eksploatacji.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/naroznik-basic-relax-ii-skora36561.webp

Jak z czasem zmienia się wygląd tapicerki skórzanej?

Mimo że meble pokryte skórą naturalną uznawane są za niezwykle jakościowe, trwałe i szlachetne, to warto wiedzieć, że ich wygląd z biegiem czasu nieco się modyfikuje. Co jest procesem naturalnym i nie uznawanym za wadę, a wręcz przeciwnie. W miarę użytkowania mebla, skóra nabierać będzie pewnych śladów naturalnego zużycia, co jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Dzięki odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu ślady te pojawiać się będą jednakże w minimalnym zakresie. Jak należy rozumieć odpowiedni sposób pielęgnacji mebli skórzanych? Poznaj kilka najważniejszych zasad, których przestrzeganie pomoże Ci zachować charakter, miękkość i nieskazitelny wygląd mebli ze skóry naturalnej.

Dlaczego warto wybrać meble ze skóry naturalnej?

    • Najbardziej szlachetny materiał wśród tapicerek meblowych.
    • Każdy mebel staje się unikalny, gdyż skóra jako materiał pochodzenia zwierzęcego posiada charakterystyczne znamiona.
    • Skóra naturalna jest elastyczna i przyjemna w dotyku.
    • Naturalna plastyczność i elastyczność sprawiają, że skóra ciągle „pracuje”, a dzięki temu mebel zachowuje swój pierwotny kształt.
    • Tapicerka ze skóry naturalnej nadaje się zarówno na meble twardsze, jak też bardzo miękkie i sprężyste.
    • Skóra współpracuje z otoczeniem dostosowując się do jego temperatury, sprzyja regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu, daje użytkownikowi uczucie komfortu.
    • Przyjazna alergikom – nie pochłania kurzu, a przy tym jest łatwa w utrzymaniu czystości i konserwowaniu.
    • Służy przez długie lata – regularna pielęgnacja tapicerki skórzanej sprawia, że utrzymane zostaną wszystkie walory użytkowe, elastyczność oraz piękny wygląd.
    • Skóra naturalna nadaje meblom klasy i elegancji.

Pielęgnacja tapicerki skórzanej w kilku krokach

Skórzana tapicerka jest ponadczasowa i symbolizuje współczesny luksus w najlepszym wydaniu. Jej wybór podkreśla estetykę wnętrz i sprawia, że nabierają charakteru. Pytanie jednak: jak sprawić, by meble skórzane ciągle wyglądały jak nowe? Na szczęście pielęgnacja tapicerki skórzanej nie jest zbyt kłopotliwym zajęciem. W kilku prostych krokach możesz zadbać o skórę, by pozostała miękka, nie wyblakła i zawsze prezentowała się luksusowo.

https://meble-bogart.pl/blog/wp-content/uploads/2022/01/naroznik-skorzany-z-funkcja-spania-molina-mini-promocja45366.jpg

Codzienna pielęgnacja tapicerki skórzanej

Aby meble w skórzanej tapicerce zachowały piękny wygląd, warto zadbać o podstawową pielęgnację na co dzień. Polega ona na regularnym i starannym odkurzaniu ich powierzchni przy użyciu odkurzacza z miękką szczotką. Następnie delikatnie przetrzyj skórę szmatką dobrze odsączoną z nadmiaru wilgoci, po czym wytrzyj do sucha inną ściereczką. Jeżeli tapicerka ulegnie zabrudzeniu, nie trzyj plamy zbyt intensywnie. Namocz miękką ściereczkę w letniej wodzie i delikatnie odsączaj nią plamę, wykonując ruchy od jej krawędzi do środka. W przypadku mokrych plam, wykorzystaj ręcznik papierowy, aby pochłonął nadmiar wilgoci.

Regularna konserwacja i pielęgnacja tapicerki skórzanej

Oprócz codziennej dbałości o czystość powierzchni skórzanej, raz na kilka tygodni należy przeprowadzić proces konserwacji. Polega on na użyciu specjalnych środków dedykowanych tapicerkom skórzanym. Pierwszy zabieg konserwujący najlepiej wykonać od razu po zakupie nowego mebla. Ułatwia to jego kolejne czyszczenie i minimalizuje ryzyko powstawania trudno usuwalnych zabrudzeń. Wszystkie preparaty, jakich chcesz użyć do czyszczenia i konserwacji skóry, należy najpierw przetestować w mało widocznym miejscu. Warto dobrać dany środek do rodzaju skóry, którą został obity mebel. Środki czyszczące stosujemy zawsze na dużych powierzchniach, nanosząc je od szwu do szwu. Mebel nadaje się do użytku wyłącznie po całkowitym wyschnięciu preparatów konserwacyjnych.

Najlepiej jest korzystać z delikatnych, bardziej naturalnych środków konserwujących, które w składzie nie posiadają alkoholu, ani rozpuszczalników. Zbyt mocno chemicznymi preparatami możemy tylko pogorszyć jej stan, przez co nie tylko będzie gorzej się prezentować, ale również się odbarwiać i pękać. Lepiej zainwestować w droższe środki lecz z dobrym składem.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły