Jak rozplanować wnętrze domu — Meble Bogart podpowiada!

Budowa domu nie zaczyna się od położenia pierwszej cegły! Jeśli chcesz, aby budynek, w którym zamieszasz był maksymalnie funkcjonalny, najważniejsze prace musisz wykonać dużo wcześniej, jeszcze na etapie powstawania projektu. To wtedy właśnie następuje planowanie wnętrza domu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by uzyskać wymarzony efekt!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego przed budową domu trzeba poświęcić czas na wykonanie dokładnych planów?
  • Czym są strefa dzienna i strefa nocna w domu?
  • Jak zaplanować strefę dzienną?
  • Co wziąć pod uwagę, organizując strefę nocną?

Dlaczego planowanie wnętrza domu jest takie ważne?

Kiedy decydujesz się na budowę domu, zyskujesz niepowtarzalną szansę dostosowania wszystkich pomieszczeń do swoich potrzeb! Tylko od Ciebie zależy ile sypialni znajdzie się w domu, jak duży będzie salon i czy pojawi się przy nim otwarta, czy zamknięta kuchnia. Żadnej z tych decyzji nie warto podejmować w pośpiechu, bazując tylko na podpatrzonych u innych rozwiązaniach! Co innego ważne przecież będzie dla rodziny z małymi dziećmi, a co innego – dla pary singli zajmującej się hodowlą psów. Inne oczekiwania co do wnętrza domu będzie miał lekarz, który planuje zmieścić w budynku również swój gabinet, a inne – wielopokoleniowa rodzina z sędziwym seniorem.

Kolekcja Kastelio

Wszystkie wymagania każdej z tych osób trzeba uwzględnić właśnie na etapie planowania wnętrza domu. Tylko wówczas budynek będzie naprawdę funkcjonalny. Jak się za to zabrać? Zacznij od wydzielenia strefy dziennej i nocnej.

Czym są strefa dzienna i strefa nocna?

Czym są strefa dzienna i nocna w domu? Strefa dzienna to te miejsca, w których czas będziesz spędzał wraz z innymi członkami rodziny albo gośćmi. To właśnie w pomieszczeniach strefy dziennej jest miejsce na rodzinne gry i zabawy oraz urządzanie przyjęć. Prawidłowe planowanie wnętrza domu zakłada, że strefa dzienna to takie pomieszczenia jak: salon, kuchnia, jadalnia, wszystkie gabinety do pracy, pracownie oraz pokoje do gier.

Strefa nocna z kolei to pomieszczenia, do których z reguły wstęp mają tylko domownicy. To w nich będziesz odpoczywał i relaksował się po każdym dniu. W związku z tym do strefy nocnej zaliczyć trzeba: sypialnie, łazienki oraz garderobę.

WARTO WIEDZIEĆ! Bardzo często do pomieszczeń strefy dziennej zalicza się także wszelkie domowe schowki oraz pomieszczenia gospodarcze – np. pralnie albo spiżarnie. Choć nie przyjmujesz w nich gości, dostępne są zawsze dla wszystkich domowników, którzy w każdym czasie mogą swobodnie z nich korzystać.

Najważniejsze zasady planowania strefy dziennej

O czym warto pamiętać, kiedy zabierasz się za planowanie wnętrza domu i obmyślasz układ strefy dziennej? Zwróć uwagę na takie aspekty jak:

Zestaw mebli kuchennych Kate
  • Ustawność i przestronność pomieszczeń. W wielu domach pomieszczenia strefy dziennej pełnią jednocześnie wiele funkcji. W niejednym salonie z łatwością można wydzielić obszar jadalniany, kącik telewizyjny czy miejsce do czytania. Dlatego też pomieszczenia dzienne powinny być jak najbardziej ustawne i przestronne. Dzięki temu, kiedy zmienią się potrzeby Twojej rodziny, z łatwością dostosujesz salon czy kuchnię do nowej rzeczywistości.
  • Otwarta czy zamknięta kuchnia? W nowoczesnych, modnie urządzonych domach praktycznie nie spotyka się już kuchni zamkniętych. Nie znaczy to jednak, że są one złym rozwiązaniem! Jeśli rzadko gotujesz albo nie chcesz, aby goście widzieli nieumyte naczynia w Twoim zlewie, możesz zdecydować się właśnie na kuchnię zamkniętą.

Jednak kiedy prowadzisz aktywne życie towarzyskie, a w Twoim domu zawsze jest wielu gości, lepiej sprawdzi się kuchnia duża, otwarta na salon. Umożliwi Ci ona przygotowywanie posiłków bez konieczności przerywania rozmów z przyjaciółmi! Przestronna, otwarta na jadalnię lub salon kuchnia to także dobre rozwiązanie dla dużych rodzin, w których niemal wszystkie posiłki przygotowywane są właśnie w domu! Wówczas domownicy mają jeszcze więcej okazji, aby wspólnie spędzić czas!

  • Planowanie rozłożenia schowków i pomieszczeń gospodarczych. Na etapie planowania wnętrza domu dobrze przemyśl ile tego typu pomieszczeń będzie Ci potrzebnych i gdzie najlepiej je ulokować. Być może przy kuchni przyda Ci się spiżarnia na przetwory i część suchych produktów spożywczych? Może potrzebujesz miejsca na przechowywanie sprzętu sportowego? A może masz dużego psa, więc bezpieczniej będzie, kiedy wyjście do ogrodu nie będzie znajdowało się bezpośrednio w salonie, ale mniejszym pomieszczeniu? Właśnie tam spokojnie wytrzesz łapy zwierzaka i w ten sposób zabezpieczysz dywany i panele w salonie.
Komoda Nicole

Funkcjonalna strefa nocna

Kiedy planowanie wnętrza domu w strefach dziennych już za Tobą, pozostaje Ci rozplanowanie strefy nocnej. Na co warto zwrócić uwagę w tym przypadku? Zastanów się jaki układ pomieszczeń będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy! Czy idealnym rozwiązaniem jest sypialnia połączona bezpośrednio z łazienką albo garderobą? A może wolisz, aby pomieszczenia te znajdowały się w zupełnie innych częściach domu, aby korzystanie z nich przez pozostałych domowników nie zakłócało Twojego odpoczynku?

WAŻNE! Kiedy planujesz strefę nocną, rozmiary pomieszczeń (a zwłaszcza sypialni!) dobierz tak, aby zmieścił się w nich również kącik wypoczynkowy. Zależnie od Twoich upodobań może znaleźć się tam wygodny fotel i regał z książkami albo mała domowa siłownia.

Planowanie wnętrza domu to odpowiedzialne zadanie. Właśnie od niego w dużej mierze zależy, czy wybudowany później dom okaże się w pełni funkcjonalny. Dlatego nie podejmuj decyzji w pośpiechu i kieruj się przede wszystkim preferencjami swojej rodziny. Wówczas na pewno podejmiesz najlepsze decyzje.

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy